Emätin kirvelee ja ilmaa menee sisään

mammuli-90

Onko jollakin ollut samaa vaivaa, että emättimessä tuntuu kirvelyä? Mistä moinen voisi johtua? Jälkitarkastuksessa (1kk synnytyksestä) sanoi olevan siisti, kyselin kohdunlaskeumasta ja sen sellaisesta, kyseli nauraen miks kyselen moisesta. Raskauden aikana selvis ainakin että on kallistunut kohtu. Altistuuko se enempi laskeumalle? Ja miltä tuntuu kohdunlaskeuma yms.? Miten huomaa laskeuman?
Ulkopuolisin näyttää siistiltä. Rajusti tietenkin muuttunut, varsinkin virtsa-aukko on esillä huomattavasti. Mitään ei sisältä ulos tursua tms. Se ei ole täysin avonainen ''aukko'', niin kuin oli synnytyksen jälkeen. Nyt se on ns. ''litistynyt'' (siis puhun emättimen suuaukosta). Ja jos sinne sisälle hieman näkyy, niin ''kyhmy'' ylhäällä, joka viittais vissiin (epäilyjeni mukaan) virtsarakon laskeumaan, lievämuoto?

Oon synnyttänyt 2 lasta. Molemmat isokokoisia, mutta alle 4kg. Eka avustettiin imukupilla, välilihan leikkaus, sekä sisäinen repeämä melko lähellä emättimen suuaukkoa. Tikkejä laitettiin n. 45min. Vissiin |||-asteen ''repeämä''. Toinen synty melko normaalisti, pieni repeämä (ei tikattu), ulos avustettiin painamalla vatsasta jotta vauva syntyisi pian.

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1synnytystakana

      Mulla ei kirvele mutta ilmaa menee aina sisään tietyissä asennoissa tai liikkeissä ja sitten kun liikkuu se tulee äänekkäästi ulos. synnytyksestä aikaa 2 ja puol kk. en tiedä mistä johtuu on melko nolo vaiva.

      • normieloa

        Ilman pörähdykset ovat normaaleja..Emätin on väljä vielä synnytyksen jälkeen ja kirvely voi johtua kuivuudesta koska imetät.Paikallista estrogeeni-hoitoa voi kokeilla .Myös liukasteen käyttö voi helpottaa oireita.Naisen paikat palautuu myös lantionpohjan jumpan avulla..ja synnytyksestä kun menee vuosi-paikat on ok.Jos ei--jumppa auttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2924
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1133
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe