Oman sivuston luominen

entiedämitään

Haluaisin tehdä treffisivuston kaltaisen sivuston. Mihin saan kaikki tuhannet ihmisten profiilit. Laitetaanko ne palvelimelle?

4

211

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tavoitteenasi on houkutella tuhansia asiakkaita, voit projektisi saman tien unohtaa. Kaupallisia treffisivustoja on jo kymmenittäin, liiaksikin. Mutta jos sinulla on vuosien kokemus ohjelmoinnista ja kuukausikaupalla aikaa paneutua projektiin 24/7, off you go! Sivut voit perustaa sitten vaikka vuokratulle palvelimelle, koska kotipalvelin suunnittelemasi käyttäjämäärä = internet-yhteytesi totaalinen ylikuormitus. Tai sitten voit käyttää webs.com:n tyyppistä pohjaa ja yrittää valmiilla työkaluilla saada aikaiseksi hieman väkisin väännetyn oloisen treffisivuston...

    • kiinnostunut myös!

      Voisko sellasen tehdä esim. johonkin tälläselle kotisivu-pohjalle?
      http://nettisivu.org/
      Vai mistä aloittaa? Maksaako nuo pelkät .com, .fi, .org, .net, jne. -loppuiset aina jotain? Tuolla ylläolevassakin se ois kai muotoa osoite.nettisivu.org, eli toi "nettisivu" tulis kai väkisin siihen mukaan? Vai saisko sen myöhemmin muokattua pois siitä? ("Kotisivujen osoitteen vaihtaminen")
      Mulla ainakin ois tarkotus tehdä täysin ilmanen, mahdollisimman selkee ja helppokäyttönen (ei mm. pakkorekiseröintiä yhteydenottoo varten) palvelu.

    • Rokuli_Kisuli

      tuolla nettisivu.org on varmaan jokin käyttöraja, kuinka monta sivua/ kuinka paljon tilaa palvelimelta saa viedä. Eli ei ehkä paras ratkaisu aloittajan mietteeseen. EIkä myös kotona oleva palvelin, kuten aikaisemmin tuli ilmi, väkisinkin ruuhkautuu kun tuhannet käyttäjät yrittävät päästä käsiksi. Teidän kannattaa aloittaa jostain vaatimattomasta, vaikka se oma kotisivu niin samalla opitte kuinka perussivuja tehdään ja mitä se vaatii

    • Ei kannata

      Uusi fi- verkkotunnus: 12 € / yksi vuosi, 33 € / kolme vuotta tai 50 € / viisi vuotta (alv 0 %)
      Jos pidät jo tuota kalliina niin unohda koko projekti.
      Tuollaisen treffisivuston tekemiseen menee rahaa ja erityisesti aikaa.
      Webhotelli ei taida tulla kyseeseen koska ruuhkautuu eli joudut a:rakentamaan itse palvelimen tai b:ostamaan virtuaalipalvelimen hinnat alkaa jostain 35€/kk eli vuodessa 420€.

      Jos sinulla ei ole aikaa ohjelmoinnin opettelemiseen joudut ostamaan osaamista esim. Chat mahdollisuus, käyttäjien hallinta, maksumahdollisuudet jne. Tuntitaksat ohjelmoijilla alkaa varmaankin 30-40€/h. (En tiedä tarkkaan)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe