Awana Porto Malai Resort

Langkawi

Hei,

Onko kenelläkään kokemuksia Langkawin Awana Porto Malai Resort hotellista? Millaiset huoneet ja millainen on hotellin oma ranta joka sijaitsee hotellin omalla pienellä saarella?

6

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiva käydä

      En tiedä mitä haet.
      Olen liikkunut hotellin lobbyssa en muualla hotellissa.
      Vaikuttaa ihan siistiltä paikalta, mutta sijainti lähes ei missään keskellä vilkasta venesatamaa ja vieressä risteilijäsatama.
      Uimarannalle ja ulkoruokapaikat kaukana. Ei sovi lasten kanssa matkustamis
      een.
      Hyvät rannat ja ukoruokintapaikat sekä kivat hotellit löydät Pantai Tengah ja -Chenang rannoilta.

    • simbero

      Olin itse tuossa hotellissa viime joulukuussa. Meillä oli tosi kiva vastaanotto ja palvelu on ystävällistä niinkun yleensäkin malesiassa. Oltiin ilmeisesti paikallisten lomien aikaan siellä juuri ja oli paljon malesialaisia turisteja, mikä oli mielestäni ihan huippua eikä mikään skandien turistirysä. Tosiaan sijainti oli ehkä vähän kaukana ja usein mentiinkin taksilla kun ei jaksanu kävellä aina :D Kävelymatkan päästä löytyy kyllä ravintoloita, mutta itse 'keskusta' on kauempana.

      Hotellin omalla saarella ei käyty ku se osoittautui tosi hankalaksi, ei käynyt oikeaan aikaan ym (oma vika). Tuosta "vilkkaasta" risteilysatamasta en nyt tiedä. Nähtiin yks laiva joka seiso siinä vaan, eikä siitä mitään haittaa meille ollut. Satamassa oli kauniit näkymät.

      Maksettiin itse tosi vähän tuosta lomastamme, eikä ehditty ladata suuria odotuksia ja siihen se olikin tosi hyvä. Huoneet oli siistejä ja itse saatiin tosi kiva huone, missä oli näköala siihen uima-altaille. Pientä kuluneisuutta oli kyllä havaittavissa, eikä mitään luksusta kannata odottaa, niin hyvä tulee :) Käytiin myös hotellin vieressä olevassa baarissa mikä oli kiva ja spassa, mistä sai kivat jalkahoidot. Altaat oli rauhaisia eikä mitään pellehyppyjä tekeviä skandilapsia näkyny. Hotellissa majoittuu ymmärtääkseni lentohenkilökuntaa ja muuta eli hinta-laatusuhde varmaan ihan kohillaan. Voin ihan suositella :) Tässä kun oli niin näki ainakin monipuolisesti eri puolia langawista kun kävi kuahin puolella ostoksilla ja kaapelihisseillä.

      Jos muita hotelleja harkitset niin voin sanoa siitä berjaya hotellista ainakin, että ensivaikutelma tosi ihana ja hulppea. Tuli vähän kateelliseks kun näki sen hotellin, mutta sitten taas sen hotellialue oli todella iso ja vaikea liikkua; siellä piti aina mennä minibussilla, oli monet bungalowit kauempana. pimeällä tien löytäminen ei niin kivaa ja kuulin että apinat pääsee sisään niihin huoneisiin helposti ja varastaa ruokaa sieltä tietysti ja muita tavaroita.

      Ihmiset tosi ihania ja yksi parhaimmista lomistani koskaan!

      • sittis75

        Mekin oltiin jouluna 2011 samassa hotellissa ja ihan samat fiilikset kuin simberolla. Kahdelle aikuiselle välimatkat ei ole pitkiä vaikka kävelisikin. Ihanan rauhallista ja mahtavat maisemat!


    • perhe reissaaja

      Millä lennoilla olette menneet? Olivatko suorat lennot? Ja varassitteko hotellin netin kautta etukäteen, vai käytittekö matkatoimiston pakettia? Entä kuljetukset lentokentältä hotellille? Otitteko kadulta taksin?

      • LCC

        Helmikuun loppupuolella.Lufthansan superjumbolla Singaporeen,josta vaihtolento kolmen tunnin vaihdolla Malesiaan,tarjouslento 539e.
        Singapore-Kuala-lumpur Jetstar 11e.
        Lisäksi kaksi yötä Traders hotelli,joka on Petronas tornien vieressä,lyhyt matka Petronas lipunmyyntiin,pitäisi olla jonon ensimmäisiä jos aikoo torniin päästä,liput henkilökohtaisia,siis pitää olla itse ostamassa.
        Sen jälkeen matkailua vapaaseen tahtiin.
        Lennot ja kaksi hotelliyötä ostettu netistä.
        Taksivoucherin saa ostettua terminaalista,kadulla ylihintaa.
        Myös MRT lähtee terminaalista on nopea ja halpa.


      • wäutsi

        viikko sitten palasin ko hotelllista. samaa mieltä edellsten kanssa, kuluneisuutta huoneissa, mutta henkilökunnnan ystävällisyys ja kaikki muu korvaa hyvin tuon puutteen! mieletön "aaminainen", illan buffatkin tod jees jos ei jokailta jaksa muualle mennä syömään. jokapaikassa missä kävin syömässä hyvä ruoka.
        mä olin matkatoimiston matkalla, suoratlennot Langkawille . mahtava paikka! siis tietty jos on Langkawille menossa. sieltähän pääse helposti muuallekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      259
      2737
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      97
      1605
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      26
      1149
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      51
      1110
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe