Se oli hienoa. Hän kertoi, että vakavaraiset kaupungit/kunnat elävät omaa elämäänsä, kuten sote- ja terveyspalvelutkin.
Kuka osaa, liittäkää hänen haastattelunsa tähän linkkiin, Se kannattaa. Siinä on kokemuksen syvää ääntä!!!
Kuka osaa, liittäkää hänen haastattelunsa tähän linkkiin, Se kannattaa. Siinä on kokemuksen syvää ääntä!!!
Vastaukset 64
Vanhimmat
Tänä aamuja kaupunginjohtaja Tikkasen esittely Selänne-lehdessä.
On palannut juurilleen ja puhuu asiaa......... Näin me teemme.......
Tämä sama kommentti on kuulunut ennekin onpa hyvä johtaja.Pari kuukautta myöhemmin saamme varmaan lukea aivan eri sävysiä kommentteja.Selänteessä me ollaan kiinni kuin mato paskassa se on faktaa mikä ei valitettavasti muutu.
Peruutuspeili tytöt ja pojat hukkaavat turhaan energiaansa. Nykymaailmassa ei kaikki voi olla kuin aina ennenkin on ollut.
Elinkeinoelämässä - missä ei ole monopolia niin kuin kunnilla on - fuusiot ja toimintojen kehittäminen on ollut pakon sanelemaa. Niissä on asiantuntijat tehneet päätökset eikä ääniä kalastavat untuvikkopoliitikot.
Ei kaikki voi olla kuin ennenkin, totta.
Mutta ei kaikkea tarvitse muuttaa, jos on toimivaa, varsinkaan
terveyspalvelujen tuottamista lähipalveluna. Ei suuri ihmiselle ole kaunista. Se on kaukana, kaukana, tuntemattomassa paikassa tuntemattomien tarjoamina palveluina.
Ihan hyvä, nyt puhalletaan yhteen hiileen ja tehdään hyvillä mielin yhteistä työtä, jota kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara aloitti ja nyt jatketaan.
Kaupunginjohtajat tekevät työtään valtuuston päättämien ja hallituksen toteuttamien päätösten mukaan.
Nykyinen johtaja on selkeästi sanonut, mikä tulee kunnan aseman olla yhteiskunnassa, ihmisten peruspalvelujen tuottajana ja tämä on oikein .
Olipa hyvä kun Selänne lehtikin uutisoi näkyvästi viransijaisena virkaa tekevän kaupunginjohtajamme Veikko Tikkasen paluun synnyinjuurilleen.
Lukekee jokainen siinä oli todella upeasti kerrottu ja selkeästi asiat. Kelpaa malliksi omalle pitäjälehdellemmekin.
Niin ja Kalevan uutinen tänään (Liisa Lehto-Peippo), jossa isoilla kissan kokoisilla kirjaimilla koetetaan pelottaa Pyhäjärveä, että on pakko.
Ministeriön edustaja kuitenkin sanoo, että neuvotellaan.
Kj Tikkanen sanoo, että tervetuloa vain tänne, me pidetään vieraina.
Pakko kysyä, onko tämä sitä tikanmäki-mafiaa.
Herätellään valtiovaltaa ja mediaa väkisin ottamaan Pyhäjärvi hampaisiin. Kaupungille ei ole tullut lapun lippua mistään, mutta kyllä tämä sakki hakee
"voittoa kotiin". Sehän on heidän leikki -- tai peli--- miten sen nyt sanoisi. Mutta ikävä kyllä, panokset ovat huikeat, kotiseudun ja Pyhäjärven kaupittelu ja voitto, että HE voittivat kansan vastarinnan ja saivat valtiovarainministeriön päättämään toisin kuin kaupunkilaiset haluavat.
Kj Tikkanen on hyvin tuonut esille ja kertonut millaisista lakikpykälistä on kyse ja mitä sanoo perustulaki, jota ei niin vain murreta.
Olen kuullut, että tynkäselänne on saanut luvan toimia ilman pyhäjärveä, että nou hätä heillä. On se nyt merkillistä, että koetetaan asiansa hoitaneen kaupungin asioita sekottaa väkisin velkaisiin naapureihin.
Antakaapa nyt meidän olla ihan rauhassa ja tehdä ja palvella kaupunkilaisia niin terveydenhoidon, sosiaalitoimen kuin lasten varhaiskasvatuksenkikn kohdalta ihan omassa kunnassa, läheltä ihmistä, läheltä pyhäjärvistä.
Itsenäinen vahva kunta, joka kykenee yhteistyöhön ja todelliseen neuvotteluun, pärjää kyllä. Muista en tiedä.
Juu nyt tiedetään, kenen lauluja laulat ja kenen leipää syöt!!! Hyvä,hyvä
Tikkasella vaikuttaa olevan järkeviä ajatuksia. Toivottavasti myös kykyä monenlaiseen yhteistyöhön.
Kyllä kyllä
Noihin Selänne asioihin en ota kantaa, mutta kuulemma kaupungintalolla tykätään uudesta johtajasta.Hyvä näin....
Kuka niin väittää, että kaupungintalolla tykätään?? Ukkeli ollut töissä 3 päivää. Ei tällä näytöllä kukaan voi mitään sanoa eikä ole sanonutkaan. Haastattelujen perusteella näyttää tietoiselta valinnalta. Valitettavasti.
kYllä-, kyllä. Sama kaiku on askelten....
Luin molemmat Tikkasen esittelyt ja haastattelut. Vaikuttaa ymmärtävältä ihmiseltä. Pyhäjärvellä syntyneenä hän näkee Pyhäjärven vahvuudet itsenäisenä kuntana toimimiselle. Näkee myös ne alueet, jotka Pyhäjärvi pystyy itse huolehtimaan.
Pyhäjärven oman toiminnan mahdollisuudet on takavuosina päässeet sumentumaan. Sellaisiakin tehtäviä, jotka kunta olisi kyennyt hoitamaan itsenäisesti on jostakin ihmeellisestä syystä hoidettu ostopalveluina tai muuten vain.
Moni toivoo, että uusi johtaja ymmärtää myös sen, että joillakin aloilla yhteistyön tekeminen on tuloksellista ja välttämätöntä.
Onnea keskusteluun ja yhteistyön rakentamiseen!
Tikkanen esitteli Pyhäjärven hyvyyksiä kuin huutokauppias tavaroitaan.
Yhtään ongelmaa ei ole näköpiirissä ja prokansa hurraa.
Mitäs sitten tehdään, kun puolet meistä on eläkeiässä. Se aika koittaa yllättävän pian.
Kyllä hieman vakavammin pitäisi suhtautua tulevaisuuden haasteisiin.
Rauha maassa ja r.....t moskovassa.
Ihan hyviä tuulia Tikkanen tuo ja luo. On ystävällinen, kuunteleva, mielipiteensä ilmaiseva.
Jatkaa enmmistövaltuuston tahtoa asioiden hoidossa.
Ennen oli ennen ja nyt on nyt.
on virkamies virkamiehenä. Valtuusto ja hallitus päättävät asioista. Hän toimii asioiden esittelijänä.
Helppoa, kun ei mene toisen kupille vaan hoitaa omaa leiviskäänsä.
Olet oikeassa. Virkamiehenä ja asiantuntijana kertoo oman näkemyksensä ja päättäjät päättää. Ei lähde kenenkään kelkkaan eikä vedätettäväksi. Huomioi tosi mahdollisuudet. Yhtä tärkeä on olla viisas. Ymmärtää niin kunnallisen kuin valtiollisenkin toiminnan periaatteet ja toimintatavat. Ja vielä olla yhteistyökykyinen.
Eikö olekin paljon vaatiuksia. Kuitenkin uskon, että tämänkaltaisilla avuilla varustetut johtajat tulevat ohjaamaan johtamansa organisaation turvallisesti tulevaan vaikeissakin tilanteissa.
Näin ajattelin minäkin.
Toivotaan, että Tikkanen kuuluu vastuullisten johtajien kaartiin.
Minä toivon, että ymmärtää työntekijöitään.
mitä ymmärtämistä työntekijät tarttee. Tekevät työnsä ja siinä koko juttu. Mitä sinäkin itket?
Kyllä yrityksissä,jotka toimivat tuottavasti panostetaan henkilökunnan hyvinvointiin.
Se on ainoa tapa menestyä ja saada aikaan tulosta.
Rinnevaara oli ihan p....a henkilöstöjohtajana. Hän muodosti oman tukiverkostonsa lieroilemalla.
Joo, mutta mitä tekivät työntekijät. Sivusta luottamusmiehet ohjastivat kaupunginjohtajaa vastaan. Ja nämä lähtivät mukaan . Että pitäkääpä nyt suu kiinni. Ei kannata enää pitäjäneuvoksenkaan täällä jatkaa.
Totean heti alkuun, että minä en ole pitäjäneuvos. Enkä ole Jukka, Heikki eikä kukaan muukaan jahtaamanne henkilö. Väitän osaavani ajatella omilla aivoillani enkä voi yhtyä prolaisten hurraakuoroon.
Väitän, että Rinnevaara oli huono johtaja. Hän ei kelvannut 3 kk koeajan jälkeen Karttulaan. Meille valitettavasti kelpasi.
Uskallan vaikka lyödä vetoa siitä, että Rinnevaara on vaikeuksissa Heinolassa jo ennen vuoden vaihdetta. Siellä on hieman kokeneempi luottamushenkilökaarti kuin meillä. Heitä ei jujuteta niin kuin meidän kokematonta ja huutavaa naisporukkaa.
Voi Titta Parkaa lun kyvyt eivät riitä niin huonosti käy.
Näin se on.
Suomi kokeili naispressaa - voi mikä limbo.
Pyhäjärvi kokeili naisjohtajaa - voi mikä limbo.
No se nyt on vissi ja varma. Rinnevaara ei ole ollut pyrkimässä, eikä koeajalla ikinä, huomaa, ei ikinä Karttulaan.
Että se näistä valleista, hyvä tp
Oikeassa olit. Olet varmaan lukenut Titan seikkailuista Heinolassa?
Oikeassa olit. Olet varmaan lukenut Titan seikkailuista Heinolassa?
Oikeassa olit. Olet varmaan lukenut Titan seikkailuista Heinolassa?
Mitä siinä veisaatta.
Kokeiltu on - ei hyvä.
samassa naisjohtaja sarjassa ovat Tarja ja Tita - luokka on Ö
Halosen Tarjaa jos tarkoitat, oli hyvä pressa suomelle ei taida heti samanlaista tulla
Mitkä jäljet Rinnevaara jätti,,,sotkut,valitukset riidat,erot ja mustan synkän varjon....
hyvin sanottu Rinnevaarasta, suorastaan musta pilvi jäi
Nämä asiat sopii uusikeskustaan kuin nakutettu. Joka ikinen näistä.
Pressa Tarja oli liian aseenteellinen. Meni punikkien pitoihin kun sotaveteraanit ootti juhlilleen.
Kuulkaapa nyt pyhäjärvikset: punaset, vihreät ja kaikki muutkin sekaväriset.
Tita Rinnevaaraa on turha haukuskella, niin pitäjäneuvoksen kuin muidenkin.
- Kenen syy, että Lentokenttä Oy:n tilit ovat olleet hoitamatta 10 vuotta
- kenen syy, että Heikki Hankila toimi valtuutettuna vastoin kuntalakia
- kenen syy, että valtuuston silloinen puheenjohtaja ei kutsunut valtuustoa koolle, vaikka 7 valtuustoa ja hallitus sitä vaati.
- kenen syy., että jokilaaksojen poliisi sai tutkintapyynnön, jota kaupunginhallitus ei ole allekirjoittanut/allekirjoituttanut
- kenen syy, että kaupunginvaltuutetut ovat tehneet 18 valitusta hallinto-oikeuteen
- Kenen syy, että kepuvasurit ovat tämän kaiken takana. Vastuuko painaa?
Ei ainakaan kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran syytä. Miksi ette pyhäjärviset luottamusmiehet/naiset ette ole hoitaneet kaupungin asioita rehellisesti ja lakien mukaan. Että tällainen tilanne??
-hiekkalaatikkomiehet valitisivat menneinä vuosina sopivia johtajia, joille tuli kiire hakeutua pois kun huomasivat, mihin olivat sekaantuneet.
Vastuuseen vain Lentokenttä Oy:n tiliasioiden holtittomat hoitajat, niin hallituksen,tilintarkastajien ja virkamiesten osalta. Rinnevaara uutena johtajana näki tämän mätäpaiseen. Ei sitä voi ohittaa , kun vastuunsa tuntee viran hoidossa.
Kyllä nämä sotkut ovat täysin kotikutoisia, pyhäjärvisten omia sotkuja, joihin ei ole puututtu. Johtajat ovat livahtaneet pois huomatessaan, että vastuu painaa- joku hetki.
Suurimmat syylliset valituksiin ovat vasemmistokeskusta ja osa vasemmistoa.
Valituksista tulevat päätökset ajallaan.
Näinhän se on, että "hyvänä" ei säily, kun epäkohtiin puuttuu. Kepuvasureiden toiminta on ollut "hyökkäys on ollut paras puolustus"-linja, mutta teon motiivit ovat hyvin arveluttavat. Niin, vielä tulee esille seikka, että
miksi näin ovatkin toimineet ? Onko jotain pelättävää?
Virkaan valittiin hakijoista ansioitunein, joka suljetulla lippuäänestyksellä tuli valituksi kaupunginjohtajan virkaan.
Siis enemmistö valtuutetuista näki ansioituneimmaksi tita rinnevaaran.
Tämä on surkuhupaisaa jo senkin vuoksi, että rinnevaaraa aloitettiin mustamaalaamaan tikanmäen kannattajien taholta heti vaalin jälkeen ja jopa
samassa kokouksessa.
Googletin tuota valtuuston päätöstä ja ihmeekseni luin, että Heikki Hankila jätti vaalin tuloksesta "eriävän mielipiteensä". Salainen lippuäänestys tuotti vaalituloksen, niin miten tällainen?
Te, joilla on suuri tahto kaikin tavoin pahoittaa ja panetella ja mustamaalata
Tita Rinnevaaraa.
Toivottavasti lopetatte tällaiset puheenne ja kirjoituksenne.
Mää ainaski lopetan.
Niin minäkin lopetan. Jäljelle jää täydellinen epäluottmus päätöksentekijöitä kohtaan.
Lueskelin jälleen kerran näitä rimpsun rampsun tekstejä.
Huomaa selvästi ilman laajempaa asintuntemusta ,että Tita Rinnevaaraa kaivataan todella ja paljon. Enkä ollenkaan ihmettele onhan hän korkesti koulutettu ja asiansa osaava henkilö.
mitä enemmän häntä parjataan ja sepitellään kieroutuneita tekstejä ja syyttelyjä sitä enemmän hänen jäämistään Pyhäjärvelle oli tarvittu..
Pittää sannoo minunkin.Todella ansioitunut, asioihin paneutuva,viimeisen päälle työtä tekevä . Koko Pyhäjärven historian aikana mitä tiedän nämä viimeiset kymmenen vuotta ei täällä ole vastaavaa nähty. Tiliasiat huomasi heti , talouspuolen ammattimaisuus näkyy ja on jo nyt loistavaa historiaa. Selänne sekoilut selvisi . Elinkeinopuolen harppaus liikkeelle, jarruttelijat näivettäneet sen kymmenet vuodet.Koko kaupungin imagon nosto ja rakentaminen. Teknisellä kaipaisin tehokkuutta ,enkä kynänpyörittelijöitä,jotta investoinnit edistyisivät. Teknisen johtajan lisäkouluttautuminenkaan ei olisi pahasta.
Ajatelkaa , kaikki aukesi Tita Rinnevaaralle parissa vuodessa on menty eteenpäin ja mikä parasta HUIPPU kaupunginhallituksemme oli kaukoviisas
ja antoivat vain johtajallemme virkavapaata. Saamme hänet takaisin ja ja nykyinen johtajamme Tikkanen hoitaa ammattitaidolla tämän ajan asiamme.
Me tarvitsemme todella laajakatseista ,rehellistä ,kaikki asiat huomioon ottavaa ja työtä pelkäämätöntä,kielitaitoista ja kuntalaisten kanssakin toimeentulevaa Tita Rinnevaaraa takaisin.
kyllä ullenberg kirjoitat asiaa, pitkään asioita seuranneena noinhan se on.
Pahaa henkeä pursuaa uus-keskusta iipot ja tiipot, ikävää on kun vanhat
hoitamattomat asiat pursuu pintaan. Ei oo auttanu karkuretket, ei vaikka
juurikoita on lentäny, on painostettu peloteltu kirjoiteltu kaikki valtakunnan
lehdet.
Lopuksi totean Tita Rinnevaarasta ja tämän vaalikauden valtuustosta,ja
hallituksesta siitä alkoi uusi-aika . Saakoon jatkoa rehellinen toiminta
Pyhäjärvisten hyväksi kaupunginjohtaja Veikko Tikkasen luotsaamana, tästä on hyvä jatkaa.
Mäkyn-tikuselle!
oot ihan oikeessa. Kyllä paha saa palkkansa. Toivottavasti ihan pian. Se olisi
PARASTA kaikille. loppuis turhat luulot ja epäilyt. Saataisiin aivan oikeasti tekijät kiinni. Sillä, jokuhan tässä on se TEKIJÄ ja jotkut ovat JUOKSUPOIKIA.
Kaikki vain kiinni ja vastuuseen. Se on kaupunkilaisten tahto. Olen kuullut, kun kiertelen turuilla ja toreilla. (nuo keskiviikon toritapahtumat antavat tietoa asioista)
Juppas mieleen, että paljonkohan se metsänhoitoyhdistys tekee rahaa kaupungin pussiin vuosittain. Aikoinaan, kun meillä oli oma metsäteknikko ja miehet metsässä, kaupungin talousarvioon myytiin aina sievoinen puumäärä talousarvion katteeksi.
Sama oli Revon Sähkön kanssa. Kuntien yhteinen yhtiö tuotti joka vuosi
omistajilleen, oliko 1-1.5 miljoonaa markkaa. Omistajia kai oli liki kymmenen?,en oikein tiedä.
Nyt maksetaan sähköstä sellaista hintaa, että heikkoa hirvittää. Isäntä on kaakana, niin kaakana, kaavempana kuin peruspalvelukuntayhtymä selänne. siinäkin on vaikeuksia, niin entä Wattenfal?
Mutta ketkä hyväksyivät myynnin? Kuka idean keksi? Vielä hetki ennen myyntipäätöksiä esimerkiksi Nivalan miehet olivat sitä mieltä että ei missään tapauksessa. Vähän panivat " halvasta " myynnistä innostuneita. Eritoten pyhäjärvisiä. Näin se oli siihen aikaan.
Uskoisin, että asialla olivat ullenberg ja "pörröpää" yhdessä metsänhoitajan kanssa.
Menikö pieleen?
Kenen syy, että Rinnevaaran aikana on ollut hallinnossa historiamme pahimmat riidat?
Eivät Asko, Jukka, Heikki, Unto ynnä monet muut ns. konkarit ennen riidelleet kenenkään kanssa.
Olisikohan yksi syy siina, että hallituksessa oli liikaa kokemattomia itsipäisiä naisia?
Onkohan yksi syy siinä, ettei Rinnevaara pysynyt puolueettomana, niin kuin virkamiehen pitäisi, vaan alkoi jahtaamaan valtuutettuja. Ajatelkaa mikä röyhkeys.
Eivät Asko,Jukka,Heikki,ntol ennen riidelleet.......
näin sanot
mutta tiedätkö
eivät ne muut saaneet mitään tietääkään, olivat
vain napin painajia ... tai hiljaisiksi haukuttuja. Jos olisit ollut eri mieltä, et
kuuluisi hiekkalaatikolla. Näin oli ennen, mutta nyt saadaan sanoa mielipiteet ja sanotaankin. Oma on asia,
Ei hän riitoja tänne tuonut. Pitkään oli jo nahisteltu. Jariitaa jauhettu. Kuuluneeko politiikkaan.
Kerronpa sen Teille.
Kaikki kuluneen valtuustokauden seikkaperäiset sekaannukset johtuvat
entisten (ns. vanhan kauden) valtuutettujen kuntaliitostouhuilusta, johon olimme
joutua ja hukkua p....kaan.
Pyhäjärviset halusivat uuden valtuuston, sellaisen, joka etenee asioissa vain pyhäjärvisten etuja ajaen.
Uskokaa jo, että rinnevaaraa on tässä tosi väärin syyttää. Hän virkamiehenä on toiminut aivan oikein. Mitä tässä muuta olisi/on voinut tehdä.
Valtuusto määräenemmistönään on päättänyt kaupungin asioista, kuten on ollut nähtävissä.
ja
tikanmäki kumppaneineen (liitoskamut) eivät ole tätä hallituksen ja enemmistövaltuuston työtä voineet hyväksyä. Siitä tämä riita/ristiriita ja heidän valituksensa.
Tämä ei tosiaankaan ole rinnevaaraa. Viraston väkeä ruvettiin sivusta ohjailemaan ja selänteen väki yhdessä tekivät niin paljon kiusaa kuin suinkin.
Liitoskamut ohjastivat kaupungin jäljellejäänyttä tynkäväkeä ja nämä poloset luulivat, että se on oikein??!!??.Hallitus teetti työtyytyväisyyskyselyn ja työsuojelututkimuksen. Siis pyrkivät kaikin tavoin parantamaan tilannetta.
Mutta sivustajohtajat nostivat työntekijät "kunkuiksi" ja työnantajan, valtuuston yrittivät laittaa juoksupojiksi. Ihan mieletöntä.
Selänne väki (salli ym:t) tekivät kaikin tavoin pahaa jälkeä virastolla, vaikka eivät kuuluneet enää mitään peruskuntaan.
Kaikki nimettömät puhelut, valheet ja kirjoittelut ovat ihan tämän liitosporukan työtä.
Ei tuossa olisi kukaan tuon paremmin pärjännyt. Lopettakaa jo ja katselkaa
entisiä valtuutettuja, heidän toimiaan ja Pyhäjärven alasajoa. Siinä kaiken syy.
Hallitus oli vaalien tuomaa valtuutusta käyttäen uudistusmielinen. tai sanoisinko pyhäjärvismielinen ja halusi palauttaa ja pitää kuntalaisten palvelut Pyhäjärvellä ja kunnan itsenäisenä. Niitä tolmintoja on nyt tehty ja tehdään.
Uusi kaupunginjohtajakin sanoo, että hän toimii hallituksen ja valtuuston päätösten mukaisesti. Jos PPKY selänteen juoksutuksessa olisi oltu ja nyökytelty, meiltä olisi jo viety laaja tk:n palveluosio haapajärvelle keskitetysti.
Onneksi tämän hallituksen väki on ymmärtänyt kaupunkilaisten edut ja lähipalvelut.
Lopettakaa nämä harhaluulot ja katsokaa asioita oikeilla silmillä ja ajatuksilla älkääkä sokeutuko tämän mafian lietsontaan.
Ja katsokaa omia päättäjiänne ja lopettakaa kaupunginjohtajan panettelu. Miktä sillä luulette saavanne aikaan?? Syy on täällä omassa väessä, ei muissa., eikä vallankaan kaupunginjohtaja Tita Rinnevaarassa.
Kumma kun vielä kehdataan omia sotkuja sylkeä toisten niskoille. Lapsellista ja ala-arvoista se on.
Ei kukaan ajatteleva ihminen usko tuommoisia väitteitä yhdestä ihmisestä. Politiikkojen nahistelu on ollut näkyvissä jo kohta kymmenen vuotta. Ehkä enemmänkin. Koko ajan kiihtynyt ja saanut kummallisia piirteitä.
Mutta, onhan vaalit tulossa. Puhtoisia pulmusia ollaan, ja siipien pitää kantaa.
Olet oikeassa herra poirot. Silloin ei Rinnevaara ollut näillä main. Sekin johtaja,joka silloin oli, karisti Pyhäjärven pölyt jaloistaan heti kun pääsi.
Huussin alus haesoo pahalle.
Kaikki Pyhäjärven asukkaat muistavat, mikä tilanne oli, kun Rinnevaara aloitti. Hän tuli ja ryhtyi laittamaan asioita kuntoon. Mutta ei saanut työrauhaa miltään suunnalta.
Vanhat sotkut velloivat, eikä asioita kunnallisvaalien jälkeen oltu saatu neuvoteltua kontikseen, pikemminkin päinvastoin. Tuo huomattava kahtijajakoisuus ja valtuuston uusiutuminen oli konkretiaa meille Pyhäjärvellä asuville ihmisille.
Vaiakea paikka jokaiselle kaupungin palvelukseen tulevalle, kun entinen johtajakin oli hakeutunut täältä pois.
Kun jokainen taho ottaa nyt oman vastuunsa, on jatkossa mahdollisuudet toimia niin kuin tällä hetkellä hyvin voivalle kunnalle kuuluu.
Se vaatii työtapojen täydellistä muuttamista. Jokainen näkee, että pitkäaikainen kinastelu on johtanut kunnan näin outoon tilanteeseen ja julkisesti outoon valoon.
Luojan kiitos aika vallien ja vaarojen sekä ,kaurojen ja taimien eikä karvojen ja lähteen ei hautojen ei ei minkään tuon aikaisen saa palata enää konsanaan .
vaan kohti uutta uljaampaa näin jatkukoon tää aika alkanut ja kiitoksen näin annan nyt teill`hyvät tämän päivän oikeet päättäjät.
Pyhäjärvi pysyköön nyt aina ja ikuisesti
onko n. kaksi vuotta ikuisuus
Tikkanen on varmaankin seurannut poliittisen tilanteen ja tunnistaa sen.
Rinnevaara ei olisi saanut sotkeutua hallituksen tekemään omilla aivoillaan ajattelevien valtuutettujen jahtiin.
SE OLI SUURI VIRHE.
..että mitä?
Omilla aivoilla ajattelevien valtuutettujen jahtiin? Mitähän tuolla tarkoittaa hän, paha virhe.
Katsos kun asia on nimenomaan toisinpäin; nämä "omilla aivoilla ajattelevat?" nimenomaan osallistuivat sekä osallistavat muitakin kaupunginjohatja Rinnevaaran ja hallituksen ajojahtiin.
Että se siitä..virheestä.
omilla aivoillaan ajattelevien jahtiin..... että mitä
lue: tikanmäen aivoilla ajattelevien..... ko jahtiin.. Kuka, mitä milloin. Ajattele
Jahtiin ei kukaan ole ryhtynyt. Asia on juuri toisinpäin.Tikanmäki on usuttanut jahtiin, jos sellaista sanaa herra/roluva haluaa käyttää.
Kaupunginhallitus ei ole saanut työrauhaa, puhumattakaan kaupunginjohtaja.
Tämähän on totuus. Voi Pyhä, Musta p ....le.
On tämä hommooo!!!
siinäpä on oikein höpöhöpö viestiketju..hallituksen ilta-tai aamuaivopesu,,,Hehheh.ei uponnu..