Eikö kaikkein helpointa olisi luovuttaa taistelu kaljuuntumista vastaan. Varmaa hoitokeinoa ei ole. Lääketiede on auttamatta jäljessa kaljuuden hoidossa. On jotenkin huvittavaa, että niinkin yksinkertaista asiaa kuin hiusten lähtö, ei osata vielä 100% hoitaa. Ei voi kuin nauraa.
Fina tuo vakavat oireet. Riskiä ei kannata ottaa. Minoksidiiliä ei kukaan järkevä ihminen levitä loppuelämäänsä päähänsä. Hiustensiirrot eivät ole kunnollisia jne jne.
Itseä ainakin rupeaa pikku hiljaa sapettamaan. Niin kaljuuntuminen kuin muukin elämä. Pientähän kaljuuntuminen on verrattuna esim. syöpään. Kaljuuntuminen on kuitenkin kymmenen kertaa tuskallisempaa henkisesti; siinä kidutaan loppuelämä.
Fina tuo vakavat oireet. Riskiä ei kannata ottaa. Minoksidiiliä ei kukaan järkevä ihminen levitä loppuelämäänsä päähänsä. Hiustensiirrot eivät ole kunnollisia jne jne.
Itseä ainakin rupeaa pikku hiljaa sapettamaan. Niin kaljuuntuminen kuin muukin elämä. Pientähän kaljuuntuminen on verrattuna esim. syöpään. Kaljuuntuminen on kuitenkin kymmenen kertaa tuskallisempaa henkisesti; siinä kidutaan loppuelämä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kuka luovuttaa, kuka ei.
"Varmaa hoitokeinoa ei ole."
"Fina tuo vakavat oireet. Riskiä ei kannata ottaa"
Mitä se varmuus sitten on. Minulla hiukset pysyvät päässä dutasteridillä, eikä mitään sivuvaikutuksia ole. Yhden pillerin ottaminen päivässä ei paljon vaadi.
"Hiustensiirrot eivät ole kunnollisia jne. jne."
Kaksi kertaa hiustensiirrossa käyneenä en ymmärrä tuota lausumaa.
Minoksidiiliä en läträä. Ketokonatsolivoidetta laitan tunti ennen suihkua.
Vaivattomia asioita, eipä noiden vuoksi kannata luovuttaa.
Itse oon syönyt finaa viime vuoden loppupuolelta saakka, eli siitä lähtien kun sain sen reseptin Nordströmin konsultaatiokäynnin yhteydessä, kun kävin varaamassa aikaa hiustensiirtoon. Olisin halunnut aloittaa ton finan syömisen jo monta vuotta sitten, niin ei olisi tarvinnut edes mennä tonne hiustensiirtoon. Mutta kun ei lääkärit sitä koskaan mulle kirjoittaneet, joka kyllä harmittaa mua erittäin suuresti.
Mutta toi nyt ei pidä yhtään paikkaansa, etteikö muka hiustensiirrot olisi kunnollisia. Kyllä niistä apua on, jos vaan tehdään hyvällä klinikalla ja suostuu maksamaan niistä tarpeeksi.
Kaikkein parhaiten se kaljuuntumisen estäminen onnistuu silloin, kun lähtee torjumaan jo sitä heti alkuvaiheessa. Eli heti vaan pysyvä fina-kuurin aloitus ja hiustensiirtoon vaan heti, jos vähänkin tuntuu ja näyttää siltä että tarvetta on sinne tarvetta.
Olen täysin samaa mieltä Skeidaa puhut ny nimimerkin kanssa. Juuri noin se on. Totta joka sana. Niiden hemmojen, joiden hiukset alkaa lähteä miestyyppisen hiustenlähdön vuoksi pitäisi aloittaa Finan käyttö heti.
AP tässä.
Tuo oli kärjistetysti kirjoitettu juuri sen takia, että se herättäisi mietteitä.
Fina kyllä toimii monella, mutta sekään ei ole hoitokeino, joka ei aiheuttaisi todella ärsyttäviä sivuoireita. No joo, monella niin ei käy, mutta pahimmassa tapauksessa käy niin kuin tiedätte.
Pitäisi pystyä pitämään hiukset päässä ilman pelkoja pysyvistä sivuvaikutuksta (mahdollisista sellaisista). Jep, riski pitää ottaa, mutta nykyaikana pitäisi asioiden olla sillä mallilla, ettei mitään riskiä tarvi edes miettiä. Ei muiden lääkkeiden osalta puhuta yhtä vakavasti, vaikka burana-paketin kyljessäkin mainitaan vaikka mitä.
Kaljuuntumisen hoidolle asettamasi vaatimukset ovat täysin epärealistiset nyt ja ainakin lähitulevaisuuden osalta. (tod. näk. 20-30 lähivuoden osalta)
Käytänössä kaikilla käytössä olevilla lääkkeillä (siis KAIKILLA lääkkeillä) on se yhteinen piirre, että niillä on sivuvaikutuksia. Jos joku väittää ettei lääkkeellä ole mitään sivuvaikutuksia hän joko valehtelee tai kyseessä ei ole lääke.
Miksi näin siis on oltava? Koska elävien olentojen metabolia toimii siten. Jos vähennän toisen yhdisteen muodostumista, lisään toista. Jos lisään jotain yhdistettä samalla vähennän toista. Jos blokkaan reseptorin, solut kasvattavat niitä lisää..
Ei elämässä, eikä ainakaan ihmisen fysiologiassa saa mitään ilmaiseksi, kaikella on hintasta.
Mutta jos mennään sukupolven päähän tulevaisuuteen voisi olla mahdollista geeniterapialla vaihtaa aikuisten solujen genomista niitä osia jotka aiheuttavat hiusten lähdön. (toki tässäkin hiusten muut ominaisuudet voivat muuttua, eli ei silloinkaan mitään saa ilmaiseksi) Mutta tämä on vasta meidän lastemme aikainen hoito.
Miehille voi tulla potenssihäiriöitä ja naistissejä (ylipainoisille) vaikkei olisi koskaan käyttänyt finaa. Jos pelkää, niin saattaa lakata seisomasta vaikka lääkkeellä ei olisi sen kanssa mitään tekemistä.
Nyt kun tukka on parempi, niin seksiseuraakin löytyy paljon helpommin.
Toi olikin erittäin hyvä pointti, josta tällä palstalla ei koskaan kukaan puhu yhtään mitään! Aina jaksetaan kyllä muistuttaa siitä, miten noi fina-lääkkeet aiheuttaa potenssihäiriöitä ym. sivuoireita, mutta kukaa ei ikinä halua mainita sanallakaan sitä, kuinka naisia voi saada jopa paremmin silloin kun tukkakin on paremman näköinen.
Itse en suostuisi lopettamaan finan käyttöä minkään näiden mainittujen sivuoireiden takia, sillä niin monta vuotta elämästäni se kaljuuntuminen ahdisti ja masensi mua aivan suunnattomasti ja oli todella hirveää, kun ei voinut olla ollenkaan tyytyväinen omaan ulkonäköönsä.
Hömppää. Oon käynyt 2:sti hiustensiirrossa ja tulos ylitti odotukseni reippaasti. Helppo hoito miespuoliseen kaljuuntumiseen. Tyyristähän homma on. Sen 20.000 € siihen saa täällä Suomessa pistää, jotta hyvän tuloksen saa.
Tänään oli taas sellainen päivä, ettei tiedä mitä ajatella. Rupesi tuo kaljuuntuminen harmittamaan todella paljon. Minä en olisi moksiskaan, jos olisin 30-vuotias tai vanhempi, mutta nuorena tämä ei todellakaan mukavaa. Tuntuu, että koko elämä kaatuu tämän takia. Onko muilla tällaisia päiviä?
En ymmärrä sitä miksi se kaljuuntuminen pitäisi muka hyväksyä jo kolmekymppisenä tai edes vanhempana. Mä oon itse 30-vuotias mies ja mulla oli monta vuotta ennen hiustensiirtoon menoa ja gefinan aloittamista just samanlaiset fiilikset, kun mitä sulla tällä hetkellä. Mutta mulla ei käynyt kertaakaan mielessä mikään luovuttaminen, kaljuuntumisen hyväksyminen ja se, ettenkö alkaisi oikeesti tehdä jotain asian eteen joka mua oli jo niin pitkään vaivannut.
Mä sain onneksi tähän kiusalliseen ongelmaan apua heti saman tien, kun menin tonne Nordströmin klinikalle konsultaatiokäynnille ja varasin siellä saman tien ajan hiustensiirtoon, jossa kävinkin nyt muutama kuukausi sitten ja nyt on tukka paljon paljon paremman näköinen. Niin ja finaa olen myös syönyt jo viime vuodesta lähtien ja tulen varmasti syömään sitä jatkossakin, tulkoon sitten vaikka minkälaisia sivuoireita tahansa, mutta siitä mä en suostu luopumaan.
Mut sua mä vaan ihmettelen, että miksi et tee asialle mitään, kun se tuntuu sua aivan selvästi vaivaavan?
Tarpeeksi nuori luulee hyväksyvänsä jo kolmekymppisenä jotakin. Itse olen 57 v. enkä hyväksynyt kaljuuntumista vaan kävin kahdesti hiustensiirrossa.
