Kutiavan koiran pesu - Aqualan L?

Pesu ajatuksia

Koira on 4v, ruoka-aineallerginen labbis. Karva usein huonossa kunnossa. Kiilloton ja irtoileva karva. Ihoakin rapsuttaa kiitettvästi. Karvaa irtoaa, muttei kaljuutta, karvattomia alueita tms. Häntä hyvässä kunnossa.

Söi juuri antibioottikuurin pieneen infektioon, karva parantunut huomattavasti, samoin sai ihoon laittevaa lisä omegaa. Se tuntuu toimivan hyvin. Mutta koira tuoksahtaa sen verran "koiralta", että pesu olisi paikallaan, mutta millä?

Joku suositteli, että laittaa Agualan L- voidetta, antaa vaikuttaa vähän aikaa ja huuhtoo pois. Onko kukaan kokeillut? Toimiiko? Muita ehdotuksia?

5

2473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkakikkaree2e

      mun pylly kutiaa kun sitä pyyhkii vessapaperilla en tie onko sun koiralla sama ongelma

    • 86+8

      Hae eläinlääkäristä shampoo ja mahdollisesti vielä hoitoaine (neuvovat kyllä), kysäse samalla saako koiralle syöttää esim. mm. apteekista saatavaa Aptus Eforion-öljyä. Ja riippuu tietty mille koira on allerginen, mutta eläinlääkäristä saa myös "ihoruokia".

      • Pesu ajatuksia

        Kiitos. Eläinlääkäreiden neuvoista ei ole oikein ollut hyötyä. Eläinkääkäriltä ostamani pesu- ja hoitoaineet ovat lisänneet iho-oireita. Siksi en viisti kokeilla niitä enää. Nuo ruuat kyllä toimii, ainakaan parempia en ole löytänyt.

        Kesä on koiralle jotenkin kaikkein hankalinta aikaa, mutta en tiedä miksi. Lämpö? Siitepölyt?

        Tuo Aptus-öljy kuullostaa kyllä kokeilemisen arvoiselta, jos se auttaisi. Kiitos.


    • suolisto kuntoon

      Kaikki ongelmat lähtevät yleensä suolistosta. Mitä ruokaa koirasi syö?

    • En käyttäisi mitään ihmiselle tarkoitettuja aineita koiran iholle. Koiran ja ihmisen ihon PH-arvot ovat nimittäin erilaisia ja siksi kumpikin tarvitsee omat tuotteensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      355
      6997
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      75
      5989
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5483
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3476
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      58
      3346
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      13
      2316
    Aihe