Mihin hävisi veikkaus

pyhäjärven uusista valtuutetuista ???
17178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Paskasuodatin pelaa hyvä ylläpito!!Olisko hävinny jokikylän suuntaan kysele sieltä.

Äänestä
  • Heitettiin tunkiolle ehdokkaitten mukana

    Äänestä

  • lokamies. kirjoitti:

    Heitettiin tunkiolle ehdokkaitten mukana

    Niin näkkyy käyneen, olisi ollut monta uutta ehdokasta joilla ois ollut läpimeno mahdollisuus

    Äänestä

  • ++ ++ ?? kirjoitti:

    Niin näkkyy käyneen, olisi ollut monta uutta ehdokasta joilla ois ollut läpimeno mahdollisuus

    Mitä ihmeen ehdokkaita? Ei täällä mitään ehdokkaita valita. Hölmöjen puheita.

    Äänestä

  • huhhuh kirjoitti:

    Mitä ihmeen ehdokkaita? Ei täällä mitään ehdokkaita valita. Hölmöjen puheita.

    Ei täällä valitakkaan, vaan eikös täällä voi keskustella siitä ketkä olisi oikeita ihmisiä hoitamaan meidän asioita vai ? mistä täälä muka saa puhua ? haukkua vaan selännettä jne..

    Äänestä

  • vitttt kirjoitti:

    Ei täällä valitakkaan, vaan eikös täällä voi keskustella siitä ketkä olisi oikeita ihmisiä hoitamaan meidän asioita vai ? mistä täälä muka saa puhua ? haukkua vaan selännettä jne..

    oliko vääriä veikkauksen ihmisiä ???

    Äänestä

  • voepolla665 kirjoitti:

    oliko vääriä veikkauksen ihmisiä ???

    Nimettömät pas´´´´ kirjoitttaja eivät voi puuttua valtuusto ehdokkaitten asioihin.Jos haluatte vaikuttaa ehdokas aseeluun kirjoittakaa omalla nimellä tai menkää puolue osastojenne kokokouksiin.

    Äänestä

  • vovevoe kirjoitti:

    Nimettömät pas´´´´ kirjoitttaja eivät voi puuttua valtuusto ehdokkaitten asioihin.Jos haluatte vaikuttaa ehdokas aseeluun kirjoittakaa omalla nimellä tai menkää puolue osastojenne kokokouksiin.

    hyvää. Oekkein.

    Äänestä

Montakohan ehdokasta uusikeskustalaiset mahtavat saada omalle listalleen syksyn vaaleihin. Uuskeskustalaisilla kun ei tunnetusti ole halua olla keskustan valtuutettuja. Onpa osa jopa näyttänyt esimerkkiä karkaamalla syytä ilmoittamatta kesken valtuuston kokouksen, ilman että varahenkilöä olisi kutsuttu paikalle.

Äänestä

Uusi kesksutalla on seuraavanlainen toimintatapa:
-heilä on oma SE valtuustoryhmä
-ryhmän puheenjohtaja ei osallistu kutsustakaan yhteisiin tilaisuuksiin, mm haastatteluihin tms mihinkään, missä asioista pitäisi neuvotella ( että se siitä neuvottelytaidosta ja kyvystä)
-ryhmä tekee alinomaan valituksia demaripiipon ja vasuriaittokosken kanssa, valttavat kaikista mahdollisista ja sanoisin epäterveellä tavalla; uusikeskusta nimenomaan mukamas "omaa "Keskusta r.p päätöksiä vastaan


Tulevat vaalit:
-vaaliasiamieheksi vänkäsivät oman tikanpojan, haluavat olla Keskusta r.p johtopäässä päättämässä ketkä saavat ehdokkuutensa hyväksytyksi (olisiko Pyhäsalmen p.o;n mieluinen)

Ei haittaa muuta kuin Suomen Keskusta r.p. tulosta.

Muille puolueille uusi keskustan kokemuskerskailu ja väärän hengen ylläpitäminen
poikii tukea. Ehdokkaitakin muut saanevat "puhdistuksen" yhteydessä.

Äänestä

Se on tosi, ei ole ollut yhteistyökykyinen koko vaalikauden aikana.

Nyt haluaa keikaroida Suomen Keskusta r.p.:n vaalitoimitsijana, että saa taas sitä kuuluisaa laskutaitoa käyttää paikkoja jaettaessa, että mulle, sulle, meille..... ei muille.

Juuri näin ja vielä se, että paikat jaetaan ei päteville vaan sopiville kellokkaille ja mahdollisesti jos on tarve, valitaan semmonen, joka ei ällyy tai josta ei ole mitään vaaraa, on kuitenkin hyvä vasikka ja palkinto on ojennettu.

Näin on toiminut Keskusta ennen, miten lienee jatkossa. Pyrkimyksiä näyttää nyt kuitenkin olevan, että homma jatkuisi samanlaisena, mutta toivottavasti ihan Oikeat Keskustalaiset ottavat nyt homman hanskaansa.

Äänestä

uus-keskusta on täysin kyvytön ollut yhteistyöhön, pakoilua, valituksia, jarruna
Pyhäjärven kehityksessä.
Yhteisten asioiden hoito ei ole tätä. Lainaus iisalmen sanomista.

"Varsin poikkeuksellista on, että koolle kutsutun valtuuston jäsenet äänestävät jaloillaan ja poistuvat kokouksesta ennen kuin asioita on edes käsitelty.

Valtuustoa ohjaa kunnallislaki, ja sen mukaan valtuutettuja sitoo virkavelvollisuus valtuutetun tehtävien hoitoon. Ulosmarssi on toisaalta virkavelvollisuuden laiminlyönti, toisaalta myös mielenilmaus.

Valtuutettujen pitää osoittaa mieltään, mutta oikea tapa mielipiteen ilmaisuun on äänestäminen, ei se, että poistuu kokouksesta ilman pätevää perustetta.

Kaupungin - siis veronmaksajien - yhteisiä asioita ei voi hoitaa ulosmarsseilla. Mutta kun näin on nyt tehty, on todellakin syytä selvittää, missä vika on. Se on kaikkien etu, niin työntekijöiden, luottamushenkilöiden kuin kaupunkilaistenkin.

Äänestä

Olen Suomen Keskusta r.p jäsen!
Lapsuudesta alkaen olen nähnyt, kuullut, lukenut, oppinut ja opetellut Alkion ajatuksia ja arvoja. Olin aistinut ajoissa jo edesmenneiden vanhempieni kunnioittaneen ns.maalaisliiton edustajia eduskunnassa, ymmärsin heidän äänestäneen kuntavaaleissa rehtiyttä ja oikeudenmukaisuutta edustavaa henkilöä...iällä eikä sukupuolella ole ollut heille erityislukua.

Vanhempani ja iso sisaruslaumamme elimme niinkuin sanoimme.Emme pettäneet lähipiiriä, emme juonineet naapurin kanssa toista naapuria vastaan, emme janonneet "isompaa ja vihreämpää laidunta perheellemme ja pienelle karjallemme."
Omasta pidettiin huolta, kannettiin yhteisvastuullisesti isot ja pienet asiamme.

Tulin aikuisikään, elämän arkinen mutta ryhdikäs tapa ja arvomaailma on pysynyt.
Ongelmia ja vastoinkäymisiä on sattunut enemmän kuin riittävästi vuosiin. Myös onnea ja onnistumisia, elämän rikkaus on pysytellyt henkisellä puolella.

Yhteisvastuullista arvostan entistä enemmän, omaa ja omien tukemista pidän selvyytenä, siitä ei saa tinkiä, että pettäisi oman lähipiirinsä. On oltava rehellinen joka tilanteessa, ei saa mukautua lupaustenkaan alla sellaisiin sopimuksiin, joissa on suuri riski pohjattomuuteen ja juurettomuuteen.

Pyhäjärven Keskustalla on surullinen historia, onko se ainoaa laatuaan? Ei, koko Suomi ja keskustalaisuus rypee "ei alkioilaisten arvojen" valtaamissa valtuustoissa ja siellä istuvilla pitkän kokemuksen ( väärä henkisen) ylläpitämässä mustassa aukossa.

Pyhäjärvellä uudistus tai paremminkin paluu yritys arvomaailmaan on kohdannut rankkaa vastatuulta.

Ihminen on arvokas, luotu maan tomusta.
Hiljaisuudessa rukoilen, että pyhäjärven ihmiset, naiset ja meihet, ikään katsomatta pysähtyvät ja katsovat kättensä ja ajatustensa töitä; onko selvä henkilöpalvonta ja yhteiskuntasokeus ( sivustaohjaaminen) sitä, mitä tulet tukemaan välittämättä siitä, mihin lopulta kaikkein eniten olet tietämättäsi ja tietoisesti satsannut?

Oma maa mansikka muu maa mustikka.

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että ns. uusi keskusta on se pyhäjärven oikea keskusta, valtuustoruhmä on vaan jakautunut kahtia, eiköhän kepun kunnallisjärjestö päätä ketä tulee ehdokkaiksi, ne valtuustoryhmän enemmistö porukka ei taida olla enemmistönä kunnallisjärjestössä,

    Äänestä

  • Hyvin sanottu, Proffa. Tätähän se on

    Äänestä

pieni poppoo ja tunnetaan likaisesta pelistä.

Äänestä
  • Mitä hyvää tuossa Proffan sanomassa muka oli suurimpia köyhien kyykyttäjiä itse tukiaisilla eläjiä ne alkion maalailiittolaiset on

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


++++++????++???? kirjoitti:

pyhäjärven uusista valtuutetuista ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu