Mikä olisi hyvä ja selkeä sienikirja aloittelevalle sienestäjälle? En tunnista sieniä oikeastaan lainkaan ja mukava olisi oppia. Sellainen kirja olisi hyvä jossa kerrottaisiin myös joka sienen kohdalla mihin, -ehkä myrkylliseen,- toiseen sienilajiin sen voi vahingossa sekoittaa.
Kuinka te muut olette aloittaneet sienestysharrastuksen, ja mitkä olivat ensimmäisiä tunnistamianne sieniä?
Hyvä sienikirja aloittelijalle?
7
1186
Vastaukset
- taas pääsee metsään
Minun on vaikea sanoa hyvää sienikirjaa, kun moista en ole 20 vuoteen tarvinnut. Hulluna sieniin, näytti aika hyvältä. Sienestys ei silloin nuoruudessani 60-70 luvun taitteessa ollut harrastus, sieniä kerättiin talven varalle ihan tarpeeseen. Niitä säilöttiin höysteeksi kastikkeisiin jne. Tämän uuden sienestysharrastuksen aloitin puolivahingossa. Metsässä liikkuminen on hyvää liikuntaa ja terveellistä. Siihen yhdistin, vaikka en mikään kokki olekaan, ruuan laiton ja syksyn sienet antavat siihen oivan makulisänsä. Aloitin "varmoilla tapauksilla". Tatit, kanttarelli, suppilo/kosteikkovahvero, karvarousku, vaalea orakas, haaparousku jne. Mielestäni tähän sienestysharrastukseen ja sen aloittamiseen pätee samat lain alaisuudet, kuin lintuharrastukseen. Opettele yleisimmät, niin tunnet yli puolet, jos tunnet leppälinnun ja talitiaiaisen tunnet puolet suomen linnuista. Sienissä sama juttu,opettele yleisimmät hyvät sienet, niin saat poimia puolet sienistä. Valkoiset ja kantosienet kannattaa jättää aina metsään, ellei ole aivan varma.. Parhaiten oppii, jos pääsisi jonkun sieni-ihmisen kanssa metsään. Oma opettajani oli isosiskoni "karvalaukkuja" käytiin hänen kanssa metsästä hakemassa. Ei edes ole mikään huippu, ryöpättävä ja muutenkin no.. hyvä suolasieni ja paikoitellen hyvin satoisa.
- dsfgsdafasdfadf
metsässä kirjaa kätevämpi on joku kännykkäsovellus, jossa sienen voi tunnistaa tuntomerkkien, kuten värin, muodon, pinnan jne mukaan.
esimerkkinä:
http://mobiteos.com/sieniopas/index.html
tuossa haku tuottaa myös ne myrkylliset sienet ja joka sienen kohdalla kerrotaan mihin sen voi sekoittaa helposti.
yleisimmille android-puhelimille sovelluksen saa täältä:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiteos.sieniopas
ja onhan tuo painettuun kirjaan verrattuna reippaasti halvempikin. painetussa kirjasssa on tietenkin se hyvä puoli, että siitä ei akku lopu kesken reissun :) - Sienimetsässä
Ilmainen sienten kännykkäsovellus iphonelle sienikirja lite
https://itunes.apple.com/de/app/sienikirja-lite/id877200017?mt=8 - suppilohaarakas
Aloitteleva sienestäjä tarvitsee vain kaksi sääntöä:
1. Opettele ensiksi tuntemaan myrkkysienet.
2. Poimi vain sieniä, jotka tunnet. - kirjatorilta
Minulla on tuo Metsästä Sieniä 2007 Kirjatorilla 13€ kirkkaat kuvat
http://sieniopas.info/sienioppaat- sienineuvoja
Sienikirjojen tiedoista osa valitettavasti vanhenee, kuten on käynyt syötävyys- käyttö- ja myrkkysienimerkinnöillekin. Puhelimeen ladattava sienikirja lienee eniten ajantasalla ja onhan se nykyaikaa - puhelin on aina kuitenkin mukana. Googlesta voi sanalla "sienikirja" etsiä ohjeet miten sen voi ladata itselleen, ja millä ohjelmalla. Tekijä on kuopiolainen 14 vuotias koulupoika Niklas Ansamaa. Sellaisessa sienikirjassa on hyvää, että sitä varmasti voi päivittää ja laajentaa lähes rajattomasti. Ny uutuudessa on reilut sata sientä, joka on aloittelijalle ihan hyvä määrä. Sienestellään!
- sienoneuvoja
sienineuvoja kirjoitti:
Sienikirjojen tiedoista osa valitettavasti vanhenee, kuten on käynyt syötävyys- käyttö- ja myrkkysienimerkinnöillekin. Puhelimeen ladattava sienikirja lienee eniten ajantasalla ja onhan se nykyaikaa - puhelin on aina kuitenkin mukana. Googlesta voi sanalla "sienikirja" etsiä ohjeet miten sen voi ladata itselleen, ja millä ohjelmalla. Tekijä on kuopiolainen 14 vuotias koulupoika Niklas Ansamaa. Sellaisessa sienikirjassa on hyvää, että sitä varmasti voi päivittää ja laajentaa lähes rajattomasti. Ny uutuudessa on reilut sata sientä, joka on aloittelijalle ihan hyvä määrä. Sienestellään!
...ja ladattava sienikirja maksaa vain 3,59euroa, siis todella edullinen!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123946Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642508Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561267
- 721196
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251146