Ravintola El Toron historia

Hei! Minua kiinnostaisi kauhean paljon Ravintola El Toron historia, kauan on ollut ja mikä paikalla oli ennen El Toroa jne ihan vuosikymmenien taakse.

Hakemalla en löytänyt mitään, jospa joku muistaisi! Erityisesti kiinnostaisi mitä paikalla oli 30-40 vuotta sitten (jännien henkilökohtaisten sattumien kautta tullut esiin erittäin mielenkiintoisia asioita)

Kaikki lisätieto olisi avuksi. Kiitos!
84010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

noin 40 vuotta sitten oli siinä ravintola Maakunta.Vakkariasiakkaat kutsuivat maavoimiksi.

Äänestä

Huhujen mukaan kyseinen ravintola on rakennettu intiaanien hautausmaan päälle ja siitä syystä on langetettu kirous sen päälle.. 30-40 vuotta sitten muurattiin ihminen seinän sisään elävältä sen kerrotaan siellä kummittelevan ja syövän asiakkaiden pihvit

Äänestä
  • Ravintola oli imeltään Maakunta. Ja oli maakunnan miesten suosima paikka. Isännät tulivat Maakuntaan. Siellä juotiin, mutta myös syötiin. Siihen aikaan oli pakko syödä aina muutaman paukun jälkeen. Ruoka oli hyvää - muutamilla firmoilla oli ruokasopimukset työntekijöiden sapuskoista Maakunnan kanssa. Legendaarisia tarjoilijoita, jotka toki jo manan majoilla. Oli Maila E., Helmi M ja moni muu.
    Ravintolan erikoisuus oli pitkät rappuset, jotka nousivat toiseen kerrokseen. Siinä oli hyvä testi kännikäiselle nousta ylös vaksin silmien alla. Käännytti takaisin, jos ei ollut vakiasiakas. Ja vaksi pystyi antamaan hyvin vauhtia kadulle loivien portaiden ansiosta. Monia kivoja muistoja. Porstareita oli Vesa, painija tai nyrkkeilijä Harri. Ja monia muitakin.

    Äänestä

Onko se yhä olemassa?
Aivan fantsu pippuripihvi.
Yhtä hyvä löytyy Porista.

Äänestä
  • On olemassa pihvit kuin vanhaan hyvään aikaan kukaan ei välitä onko ne mitä elukkaa hevosta vai lammasta lehmää vai mitä. Hyvää on. Viinikin.

    Äänestä

No me syötiin hääillalinen 7 marraskuuta 1981 Torossa ja vieläkin joka kreta kub ollaan Suomessa ja Aina yhtä hyvää

Äänestä
  • Kunnon paikka mistä saa pihviä. Viiniä ja hyvää vielä.

    Äänestä

En suosittele tätä ravintolaa kenellekään, jos työntekijöiden oikeudet ja hyvä johtaminen on yhtään sydäntä lähellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


35 vuotta sitten kirjoitti:

Hei! Minua kiinnostaisi kauhean paljon Ravintola El Toron historia, kauan on ollut ja mikä paikalla oli ennen El Toroa jne ihan vuosikymmenien taakse.

Hakemalla en löytänyt mitään, jospa joku muistaisi! Erityisesti kiinnostaisi mitä paikalla oli 30-40 vuotta sitten (jännien henkilökohtaisten sattumien kautta tullut esiin erittäin mielenkiintoisia asioita)

Kaikki lisätieto olisi avuksi. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu