Minkähänlaisia laskuja olette saaneet huoltoyhtiöltä ,jos olette kytkettäneet lieden huoltoyhtiöllä.Olimme ostaneet uuden hellan,irroitimme vanhan itse ja veimme sen pois,olisin osannut itsekkin kytkeä,mutta varmuuden vuoksi soitin huoltomiehelle josko hän ehtisi,lupasikin tulla tuota pikaa,koska oli ihan lähellä.Lasku tuli ja olin lentää pyrstölleni,työhön oli mennyt 2h a`50e alv yht.123e.Itseltäni olisi mennyt korkeintaa 15min(olen sähkötyön tekijä,mutten asentaja)Pikkusen haiskahtaa,kuinkahan paljon näitä kusetuksia tapahtuukaan.
Sähkölieden kytkentä
joku roti
13121061
0Äänestä
Vastaukset 131
Vanhimmat
Ensi kerralla pyydä lieden myyjäliikkeeltä kuljetus, asennus ja vanhan lieden vienti edullisempaan hintaan.
Tuskin noilla edellämainituilla on mitään sähköasennusliikkeen lupia tehdä sähköasennuksia.
Siinähän ne sitten punnittaisiin jos tapaturma kävisi.
No olisit sit tehnyt itse. Ihan normihinta yrittäjältä.
Yrittäjä kun ei voi tehdä sitä ihan yhtä halvalla kuin sinä itse.
Itse yrittäjänä sanoisin, että kulujen jälkeen tälläisesta pikkuhommasta ei jää hirveästi käteen. Meikällä minimiveloitus 4h ja tuntihinta korkeampi matkat laskutetaan. Ja siltikään en mitenkään rikastu tällä hommalla.
Verottaja muistaa lähettää yrittäjälle maksulappua sen verran useaan, ettei tuokaan huolto varmaan rahoissa kieriskele.
Nyt kyllä puhut soopaa,olen teettänyt muissakin asunnoissani pikkuhommia huoltomiehillä,mutta tämä kyllä oli ihan omaa luokkaansa,velottaa 10-15min. hommasta 2tuntia.Eipä ole ihme jos sinulla tekee tiukkaa,tuskin on paljon töitä tarjolla,jos minimi on 4h.
Jos olisit osannut tehdä itse vaikka lupia ei ole, niin miksi tilasit työn toiselta jolla ei myöskään ole lupia? Harvalla huoltoyhtiöllä on urakointioikeudet omaava sähkötöiden johtaja, jonka vastuulle asennus jäisi. Vai tekikö huoltomies käyttöönottotarkastuksen ja toimitti käyttöönottotarkastuspöytäkirjan sinulle?
Kyllä luulisi,että taloyhtiön huoltomiehellä on luvat moiseen hommaan,jossa ei todellakaan tarvitse kuin ruuvata kolme piuhaa tiettyjen ruuvien alle(L,N ja PE)
Ei ole lupia ja luvat pitää olla sillä firman sähkötöiden johtajalla.
Niitä piuhoja on muuten yleisimmin 5 kpl: L1, L2, L3, N ja PE
Niinhän sitä luulisi mutta kun laki vaan sattuu olemaan sellainen että ko. homma on sähkötyötä, johon tarvitaan urakointioikeudet, jotka ovat yleensä vain yhdellä sähköfirmassa (sähkötyönjohtaja). Mutta sinähän et asiaa ymmärrä joten turha sitä on enempää selitellä. Ei niitä urakointioikeuksia kuitenkaan huoltoyhtiöiden huoltomiehillä ole.
Huoltoyhtiöllä voi olla luvat.
Juurikin noin, 5 piuhaa tulee sähkölieteen Suomessa, esim. Norjassa tulee vain kolme koska kytkentä erilainen. Vaikka vaikuttaa helpolta kytkeä samalla tavalla piuhat niin ilman pätevyyttä sitä ei kannata tehdä sillä jos tulipalo syttyy liedestä niin silloin kysellään varmaan kuka on kytkenyt ja silloin tuleekin ongelmia vaikka kytkentä olisikin oikein, vakuutusyhtiöt tarttuu kyllä tuollaisiin ettei tarvitsisi maksaa korvauksia.
Suomessa on molempia. Sekä 5 piuhaa (3x16A paukut) ja 3 piuhaa (1x20A). Kerrostalot yleensä jälkimmäisellä.
Ainahan voi luulla mitä vaan.
Juurikin oli puussa huono ja latvakin laho. Juurikin juuri.
Norjassa ja Suomessa tulee 1-vaiheiseen liittymään 3 piuhaa.
Olen miettinyt että mitä nuo uudet merkit tarkoittaa kun ennen oli kirjaimilla. Selitätkö?
Suht yleinen hinta sähköliikkeeltä ainakin pk-seudulla, mutta jos työn tosiaankin tehnyt huoltoyhtiö, niin tuolta löytyy firman nimellä haettuna, että saako ko firma tehdä sähkötöitä, useimmat huoltoyhtiöt eivät tuolta löydy:
http://rekisterit.tukes.fi/fi/Urakoitsijat/Urakoitsijat/
Jos ei firmaa tuosta listasta löydy, niin ei saa asentaa kytkintäkään ko firma.
Useimmiten sähköliikkeestä tullee minimityöveloitus ko työstä (ja aika usein on n. sama kuin 2h-työt, saattaa tietysti olla n, 1,5h, mikä parisenkymppiä halvempi) mutta kuullostaa aloittajan tapaus aika lähellä normaalia olevan...
Käyttöönottopöytäkirjaa ei noin pienestä asiasta tarvitse tehdä, ellei asiakas sitä pyydä, käyttöönotto tarkistus tulee tehdä kaikista sähkötöistä, mutta pienemmistä töistä laki ei vaadi pöytäkirjaa.
Se että asentaja kävi luonasi ei koko totuutta kerro, hänen luultavasti piti ajaa asuntosi luokse, pitää varastoa yllä (mahdollinen kumikaapelin vaihtaminen muut mahdolliset tarvikkeet) ja ajaa asunnoltasi pois. Sitten mahdollisesti sihteeri kirjoitti laskun, jonka lähetti sinulle, mikään näistähän ei ole yrittäjälle ilmaista, palkoillisen kuluja en viitsi nyt tähän lisätä lisää sotkemaan kun oletan että suht selvää jo?
Korjaus: kuulostaa.
Juu, ilmaseksi pitäis kaikki saada.
Seuraavalla kerralla pyydät mummosi telkemään ja sanot, että tuo parikymppiä tullessaan, sillä sun logiikan mukaan on etuoikeus saada tehdä sulle hommia.
Että näin ja jatkossa nostat viiskypäseen korvauksen, aikas näes on niin kallista.
Satun itse olemaan mummo ja entinen yks.yrittäjä,niin että älä opeta...Jos kysyn taloyhtiön huoltomiestä,että ehtisikö hän ja sanoo ehtivänsä,koska on lähellä ja on muutakin samalla reissulla(mm.nimen vaihto oveen),niin en todellakaan katso,että minun kuuluu maksaa talonyhtiölle kuuluvistakin töistä.Minun yritys tuotti aikanaan niin hyvin,koska olin asiakas ystävällinen,enkä mikään kiskuri.Nyt sitä voikin elellä ihan niinkuin haluan ja maksaa siitä mistä haluan.Pyri sinä samaan.
Yhdys sanat ovat vai keita.
Laske seuraavan kerran rahasi, mihin sinulla on varaa, ennen kuin tilaat mitään.
Etkö pystynyt muuhun enää puuttumaan,rotti.Eikä ole kysymys mitä pystyn,vaan mitä haluan maksaa.
Asutko omistus- vai vuokratalossa? Ilmeisesti omassa asunto-osakkeessa?
Silloin on paras kierrättää kaikki huoltotoimet isännötsijän kautta, eikä itse tilailla mitään huoltomiestä.
Itse ostin myös juuri uuden lieden ja asennus, vanhan lieden pois vienti ja uuden kytkentä paikalleen ei maksanut mitään. Tai on siis tietenkin jo leivottu valmiiksi niiden kodinkoneiden hintoihin.
Eli jatkossa, kytket itse (jos kerran osaat tai pyydät sähkömies tuttavaa, kellä luvat), tai sovit kodinkoneliikkeen kanssa vaihdon.
Ehkä tuosta hinnasta voit vielä kysellä taloyhtiöltä ja isännötsijältä, onko asiallinen summa (kuullostaa kalliilta), puolet tuosta olisi ns. kohtuullinen hinta, varsinkin jos oli samalla muutakin huoltoasiaa teidän taloon.
Eli hintakysely aina ensin, niin ei tule yllätyksiä.
Samalla voi todeta, että mahdottoman vaikeaksi on Suomessa tehty pienen avun saanti. Jos tarvitsisi apua vaikkapa lampun laittoon, sokeripalan vaihtoon, hyllyjen/telkun ruuvaamiseen seinään, on se tehty mahdottomaksi.
Jos kyseessä as oy , turha on isännöitsijältä kysellä onko hinta asiallinen vai ei.
Ei auta sekään jos on muuta asiaa taloon.
Noin se varmaan meneekin, et kannattaa ostaa liesi asennettuna.
Pelkkä asennus tunnin veloituksella, esim 50e alv ei ole liiketoimintaa.
Ei pienenkään avun saanti ole yhtään vaikeaa, se vaan maksaa
Kiitos,tulihan sieltä fiksukin vastaus.Asunto on minun,mutta vuokrattuna.Soitin siis taloyhtiön omalle huoltomiehelle.Koska lasku oli mielestäni kohtuuton ,soitin huoltoyhtiöön ja ihmettelin suuruutta tiukkaan sävyyn ja kaveri sanoi:revi se lasku.
Ilmeisesti oli samaa mieltä,koska suosiolla luovutti,sanoin kyllä haluavani maksaa todellisesta työajasta,mutta eipä ole uutta laskua tullut.Toivoisin ,että muillakin olisi kanttia puuttua älyttömyyksiin.(emme asu pääkaupunkiseudulla)
No ei kait kukaan nyt luvattomista asennuksista kehtaa/haluakkaan veloittaa. Ei voi sitten jälkikäteen tulla valittamaan jos ja kun hellasta sormille saa... Et sitten ilmeisesti soittaessaasi heille lupien perään ymmärtänyt kysyä?
Talo yhtiömme isännöinti on Reimillä ja he ovat palkanneet huoltofirman,joten eipä tullut mieleen kysellä luvista.
Gigantti veloittaa 40€ asennuksesta, noin niinku referenssiksi
Prismassa 39
Sähköasentajat apuvat tolla hinnoittelulla (min 2h) itseään jalkaan, tai ohjaavat kuluttajaa olemaan ottamatta yhteyttä heihin, tämmöttisissä pikkuasennuskeikoissa.
Prisman tai Gigantin palveluksessa ei ole yhtään sähköasentajaa.
Nykyisin monet kaupat käyttävät tavaroiden kuljetuksiin ja asennuksiin ulkopuolista alihankkijaa. Se että Prisma tai Gigantti myy asennuspalvelua ei tarkoita sitä, että kukaan Prismasta tai Gigantista tulee mitään asentamaan.
Sitä juuri tarkoitin. Alihankkijaltahan tuollainen asennuspalvelu ostetaan, joten tappiolle Prisma tai Gigantti jää myymällä asennusta 39€:llä. Alihankkija laskuttaa Prismalta tai Gigantilta taatusti enemmän.
Tuskin he sitä tappiolla myyvät, se on sitten jo tuotteen hintaan leivottu mukaan (tuosta ei nyt selviä, onko tuo 39 e pelkkä asennus vai kuuluuko siihen myös kotiinkuljetus). Alihankkija myös pystyy tuolla hinnalla hoitamaan homman, koska asennukseen ei mene kuin 15 min ja pystyvät sitten siirtymään seuraavaan paikkaan - hehän kuljettavat noita yleensä autollisen kerralla eikä tipoittain - eli ehkä puoli tuntia per keikka, joka tekeekin jo tuntihinnaksi ihan normaalin 78 euroa. (Tampereen seudulla sähkömiehen saa 60 eurolla/tunti)
Tosin Gigantin sivuilla puhutaan vain kotiinkuljetuksesta eikä myös sähköasennuksien tekemisestä. 39 euroa on kyllä aika paljon pelkästä kotiinkuljetuksesta verrattuna esim. taksihintoihin.
Kyllä apuvat.
Pelle
Meillä kytkentä tunnin työ,joka minimiveloitus kaikissa erillislaskutettavissa töissä,sitten jos viedään vanha liesi pois siitä eri lasku.Kyseessä huoltoyhtiö jolla urakointi oikeudet.
Harvoin siihen pelkkään kytkentään 2 tuntia menee, kuitenkin monilla minimiveloitus tunti. https://kodinplaza.fi/ mukaan lieden asennuksen saa keskimäärin 70-150 eurolla riippuu viedäänkö vanha pois jne. Pyytäisin itse hinnan etukäteen niin ei tule myöhemmin yllätyksiä.
Muistitko tehdä muutostyöilmoituksen? Realit, reimit, asenna....ilmoitusmaksu yli 150, valvonta- ja tarkastus yli 150 ja vielä oma kuppauksensa taloyhtiöltä.
Mulla oli kaksi pistoketta joista toinen rikki ja toinen irti seinästä. Kutsuin asoyn huoltofirmaa. Lain mukaan sähkö kuuluu taloyhtiön vastuulle. Mukaan tuli sähköukko. Ne katseli pistokkeita, totesivat että asennus oli laiton, (se oli joku ennen minun muuttoa tehnyt)naulattu kiinni seinään ja pitää vaihtaa. Tähän kului 5 min, ukot häipyi tunniksi ajattelin että oli toinen keikka. Tuli takaisin, sähköukko vaihtoi pistokkeet, tähän kului n 10 min. Tänään tuli isännöitsijätoimistosta 385 euron lasku, oli laskutettu 4 tunnin työtä ja runsaasti kilometrejä Ihmettelen miksi minun pitäisi maksaa kun kerran kuuluu taloyhtiölle ja miten 15 min työstä voi veloittaa 4 tunnin palkka 65 eur Alv. Isännöitsijäfirma on tietysti Realia, joka on kuuluisa ylihinnoittelulusta, ottavat varmaan tämmöisestäkin siivun omaan taskuunsa.
kaksi miestä x 2 tuntia tarvikkeet. Ihan normaali veloitus.
Kaikissa taloissa nuo työt eivät ole yhtiöjärjestyksen mukaisia, etenkään jos ne eivät kuulu alkuperäisvarustukseen.
Muista kotitalousvähennys työn osuudesta.
Laskutus lähtee liikkeelle verstaalta ja päättyy verstaalla. Miksi aina mietitään sitä kauanko asentaja oli huoneistossa. Ei se kerro mitään. Ja tavarat pitää hakea jostakin ja työkalut putsata.
Meinaatko että sähkäri ajaa joka keikan välissä "verstaalle"? :D Helvetti mitä tampioita tällä palstalla liikkuu.
Putsaa ruuvarin, noh meneehän siinä varmaan tunti.
Olen raksalla töissä, ja siellä sähkäri asentaa lieden, astianpesukoneen sekä jääkaapin alle puoleen tuntiin, niin onhan kahden tunnin veloitus lieden asennuksesta järjetön.
Näin on, kyllähän se sähkäri tai huoltomies sattuu aina asumaan tai olemaan jokaisen asiakkaan lähellä ja mitään kulujahan ei ole joten hyvin voisi tehdä ilmaiseksi.
ei tuo nyt ihan kohtuuton lasku ole.
Eräs asukas reklamoi päivystyslaskusta joka koitu hänen itsensä maksamaksi. 2h lasku ja kilometrit päälle. Asukkaan mukaan ei voi mitenkään laskuttaa 2h työstä, jossa päivystäjä oli hänen luonaan 10min. Lasku olisi pitänyt olla 0,25h kilometrit. Asiaan ei auttanut edes vastine, että päivystäjän laskutus lähtee siitä kun lähtee liikkeelle, hakee avaimet, ajaa kohteeseen, palauttaa avaimet ja palaa tukikohtaansa (kotiin).