Nyt on hiuksisto kunnossa ja ilo elämässä.
En tarkoita, että pitäisi hyväksyä 30-vuotiaanakaan. Se olisi kuitenkin kohdallani silloin helpompaa. Minulla ainoa keino olisi aloittaa fina, joka sekään ei tuo hiuksia ohimoille välttämättä ja voin olla lopun elämää impotentti? Lisäksi hiustensiirtoon ei varmaan kannata vielä mennä.
Niin ja ajattelin tuon finan hankkia. Jos se kasvattaisi hiusta ohimolle ja ei tulisi sivareita niin hyvä juttu. Päältä ei ole hiuksia lähtenyt. Jos taas homma menee pahimman mahdollisen mukaan, heitän varmasti pyyhkeen kehään.
No ehkä nuorena susta voi tuntua siltä, että kolmekymppisenä sitä on jo sen verran iäkkäämpi ettei hiuksilla välttämättä ole enää niin väliä. Mutta itse kyllä pidän edelleen kolmekymppisenä itseäni erittäin nuorena, enkä todellakaan suostu tässä iässä hiuksiani menettämään, kun en halua menettää niitä vanhemmallakaan iällä.
Kyllä mä ainakin suosittelen ihan ehdottomasti aloittamaan sua ton fina-kuurin tai oikeastaan elinikäisen sellaisen, sillä et sä siinä mitään menetä, jos sen aloitat. Vaikka se ei toisikaan sulle uusia hiuksia päähän, niin ainakin se pysäyttää hiusten lähdön, niin kun kävi mullakin.
Ei mun mielestä sillä iällä ole niin merkitystä tossa hiustensiirtoon menossa, vaan enemmänkin sillä miten paljon sitä tukkaa on lähtenyt. Kovin moni ei välttämättä olisi edes mennyt vielä tonne operaatioon mun tilanteessani, mutta itse halusin alkaa estämään kaljuuntumista jo hyvässä vaiheessa, enkä odottaa vuosikausia ilman finan syömistä, että hiusraja olisi päässyt karkaamaan jo päälaelle saakka.
Mitä aikaisemmassa vaiheessa menet tonne hiustensiirtoon, niin sitä parempia tuloksia siinä saadaan aikaan ja ennen kaikkea edullisemmalla hinnalla. Plastikkakirurgin on paljon helpompi siirtää esim. 1000 hiusta ohimoille kaljuuntumisen alkuvaiheessa, kun alkaa siirtämään esim. 4000 hiusta siinä vaiheessa, kun melkein koko pää on jo päässyt kaljuuntumaan, eikä omasta päästä meinaa edes löytyä niitä siirteitä riittävästi.
Totta joka sana. Sanon minä 57-vuotias reipas nuorukainen. Juuri nois se on.
Mulla alko (huomasin)kaksvitosena karvapeite ohenemaan koko päälaelta. Muutama vuosi meni että uskoin sen olevan jotain ohimenevää. Aloin mm. syömään terveellisesti monivitamiineineen ja kalaöljyineen. Aloitin myös kestävyysliikunnan. Olo parani, mutta ei se pään karvoitukseen vaikuttanut. Ehkä mutuna hidastavasti, mutta sitä on tietysti hankala todistaa.
Vuonna 2009 keräsin kaiken rohkeuteni ja nielin häpeäntunteeni ja tein viimeinkin sen mistä olin koko ajan haaveillut. Varasin ajan Mehiläiseen ihotautilääkärille, joka määräsi Gefinaa. Tilasin samalla netistä läjän minoksidiilia. Olen nyt käyttäny kolme vuotta Gefina 1/4 joka päivä ja minox 2 kertaa päivässä joka päivä joitain satunnaisia syrjähyppyjä lukuunottamatta. Nizoralia olen myös käyttänyt pari kertaa viikossa.
Välillä on ollut tukankasvullisesti parempia, välillä huonompia aikoja. Huippu oli ensimmäisen vuoden jälkeen, jolloin oli kuin minussa ei olisi kaljungeeniä koskaan ollutkaan. :)
Aloittaessa karvoitus oli ehkä 15% normaalista, niin nyt se on 35%, huippuna kenties 50%. Tuloksethan ovat aina yksilöllisiä, mutta voin suositella. Kärsivällisyys palkitaan.
Lisäsin ohjelmaani Revivogenin kolme kuukautta sitten ihan vaan huvikseni jotain uutta kokeillakseni. Siitä en voi sanoa vielä mitään suuntaan enkä toiseen. Tai no, haju on miellyttävä, eikä sitä tarvitse käyttää kuin kerran ennen nukkumaanmenoa. Niin ja se on helvetin kallista.