Luin jo muutamia juttuja näistä www.aquaspa.fi -sivuilla myytävistä Cal Span altaista. Olen myös lukenut englanninkielisiä kommentteja myyjästä ja palaute on hyvin kirjavaa, joten kaipaisin nyt kokemuksia pikaisesti Cal Span altaista, sillä olemme harkitsemassa ulkoporealtaan ostoa. Olemme tutustuneet myös Hot Springin altaisiin, joista löysimme hintaluokkaan sopivia altaita. Arctic- ja Masterspa pelasivat hinnallaan itsensä pelistä pois.
Toivon että saisin kuulla teidän kokemuksia cal span altaista. Kannattaako ostaa vai kannattaako maksaa vähän enemmän Hot Springin altaasta?
Malli jota olemme katsoneet on Platinum PL760LE
Postasin aiheen kahdelle eri osastolle saadakseni mahd. paljon kokemuksia.
Kiitos jo etukäteen!
Aqua Spa/Cal Spa vai Hot Spring ulkoporeallas?
9
5629
Vastaukset
- raumalainen
Hei! meiltä löytyy Hot Spring SX ja kyllä on mahtavat poreet saanut. poreisiin vaan kannattaa ostaa suosittelen hyvä on ja toimii ja on kestänyt jo puoli vuotta. koskaan ei voi maksaa näistä liikaa meidän allas maksoi yli 12 tuhatta eeroa.
- kuule
Meillä on vuodentakainen Hot Spring Summit. Ihan ok allas, ohjauspaneeli temppuilee, kolme kertaa käyty korjaamassa. Kalliit lisämaksut ja oletteko laskeneet kuukausimaksujen lopulliset hinnat altaan hinnan päälle? Suunnittelen vaihtoa Cal Spahan.
- 1,5V kokemus
Meillä on ollut 1,5 vuotta Cal Span Platinum 870LE malli ja hyvin on toiminut.
- Kuumalähde
Kävimme katsomassa livenä Tampereella Cal Span altaita. Allas oli varmasti kelpo, mutta näytti paljon halvemmalta kuin Hot Springin altaat. Kävimme vielä käynnin jälkeen katsomassa Ideaparkin Kuumalähde myymälässä Hot Springin altaita, josta huokui heti minusta laatu.
"Koeistuimme" myös calspan altaan. Suuttimet olivat muoviset, sekä pyörivät miten sattui, suuttimet myös naksuivat selän alla, kun reunaan nojasi. Jätti todella halvan ja laaduttoman kuvan.
Lisää kokemuksia näistä altaista saa toki laittaa, hinnan puolesta cal span altaat olivat hyviä.- Ken on kaunehin
Minusta näissä keskusteluissa näkyy hyvin, että toinen tykkää tyttärestä ja toinen äidistä. Kävin itse katsomassa Hot Springin allasta ja en yksinkertaisesti ymmärrä mistä siinä maksetaan. Ulkoverhoilu, pinta-akryyli, runko ja takuu samat kuin muillakin valmistajila. Sitten vähemmän suuttimia, pumppuja, varusteita, nimi Hot Spring ja tupla hinta. Itse päädyin Sun Beltin altaaseen, mutta kaikki nämä varmasti toimivia ja hyviä ovat.
- Anonyymi
Ken on kaunehin kirjoitti:
Minusta näissä keskusteluissa näkyy hyvin, että toinen tykkää tyttärestä ja toinen äidistä. Kävin itse katsomassa Hot Springin allasta ja en yksinkertaisesti ymmärrä mistä siinä maksetaan. Ulkoverhoilu, pinta-akryyli, runko ja takuu samat kuin muillakin valmistajila. Sitten vähemmän suuttimia, pumppuja, varusteita, nimi Hot Spring ja tupla hinta. Itse päädyin Sun Beltin altaaseen, mutta kaikki nämä varmasti toimivia ja hyviä ovat.
Tää on totta yhdellä tutulla on Lime Light ja sanoi että kupeet mutkalla yhden kesän jälkeen ilm. joku valmistusvirhe ja korjaukset ei toimi yhtään firmalla ...kumminkin yli 10te allas..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tää on totta yhdellä tutulla on Lime Light ja sanoi että kupeet mutkalla yhden kesän jälkeen ilm. joku valmistusvirhe ja korjaukset ei toimi yhtään firmalla ...kumminkin yli 10te allas..
Kuumalähteellä ei todellakaan toimi huolto eikä palvelu,raha heille kyllä kelpaa.
- Anonyymi
Hei,
Limelight-sarja uudistui täysin vuonna 2018 ja alussa tuli erä altaita, joissa havaittiin seinäpaneelien pettämistä. Asia huomattiin tehtaalla, ja se korjattiin, jonka jälkeen ongelmia ei ole enää ollut. Tehdastakuu on kattanut tämän ongelman, ja olemme hoitaneet kaikki tapaukset mitä tietoomme on tullut. Pahoittelut jos tapauksessa on sattunut jokin väärinymmärrys. Pyydä tuttuasi olemaan yhteydessä meihin, niin selvitetään tilanne. 😊 Ystävällisin terveisin, KuumaLähde-asiakaspalvelu- Anonyymi
Allas surkeasti tehy hintaan nähden.Paneeleihin liimattu taakse rimaa ja niitattu toisiinsa huh huh ja hinta pilvissä 😄😄😄😄
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2783462Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211913Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.301561- 841441
- 1381093
- 811034
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.671003Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.90865Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61727Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51716