Tästä suivaantuneena asiakas ajeli tämä matkan itse ja sanoi, että kyllä tän tuntiin ajaa sinä ja sinä ajankohtana (ei ruuhka). Hirveä meiliruljanssi asiasta, johon osallistuivat hallituksen pj, isännöitsijä sekä huoltoyhtiön työnjohtaja. Viestejä kertyi yhteensä parikymmentä. Laskun loppusumma oli tyyliin 150€. Asiakas maksoi lopulta laskun.
Oisko pitänyt laskuttaa 15 min eli joku 12-13 euroa??!!
Hommaa luvat ja ala tekee asennuksia. Tilaan sut ihan varmasti.
Teen noita asennuksia. Sähkölieden normaali asennushinta vaihtelee 80 - 350 € välillä ja riippuu liedestä sekä asunnon sähköasennuksista.
Ongelma on tämä: kun paikalle pelmahtaa, ei etukäteen tiedä mitä vastaan tulee. Hetki menee aina siihen, kun selvittää olemassa olevat asennukset. Vastaan tulee mitä erilaisimpia virityksiä, maallikkojen tekemiä asennuksia, hengenvaarallisia asennuksia ja niin moneen kertaan "remontoituja" asennuksia ettei niistä Erkkikään ota selvää.
Joskus joutuu juoksemaan ympäri huushollia etsimässä sellaisen johdon toista päätä, minkä ei sähkösuunnitelman mukaan pitäisi olla rasiassa. Toinen ongelma liittyy varsinkin vuosikymmeniä vanhoihin asennuksiin, joiden tekijät eivät ole noudattaneet sähkösuunnitelmia. Rasia voi olla täynnä erilaisia johtoja ilman mitään järjellistä funktiota. Ja tietysti tuollaisessa tapauksessa keskuksessakaan ei ole merkintöjä.
Jos johtoja ei olekaan rasiassa mitä sitten?
Rasiakin puuttuu
Lieden asennus väärin päin?
Älkää ostako
Lisää näitä tärkeitä kommentteja !
Ostin+induktiolieden+ja+kilpailutin+se+kytkemisen.+Hinnat+olivat+99,20+e+ja+130+e+välillä.+Aivan+kohtuutonta+!+Maksoin+Gigantille+tuhannen+euron+asiakaspalautusliedestä+499+e+,+joten+urakoitsijat+olisivat+kehdannet+pahimmillaan+veloittaa+26+%++sen+kytkemisestä.+Olin+valmis+maksamaan+40+euroa,+mutta+eivät+suostuneet.+Ahneet+urakoitsijat+jäivät+ilman+keikkaa+ja+tilasin+gigantilta+induktiolieden+asennuksen,+hinta+39,90+euroa.+Olkaa+varovaisia+urakoitsijoiden+kanssa,+yrittävät+huijata+minkä+ehtivät.
Se+sinun+asennus+ei+maksa+40+euroa.+Joko+Gigantti+on+jemmannut+asennuskulut+lieden+hintaan+tai+sitten+polkevat+palkkoja+ja+muita+tes-ehtoja.+Eri+toimittajilla+on+erilaiset+kulut+asioihin+ja+ehkä+Gigantti+on+onnistunut+virtaviivaistamaan+homman+niin+että+hallinnolliset+kulut+ovat+minimissä.+Halvinta+on+tilata+lieden+kytkentä+niiltä,+jotka+tekevät+vain+sitä.
Ihmiset+ovat+vain+liian+typeriä+ymmärtämään+mitä+yrityksen+pyörittäminen+tarkoittaa.+100+euron+hinnasta+lähtee+alvia+24e.+Parhaimmassakin+tapauksessa+yritys+saa+75e+tuosta+sinun+edullisemmasta+tarjouksesta.+Ajomatkojen+ja+muun+ennen+asennusta+tapahtuvat+ajankäytön+kanssa+yksi+tunti+on+ehdoton+minimi+tuolle+asennukselle+ja+yritys+pääsee++-0+tulokseen+asentajan+suhteen+noin+40+euron+veloituksella+(alv24%).+Tällä+ei+siis+tehdä+euroakaan+voittoa.+Loppu+35+euroa+menee+kuluihin,+kuten+toimiston+vuokraan+ja+muihin+maksuihin,+työnjohdon+palkkoihin,+johdon+palkkoihin,+tarvikkeisiin.+Hyvin+nopeasti+firmalle+jää+verojen+jälkeen+puhdasta+ehkä+10e+tästä+sinun+liedestä+ja+sitten+ruikutetaan+suomi24:ssä.+Yritys+vielä+lupaa+kiinteän+hinnan+näkemättä+tilannetta+ja+on+todellinen+mahdollisuus+tehdä+tappiota.
Tarinan+opetus+on,+että+tilaa+lieden+asennukset+joko+"mies-ja-hiace"-tyyliseltä+firmalta+missä+yksi+tai+kaksi+asentajaa+tekee+keikkaa+ilman+isoja+kuluja+tai+sitten+joltain,+joka+tekee+vain+ja+ainoastaan+liesiä.+Turha+täällä+on+itkeä,+jos+Empowerin+tarjous+on+700€+lieden+kytkemisestä.
Ei kannata ihmetellä jos ei lieden asennuskeikkoja ryöstöfirmoillle saada. Gigantti toi ja asensi lieden hintaan 39,90 e . Sieltä tuli kaksi miestä paikalle ja asensivat lieden paikalleen, laittoivat sokkelin korotuslevyn(liesi oli 8 cm alle pöytätason) Toinen heistä oli sähkömies ja kytki samaan aikaan lieden sähköt.
Olivat tehokkaita ja aikaa meni max. 15 minuuttia. Jos olisin tilannut sähkärin, hän ei olisi sokkelin korotusta osannut välttämättä tehdä ja hinta olisi ollut moninkertainen. Yritin selittää sähkärille, että se on 40 euroa maksimihinta ja enempää ei tipu ja hintaan pitää kuulua kaikki, myös asennuspöytäkirja. Ei asiakas ole ikinä tyhmä, yrittäjä on tyhmä jos hinnoittelee itsensä ulos keikoista. Se on vaan tyhmää maksaa liikaa :-)
Noilta sinun se pitääkin tilata tuon takia. Lisäksi niin kuin sanoin kaikki ylimääräiset kulut on ympätty siihen lieden hintaan. Tuntuu hyvältä maksaa vain 40e asennuksesta ja vaikka 30e ekstraa liedestä kuin maksaa 70e asennuksesta. Nuo tyypit tekevät vain tuollaisia asennuksia ja niillä tarkat rutiinit ja tehtävät mitä kukakin tekee. Sen takia se on edullisempi.
Vinkkinä vielä: iso osa sähköurakoijista ei koske lieden asennuksiin juuri sen takia, että sitten itketään hintaa. Se 30-50e korkeampi hinta ei ole mikään iso juttu liedestä, joka vaihdetaan ehkä kerran 20 vuoteen, mutta psykologisesti ihmisille se on kuin joku olisi pöllinyt samalla telkkarin olohuoneesta. Ehdottomasti kannattaa tilata lieden kytkentä sellaiselta, joka tekee sen tehokkaimmin eli joko se Gigantti tai vastaava tai se hyvin pieni sähköliike. Ne 100-150 euron laskut isommilta firmoilta on ihan kulujen mukaiset eikä mitään huijausta. Se on vain omaa hölmöyttä, jos kysyy vain sellaisilta ja sitten kauhistelee hintaa. Voit saada taksikyydinkin puolustusvoimilta, mutta hinta tuskin on alle 1000e. Ei se niiden vika ole, että Pasin kustannukset on korkeammat kuin sen Abdullahin Golfin.
Ostin asiakaspalautustuotteena pyrolyysi induktiolieden, jonka ovh oli yli 1 000 e hintaan 499 e . Ei Gigantti siihen saanut lieden hintaan mitään ympättyä. Liesi oli vain käynyt jollakin, joka sen oli palauttanut ja oli ilman muoveja ja siksi sain puoleen hintaan.
Oletatko olevasi Gigantin ensimmäinen, viimeinen ja ainoa asiakas? Yritykset tuottavat voittoa. Ehkä sinun palautusliesi meni tappiolle tai ainakin lähelle sitä, mutta ei se tässä ole pointtina. Sitä paitsi todennäköisesti Gigantti palautti vain osan ensimmäisen asiakkaan maksamasta rahasta. Alkujaan liesi oli 1000e, joka palautettiin ja Gigantti antoi vaikka 300e hyvityksenä. Sinä maksoit 500e ja tähän jää vielä ihan riittävä voittomarginaali. Älä ole naivi ja oleta yritysten tekevän tappiollista toimintaa kuin pakosta. Se voittomarginaali on siellä, vaikka et sitä ymmärtäisi. Sisäänostohinta liedelle on voinut olla vaikka 500e ja myyntihinta 1000e.
Jos palautat Gigantille tavaraa, saat rahat aina täysimäräisenä takaisin. Olennaista on se, että miksi ostaa asennusta huijariurakoitsijoilta, jos Gigantista saa asennuksen halvempaan hintaan. Joudut kuitenkin ostamaan sen lieden Gigantin hintaan, oli hinnassa jotain sisällä tai ei, ei se urakoitsija hanki sinulle lieteen alennuksia. Urakoitsija ryöstöhinnoillaan vaan tekee lieden hankinnasta enstistäkin paljon kalliimpaa.
Maksaako Gigantti oikeasti avatusta tuotteesta kaiken takaisin? Sitten on liesissä nimittäin kate kohdillaan. Asiakkaat maksaa tuon 500e erotuksen myös tavalla tai toisella. Voit mennä liikkeeseen ja vaatia ettet maksa sen ladon käyttökustannuksistakaan yhtään mitään missä Gigantti näitä liesiä myy. Sinä nimittäin maksat myös siitä, tajusit tätä tai et.
Usko nyt hyvällä ettei urakoitsijan hinnoissa ole mitään "ryöstöä". Olet siinä lieden hinnassa jo maksanut Gigantille niin paljon katetta, että ne voi tulla sinne sen kytkemään 40 euron hintaan ja silti tehdä voittoa. Toinen vaihtoehto on, että niillä on ihan hemmetisti liesiä kytkettävänä joka päivä lähellä toisiaan ja ajomatkojen kera asentamiseen menee se 30 minuuttia. Sait oman kertomuksen mukaan 2 miestä hommiin 40 eurolla. 10e menee jo alviin. Mieti nyt mitä siitä jää kenellekään käteen palkkojen, autokustannusten, verojen, vakuutusten ja muiden kulujen jälkeen, jos tuo 40e kattaa koko roskan. Ei tämä mitään ydinfysiikkaa ole. Toinen urakoitsija ei ole tätä katetta kiskonut lieden hinnassa jo ennen asennusta ja sen takia hinta on vähän erikaliberia.
