J...ta, kunta maksaa palkan maatalouslomitttajalle sairauden ja kesäloman ajalta!
Maatalouslomittaja
ei juma...
24165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitä sitten ? Kadehditko karjatilallisen 339 työpäivää vuodessa vai 26 vapaapäivää ?
"Maatalousyrittäjien lomituspalvelulaki 20.12.1996/1231
6 luku Palveluista perittävät maksut ja korvaukset
27 § (19.12.2008/998)
Sijaisavusta perittävät maksut
Sijaisavusta peritään palvelun saajalta tuntimaksu, joka ei saa ylittää palvelun tuottamisesta aiheutuneita kustannuksia".
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19961231
Kunta maksaa työntekijöilleen palkan. Saahan muutkin kuten opettajat, sairaanhoitajat jne ja vielä lomaltapaluurahankin.
Myös yrityksissä maksetaan saamallatavoin.
Maanviljelijät ovat olevinaan yrittäjiä, no maksakoot sitten itse lomittajiensa palkat kuten yrittäjät tekevät.
Ei oikea yrittäjä saa kunnan palkkaamaa lomittajaa kesälomansa ajaksi tai sairastuttuaan.
Sairastuttuaan maanviljelijä maksaa lomittajan tekemästä työstä sijaisapumaksun. Vuosilomaa karjatilallinen voi saada korkeintaan 26 päivää vuoden noin 365 päivästä. Lomittajan saatavuus vaihtelee ja aina ei kaikkia lomapäiviä voida järjestää. Jos maanviljelijä haluaa pitää lomaa enemmän kuin nämä vuosilomapäivät määräävät ja jos lomittaja on saatavilla, pitää siitä maksaa maksullisen lomituksen tuntitaksan mukaan. Vuosilomapäivinäkin jos lomitustunnit ylittyvät, on näistä ylimenevistä tunneista maksettava. Äitiys- ja vanhempainvapaat ovat myös maksullisia päiviä.
Karjatilallisen työ on hyvin sitovaa ja karja on hoidettava aamua iltaa oli sitten pyhä tai arki. En tiedä onko tuota vuosilomaoikeutta nyt niin kovasti aihetta kadehtia, sehän tekee vain noin pari päivää kuussa ja lomittaja siis tekee näinä päivinä vain pelkät pakolliset navettarutiinit. Kaikki muu työ on edelleen maanviljelijän itsensä vastuulla näinäkin lomapäivinä. Kauheasti en kadehtisi minunkaan viimekuista kesälomaani. Kolme päivää on aika vähän verrattuna yleiseen kuukauden mittaiseen kesälomaan. Mutta toisaalta lohduttaudun sillä, ettei minulla ole sitä kammottavaa lomaltapaluustressiä kun ei ole liiemmälti tuota lomaakaan. Parin-kolmen päivän vapaallahan ei vielä kerkeä kunnolla irroittautua työajatuksista. Yleisestihän puhutaankin, että vasta viikon päästä keho alkaa sopeutumaan lomaan ja rentoutumaan.
Yrittäjillä oli aikoinaan oikeus hakea lomarahaa kunnalta, mutta se oikeus poistettiin. Yrittäjien olisi pitänyt nostaa isompi haloo menetetystä oikeudesta, mutta ehkäpä he kaikki tuumasivat samoin kuin omat yrittäjävanhempani, että mitäpä tuosta, ainahan voi pyytää vähän enemmän asiakkailta ja maksattaa lomat heillä. Maanviljelijän ei ole mahdollista pyytää tuotteistaan yhtään enempää kuin mitä ylhäältä määrätään ja kun on kyse elävistä olennoista, ei niitä noinvaan voi jättää omanonnensa varaan edes niiksi pariksi päiväksi kuussa.
Ei yrittäjän ole pakko palkata lomittajaa. Nämähän ilmoittavat lehdessä tai laittavat lapun ovelle, että putiikki on kiinni ja sillä hyvä. Lomarahat on maksatettu asiakkailla moneen kertaan, että kelpaa vaikka pari kuukautta lekotella Thaimaassa, kuten tätini ja tämän mies toimivat. Yrittäjä voi myös käyttää kunnan maksamia kesätyöläisiä eli yrittäjä työllistää nuoren, mutta kunta maksaa palkan. Yrittäjä voi myös hakea palkkatukea työntekijän palkkaamiseen.
Palkansaajat saavat palkan kesäloman ajalta ja vieläpä lomaltapaluurahan. Miksei sitten maatalouslomittaja saisi????
Yrittäjä maksaa palkansaajan palkan, palkan kesäloman ajalta, lomaltapaluurahan.
Miksei maanviljelijä maksa edes lomittajan palkkaa?
on sovittu että ruuan syöjät maksavat.
Miksi ei ole sovittu, että esimerkiksi ravintolanpitäjän lomittajan palkan maksaa veronmaksajat?
Varmaan siksi, kun ravintolassa kokit keittävät, tarjoilijat tarjoilevat jne, Itse ravintolanpitäjä voi olla lomalla.
Jos maanviljelijä palkkaa tilalleen työntekijän, maksaa hän kaikki lakisääteiset maksut ja palkan kuten kuka tahansa työnantaja. Maatalouslomittaja on kunnan työntekijä ei maanviljelijän. Maatalouslomituksesta kunta perii maanviljelijältä maksun muilta tunneilta kuin niiltä, jotka ovat lakisääteistä vuosilomaa. Vuosiloman lomitukseen ei kuulu kuin pakolliset karjanhoidon perusrutiinit. Jos vuosiloman aikana tulee ylityötunteja, maksaa tilan omistaja näistä tunneista. Tälläisiä ylimääräisiä tunteja tulee helposti esim. poikimisesta tai eläinlääkärin ja siementäjän odottelusta. Vaihtoehtoisesti omistaja voi hoitaa nämä työt itse lomallaankin.
Kunnallinenlomitus koskee vain eläintiloja. Kyse on kuitenkin elävien olentojen hoitamisesta, joita ei voi jättää hoitamatta omistajan lomankaan ajaksi. Siksi on turvattava lomitusjärjestelmällä sekä eläinten huolenpito että omistajien jaksaminen. Vertaaminen muuhun yrittäjään ei tässä yhteydessä ole oikein, sillä yksityisyrittäjäkin voi huoletta sulkea yrityksensä oven lomansa ajaksi ilman, että yrityksen tuotteet siitä mitenkään kärsisivät. Yksityisyrittäjäkin voi pitää edes yhden päivän viikossa vapaata yrityksen siitä mitenkään kärsimättä. Karjatiloilla vuosilomitus on ainoa henkireikä päästä edes hetkeksi hengähtämään. Vouhotus tästä on täysin turhaa. Kyse ei maanviljelijää kohti ole kuitenkaan kuin korkeintaan pari päivää kuukaudessa. Yksityisyrittäjäkin voi olla ilman ylimääräisiä kustannuksia vähintään puolet enemmän vapaalla kuukaudessa. Turha tulla minulle sanomaan, ettei tämä ole totta, sillä olen itse yksityisyrittäjä.
Ruuan syöjä maksaa kyllä ravintolanpitäjänkin lomat, usko pois.
Ravintolanpitäjän on mahdotonta pitää lomaa samanaikaisesti, kokkaamisen tarjoilun jne. kanssa. Pienissä yhden tai kahden hengen perheravintoloissa tuo ei vaan käy. Tällaisia ravintoloita on muuten paljon.
Mistään ei saa ilmaista työvoimaa ravintolaan loma- tai sairausloman ajaksi. Maanviljelijät ovat omituinen poikkeus ja kehtaavat vielä valittaa. Kiitollisia heidän pitäisi olla.
Maanviljelijän lomat maksaa kyllä veronmaksaja, usko pois.
kuka poliisin lomat maksaa tai opettajien ta hoitajien tai tai tai.............
ei viljelijä ole kenellekkään tilivelvollinen lomastaan, ovat aivan yhtä oikeutettuja lomaan kuin muutkin..
Sen kun kääntää hellan kylmäksi ja sammuttaa valot ja lukitsee ovet, eläimille tämä ei onnistu mutta sen tajuamiseen täytyy olla hiukan älliä..
Oletko sinä veronmaksaja joka ei syö ?
kirjoitus "Lopettakaa höpötys!!"
Mistähän valittamisesta sinä kirjoitat. Kyllä tässäkin keskustelussa se valitus on tullut muilta kuin maanviljelijöiltä.
Uskomatonta miten kiittämättömiä nuo viljelijät ovat. Yhteiskunta kustantaa näille kaiken ja isäntä eikun makaa. Ei uskoisi nämä yhteiskunnan elätit vain parkuvat lisää tukijaisia. Eivät edes lomittajaansa voi itse hommata.
Viljelijän työkin on yhtä lomaa muutama tunti päivässä. Sillälailla tunteja kertyy kun kaikki ruoka ajat ja kirkolla läynnut lasketaan työ aikaan.
Millään muulla yrittäjällä ei ole niin paljon vapaa aikaa kuin viljelijällä. Helposti keretään kaikkiin kissan ristiäisiin ja kokuksiin ruikuttamaan lisää tukijaisia.
Hyi helvetti hävetkää edes.
ja lopeta tuo poraaminen.
Yrittäjä on tilivelvollinen, eli maksaa tilin lomittajalleen. Mikä kumma siinä on ettei viljelijäkin ole samanlailla tilivelvollinen.
Ryhdy sinäkin viljelijäksi, älä valita.