Minulla oli parisen vuotta musta Elisan digiboksi, jonka kanssa oli välillä ongelmia, mutta noin kuukausi sitten se lopulta hävitti tv-kanavat. Testasin vanhalla Topfieldillä, että toimii hyvin. Hankimme jopa uuden antennin, ei toiminut. Elisa lähetti uuden digiboksin. Sen valkoisen. Pari päivää näkyivät kanavat ja iloitsin, vaikka en tykännyt muuten boksista enkä sen kakesta. Sen jälkeen jälleen tuli normi tv-kanaville heikko signaali. Parina päivänä olen vain voinut katsoa tätä kautta tv:tä. Ainoa mitä olen voinut katsoa on nettikanavat. Jälleen Topfieldillä toimii.
Mikä voisi olla ongelmana? Muutoinkin haluan ehdottomasti mustan digiboksin itselleni tämä valkoinen on jotenkin niin alkeellisen tuntuinen. Sitä en teidä, vaikka olisi olevinaan nykyaikaisempi, mutta mustasta tykkäsin. Valkoisen mukana ei tullut kaken ohjeita. Eli en tiedä mistä näppäimestä pääsee esim suoraan tallennettuihin ohjelmiin. Kaikki on hihasta, jopa boksin päälle laittaminen. Välillä olen sulkenut boksin (näkyi punaisena) ja yks kaks se oli itse päällä. Jää jumiin ja pitää ottaa virta pois pistokkeen kautta. Ei tosiaan hyvä.
Elisan digiboksin kanssa ongelmia
3
304
Vastaukset
- been there done that
Joo mulla on kanssa samanlaisia kokemuksia. Tänäänkin ajattelin katsoa 4PRO2HD -kanavalta Hifk:n matsin. Noh, boksihan alkoi heti valittamaan ettei saa signaalia ja resetoi boksisi. Tämän tein viisi kertaa, irrotin kaikki piuhat yms. eikä kuitenkaan toiminut. Kauko-ohjain ottaa painallaukset vain tietystä kulmasta jos silloinkaan. Pyysin että lähettäisivät vanhan mallin boksin, mutta kuulemma sitä ei enää valmisteta..
Sysipaska! Vaihdan jo tällä viikolla Elisan pois. Älkää vaivautuko menettämään hermojanne. - "yhmä"
Ongelma kanavahaussa Elisa viihteessä. Automaattisella kanavahaulla ei löydy kaikki kanavat. Ohjeissa neuvotaan palauttamaan tehdasasetukset. Jos näin teen, katoaako kaikki tallentamani ohjelmat?
- Pacepaskan omistaja
Ei häviä. Ne on Elisan serverillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2257540
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s454970- 594772
- 753428
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162015Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301880- 311829
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441677- 371609
- 1481347