Onko jollakin ollut samaa vaivaa, että emättimessä tuntuu kirvelyä? Mistä moinen voisi johtua? Jälkitarkastuksessa (1kk synnytyksestä) sanoi olevan siisti, kyselin kohdunlaskeumasta ja sen sellaisesta, kyseli nauraen miks kyselen moisesta. Raskauden aikana selvis ainakin että on kallistunut kohtu. Altistuuko se enempi laskeumalle? Ja miltä tuntuu kohdunlaskeuma yms.? Miten huomaa laskeuman?
Ulkopuolisin näyttää siistiltä. Rajusti tietenkin muuttunut, varsinkin virtsa-aukko on esillä huomattavasti. Mitään ei sisältä ulos tursua tms. Se ei ole täysin avonainen ''aukko'', niin kuin oli synnytyksen jälkeen. Nyt se on ns. ''litistynyt'' (siis puhun emättimen suuaukosta). Ja jos sinne sisälle hieman näkyy, niin ''kyhmy'' ylhäällä, joka viittais vissiin (epäilyjeni mukaan) virtsarakon laskeumaan, lievämuoto?
Oon synnyttänyt 2 lasta. Molemmat isokokoisia, mutta alle 4kg. Eka avustettiin imukupilla, välilihan leikkaus, sekä sisäinen repeämä melko lähellä emättimen suuaukkoa. Tikkejä laitettiin n. 45min. Vissiin |||-asteen ''repeämä''. Toinen synty melko normaalisti, pieni repeämä (ei tikattu), ulos avustettiin painamalla vatsasta jotta vauva syntyisi pian.
Emätin kirvelee ja ilmaa menee sisään
mammuli-90
2
395
Vastaukset
- 1synnytystakana
Mulla ei kirvele mutta ilmaa menee aina sisään tietyissä asennoissa tai liikkeissä ja sitten kun liikkuu se tulee äänekkäästi ulos. synnytyksestä aikaa 2 ja puol kk. en tiedä mistä johtuu on melko nolo vaiva.
- normieloa
Ilman pörähdykset ovat normaaleja..Emätin on väljä vielä synnytyksen jälkeen ja kirvely voi johtua kuivuudesta koska imetät.Paikallista estrogeeni-hoitoa voi kokeilla .Myös liukasteen käyttö voi helpottaa oireita.Naisen paikat palautuu myös lantionpohjan jumpan avulla..ja synnytyksestä kun menee vuosi-paikat on ok.Jos ei--jumppa auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405405
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394611Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2404530Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234461Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364384Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?714231Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264202Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1503701Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203014Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272991