Jossain päin maailmaa kun ammutaan ihmisiä, vaikka 3 tai 10 niin sitä puidaan kaikissa lehdissä päivätolkulla ja päivystävät lausuntoautomaatti psykologit tuomitsevat teon, kuten tietysti oikein onkin.
Annahan olla kun Koreassa puukotettiin hengiltä 8 ihmistä ja haavoitettiin 16:a niin parin rivin pikku uutinen ja ei yhtään psykologin lausuntoa missään, ei laajoja artikkeleita aiheesta, ei puukottajan kasvokuvaa lehdissä, ei analyysejä mielentilasta, ei lapsuuskokemuksia ei niin mitään.
Kiinassa keväällä puukkotappaja hyökkäsi päiväkotiin ei suuri lööpejä.
Suomessa normaali viikonloppu vähintään 2 tappoa puuukolla, pikku uutisia.
Näistä puukotuksista ei taida tulla tendiä koska mediajulkisuutta ei saada.
Suomessa mies ampuu kesämökillä pilkkaan 8 laukausta, lööpit kirkuvat "Sholberg" vaarassa, valtava poliisioperaatio, lööpeissä puhutaan jo sadoista laukauksista kahdella eri aseella.
uutiskynnyksen ylitys puukotuksella
2
160
Vastaukset 2
- rakenneteräkseklsi
Parasta olisi aseista vapaaehtoisesti luopua, ei asehörhöilyä enää kukaan ymmärrä.
Vain nämä hörhöt itse vielä luulee, että ase on hyväksytty juttu.- fergasmi
olet kyllä melkoinen mestari, suomessa on aseenomistajia yli 300.000 kumman rauhallista siitä huolimatta. Mikäli ajatuksesi, että kaikki aseenomaistajat ovat hörhöjä, pitäisi paikkansa niin luulis olevan huomattavasti enemmän tapahtumia.
Toisaalta sinun kaltaisesi ihmiset kuvittelevat, että jos et jotain asiaa hyväksy, niin silloin se on totaalisesti väärin eikä kukaan sitä hyväksy.
Kannataa ilmeisesti sinunkin käydä elämänkoulua vielä muutama vuosi, jospa sitten kokemuksen myötä oppisit ajattelemaan asioista laajemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791289
- 761097
- 96967
- 48803
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72757Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40703Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko81698IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin68636- 28635
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅47621