Samaa mieltä. Mikä ihmeen perustelu se on, että maksetaan urakoitsijalle siitä ajasta , kun hän on matkalla asennuspisteelle. Ei kukaan työnantaja maksa työmatkoihin käytettyä aika. Tuo aika, kun urakoitsija saapuu asennuspaikkaan, on ikäänkuin hänen työmatkaansa, jota ei missään tapauksessa kuulu maksaa. Maksan urakoitsijalle minuutilleen siitä ajasta, kun hän astuu ovesta sisään ja veloituksen pitää loppua, kun hän lähtee ovesta. Matkustelusta ei makseta ammattimiehen palkkaa, sille pitäisi olla matkatuntipalkkio tms. kun urakoitsija kuluttaa ahteriaan pakussa. Aivan älyttömiä nämä perustelut !
Saavut aamulla töihin. Pomo sanoo: aja 50 km päähän ilman palkkaa. Sinä sanot: jessöör, tästä sitä mennään.
Ei kukaan järkevä maksa työntekijän takapuolen kuluttamista autossa, ei ainakaan yksityisasiakas. Matkoista ei saa veloittaa, eikä matka-ajasta.
Hei tuleppa minulle hommiin. Sovitaan palkaksi 30€ tunti työstä mitä teet. Otat minulta pari pakettia aamulla autoon ja ajat sellaisen 300 kilsan lenkin päivän aikana. Tiputat paketin asiakkaan ovelle ja ajat seuraavaan osoitteeseen. Per paketti työtä tulee joku 1 minuutti eli 50 senttiä. Jos on noin typerää porukkaa, että tähän suostuu niin poljen kaikki muut lähettifirman maanrakoon hintakilpailulla.
Käytännössä yritykset joutuvat maksamaan työntekijälle kokouksista, siirtymisistä paikasta toiseen, koulutuksista ja ties mistä mikä ei suoraan päädy asiakkaan käsiin. Sinä nyt vaan maksat kaikesta mistä fimakin joutuu maksamaan vaikka saisit miten itkupotkuraivarin pihatiellä.
Näin on. Eihän kukaan maksa taksinkuljettajallekaan siitä että se istuu ja odottelee taksiasemalla.
Siitä syystä taksilla ajaminen maksaakin maltaita.
Kyllä se kuule niin on, että minä asiakkaana maksan sinunkin palkkasi ja sinä toimit kuten minä sanon tai jäät ilman palkkaa. Yrityksellä ei ole mitään virkaa ilman meitä maksavia asiakkaita ja jos minä sanon, etten autossa istuskelusta maksa, niin asia ei inttämällä muuksi muutu.
Näin se on. Jos asiakas ei halua kattaa yrityksen kuluja niin sitten palvelua ei tarjota. Taksit ei kulje, sähköt ei asennu, hiukset ei leikkaannu. Teet sitten itse ja valitat kun kukaan ei vastaa puhelimeen, jos yrität tilata työtä.
Aina löytyy rehellisiä yrittäjiä, jotka eivät veloita turhasta. Kilpailua on ja aina löytyy se halvempi. Minä kilpailutan kaikesta löysät pois ja aina löytyy hyviä tekijöitä halvemmalla. Markkinatalous toimii.
Yrittäjät jotka ei veloita firman kuluja ovat konkurssissa.
Yrittäjät joilta asiakas ei osta koskeiden hintojen vuoksi ovat konkurssissa. Asiakas on kuningas ja omalle kohdalle jos sattuu yrittäjä, joka kehtaisi veloitaa autossa istumisesta, niin oikueteen mentäisiin. Minun kanssani ei pelleillä.
Höpöhöpö.
Asiakkaat eivät minun palkkaani maksa. Palkan maksaa työnantaja.
Työnantaja sitten veloittaa asiakkaalta niin paljon että saa minun palkkani ja kulut maksetuksi.
Jos asiakas ei halua työsuorituksesta maksaa, niin sitten hän pääsee käräjille työnantajani kanssa.
Ai sinun kanssa ei pelleillä? Älä nyt hae sitä haulikkoa, mutta olet noin 60 ikävuotesi aikana maksanut kymmeniä tuhansia autossa istumisesta. Tässä sinun mielipaha on yksi lysti, koska yrittäjä ei ala tekemään tappiota. Ensin yrittäjä tekee voittonsa ja siitä seuraa tarjontaa, sen jälkeen sinunlaiset voivat vikistä ettei maksa yrittäjän kuluja. (Minkä todellakin asiakkaana maksat ja myös sen taukotilan kahvinkeittimen purut ja tj:n uuden työtuolin.)
Oletko koskaan ollut missään ammatissa? Oletko koskaan saanut palkkaa työstä, joka ei tehdä asiakkaan luona tai mikä ei suoraan liity mitenkään siihen mitä asiakas ostaa? No ei se sinun pomo sitä palkkaa omalta tililtä ole maksanut vaan tuotteen tai palvelun hinta nousee ja nousee.
Olet oikeassa. Ei johtaja minun palkkaani omalta tililtään maksa vaan firman tililtä.
Nyt tajusit. Koska firma maksaa sen firmam tililtä asiakas on maksanut myös niistä sinun ajeluista ja muusta mistä itse kieltäydyt. Jos asiakas ei maksaisi siitä autossa istumisesta tavalla tai toisella niin firman omistajan pitäisi omalta tililtään paikata tuo omalla rahalla.
Laita se korkki kiinni ja palaa palstalle myöhemmin.
Älä nyt röyhkeäksi käy vaikka numerot ja liiketoiminta meneekin yli hilseen. On sinulle hommia ovistopparina tai hattutelineenä.
Onneksi ei tarvitse huijareiden kanssa tehdä yhteistyötä. Gigantista saa paljon halvemmalla ja laadukkaamman ja asiakaslähtöisemmän palvelun, kuin tämänkin palstan turvenuijilta :-)
Osaako turvenuijat sähköjä?
Nämä yrittäjät , jotka tälla palstalla ovat, eivät ymmärrä mitään sen enempää yrittämisestä, kuin sähköistäkään. Hyviä lapiomiehiä pilattu kirjoilla, muihin hommiin heistä ei ole.
Kovasti yrittävät hörhöt kirjoitella palstalle vaikka eivät mistään mitään ymmärrä.
Olen samaa mieltä
Mielestäni kytkentä kannattaa jättää ammattilaisten tehtäväksi. Liedet ovat pelottavia laitteita, jos ne kytkee väärin.
Jos vaiheet on väärässä järjestyksessä niin paisti uunissa paistuu väärinpäin.
Olen sähkömies ja huomautan, että kytkentä voidaan tehdä väärin. Muistetaan , että potentiaaliero vaiheen ja vaiheen välilllä on merkittävästi suurempi, kuin ero vaiheen ja nollan välillä . Merkittäviä tuhoja voidaan saada aikaan väärillä kytkennöillä
Oletko aivan varma?
Voit itsekin kaikessa rauhassa arvioida onko 400 V isompi lukema kuin 230 V.
Onko sinulla ihan oikeasti vaihejännite 400 V ja nollan ja PE:n välissä 230 V?
Missä moista kukaan väitti.
Jos sinut laitetaan liettä kytkemään näin voi käydä. 🤣🤣🤣
On tapauskohtaista, onko kyseinen ryhmä varustettu vikavirtasuojauksella. Se parantaa turvallisuutta merkittävästi, eikä väärinkytkentä ole niin fataali hengen ja terveyden kannalta. Vikavirtasuojakytkin havaitsee n. 30 mA virtaeron piirissä ja katkaisee piirin tehokkaasti, suojaten esim ihmishenkiä.
Eihän se mikään kytkin ole jos sen tehtävä on katkaista.
Ei sähkölieden ryhmäjohtoon laiteta vikavirtasuojaa.
Olisiko syytä laittaa vikavirtasuojaus myös lieteen. Nykymääräysten mukaan keittiön kaikki pistorasiat on varustettava vikavirtasuojauksella, miksi siis ei liesi. Onhan induktioliedessä esim sähköiskun paikka, jos lasi menee rikki ja kosteutta pääsee pyörremagneettikentän indusoivaan piiriin.
Jos liesi liitetään pistorasiaan, niin silloin on VVS käytössä. Mitä vielä itket?
Ei sitä varsinaisesti ole kiellettykään. Se on vanhaa perua siitä että lämmitysvastuksilla on tyypillisesti suuri vuotovirta varsinkin jos vastusta ei ole käytetty pitkään aikaan.
Siispä liesille ja saunan kiukaille ei vaadita vikavirtasuojausta, indukioliesillä se voisi ollakin.
Taitaa olla niin että jos käytetään liesipistorasiaa, sillekään ei laiteta vikavirtasuojausta.
https://www.taloon.com/voimapistorasia-ip20-16a-230-400v
https://www.taloon.com/voimapistotulppa-16a-3p-n-maadoitettu-ip34
Eipä ole kolmivaihepistorasioissa ennenkään ollut vikavirtasuojaa. Kyllä ne on tapana asentaa ihan erikseen.
Olipa mystinen kommentti, sanoja peräkkäin ilman että liityy mitenkään mihinkään. Voitko kirjoittaa asian tuosta auki?
Ajatus vikavirtasuojauksesta lieteen on hyvä, miten asiaa saisi valtakunnallisesti edistettyä
Kerro vielä se, mikä tuossa ajatuksessa on hyvää.
Induktioliedet yleistyvät. Joten niille ainakin vikavirtasuojaus perusteltu. Vikavirtasuoja on yksi halvimmista henkivakuutuksista.
Mitenkä joidenkin sähkölaitteiden yleistyminen vaikuttaa siihen kannattaako niille laittaa VVS?
Kyse on riskien eliminoinnista. Vikavirtasuoja on halpa henkivakuutus ja se kannattaa laittaa ihan kaikkialle, jossa sähköä käytetäään.
Mikä niissä induktioliesissä on sellaista että niiden yleistymisen vuoksi pitäisi asentaa vikavirtasuojia?
Riskejä eliminoidaan lisäämällä suojamenetelmiä.
Lisätään suoli24 sähköasennusstandadiin että induktioliesiä varten pitää lisätä suojausmenetelmiä.
Ihme, ettei näin loistavaa idea ole lainsäätäjät keksineet. No parhaat ideat syntyvät aika usein "sivutuotteena" tai erehdyksenä. Melko selvää, että tuo pitäisi lisätä määräyksiin mukaan.
Parviäly voittaa laiskat virkamiehet. Idea on loistava !
Meillä holtoyhtiö asentanut useisiin sijoitusosakkeisiimme. Palkaksi annan panna vaimoani tai jos sopii asentajalle paremmin voi minuakian anukseen tuuppaa. Tietenkin kumin kanssa.
Jos nyt yritettäisiin kuitenkin pysyä asialinjalla, vaikka aihe herättää varmasti suuria tunteita .
Mitä jos tehdään kansalaisaloite liesien varustamisesta vikavirtasuojauksesta, eikö se 50 000 nimeä takaisi sen, että eduskunta joutuisi ottamaan lakimuutoksen käsittelyyn
Ei VVS:n tarpeellisuudesta tai tarpeettomuudesta missään laissa säädetä.
Vikavirtasuojan tarpeellisuus kaikkialla keittiössä on perusteltu ja vaatii sähköturvallisuusmääräysten muuttamisen
Mikä suoja vahtii, jos vikavirtasuoja vikaantuu?
No tietysti toinen vikavirtasuoja. Sen takia noita asennetaan aina kaksi rinnakkain eikä niitä saa myydäkään kuin parittain yhteenkalibroituna.
Aina+vain+paranee,+lähes+100+%:nen+järjestelmä,+tuo+pitäisi+saada+pakolliseksi+liesille.+Ovat+niin+suuri+riski.
Liesille pitää saada 110-prosenttinen järjestelmä ja jääkaapille ja pakastimelle myös.
Kaikille keittiön vaarallisille laitteille tulee saada vikavirtasuojaus. Jos ten tästä patentin, tuleeko minusta miljonääri, jos jokaisesta asennuksesta saisin "siivun"
Ei mutta vajakkina pysyt vaikka mitä papereita täyttelisit.
Ei se mitään kallista ole. Se vaan köyhästä tuntuu siltä.
Mediassa kirjoitetaan aivan liian vähän liesien vaarallisuudesta.
Totta, liedet aiheuttavat satoja paloja vuosittaim
Tosi halpaa, kyllä herrojen tuntiveloitukset lienevät siellä 150 euron luokkaa alv. Matkat tietenkin työpakkiveloitukset sun muut pääle.
Halvempaa kuitenkin kuin ihmishenki
Hyviä ajatuksia, alan tutkia miten määräyksiä voisi muuttaa
Helppoa kuin heinänteko. Hankit SFS6000-standardin, peität huopakynällä sen, mistä et pidä ja kirjoitat viereen uuden velvoittavan määräyksen. Sillälailla määräykset muuttuvat.
MItä ihmeen idiootteja siellä näitä määräyksiä kirjoittelee, kun eivät ole liesiasiaa osanneet ottaa huomioon. Vaihton koko porukka sähköturvallisuusmääräysosastolta.
Just kellotin lieden asennuksen ja vanhan hävityksen, kohteessa paikanpäällä puolisentuntia. Yht:1h,35min=2h näin se menee teleportilla ei asentajat kulje
”Tutkijahutkija” ison isännöitsijätoimiston kätyrinä
Esittely käsitteestä ”Tutkijahutkija”
Tutkijahutkija on termi, joka tarkoittaa suurten isännöitsijätoimistojen käyttämää kavalaa tekniikkaa. Suuret isännöitsijätoimistot käyttävät tätä tekniikkaa luodakseen pelon ilmapiirin ja painostaakseen ihmisiä, jotka vaativat laillisia oikeuksiaan tai kysyvät taloyhtiön tililtä varastetuista rahoista.
Esimerkkitapaus
Mitätön rikosilmoitus
Esimerkkinä voidaan käyttää rikosilmoitusta:
Rikos: Taloyhtiön tikkataulun varastaminen
Aika: Vuosia sitten tehty
Merkitys: Tikkataulun katoamisesta ei ole aiheutunut taloudellista vahinkoa, sillä se oli vanha ja vähäarvoinen.
Tutkijan toiminta
Tutkijahutkija, korruptoitunut vanhempi rikoskonstaapeli, tietää, että tikkataulua ei ole varastettu, mutta päättää käynnistää täysimittaisen tutkinnan. Tavoitteena on luoda illuusio ja pelon ilmapiiri, jossa tutkijahutkijalla on valtaa käynnistää tutkimuksia mistä tahansa asiasta ison isännöitsijätoimiston kätyrinä.
Pelon ilmapiirin luominen
Tutkinnan käynnistäminen: Isännöitsijätoimisto käyttää tutkijahutkijaa käynnistämään tutkimuksen tikkataulun varastamisesta.
Virallinen yhteydenotto: Tutkija ottaa yhteyttä uhriin poliisin virallisesta puhelinnumerosta, mikä luo vaikutelman, että viranomaiset ovat isännöitsijätoimiston puolella.
Painostus: Tämä luo pelon ja epävarmuuden ilmapiirin.
Harvinaisen termin käyttö: Korruptoitunut tutkijahutkija käyttää puhelussaan harvinaista termiä kiistassa.
Vihjailu vallankäytöstä: Tutkijahutkija saattaa vihjailla perheenäidille mahdollisuudesta käynnistää tutkimuksia, jotka uhkaavat hänen laillisia avustuksia jälkikasvustaan, että jopa maitokauppa ja vaipparahat ovat vaarassa, jos äiti ei peräänny ja sulje silmiään taloyhtiön tililtä tapahtuneesta julkeasta varkaudesta.
Kohteet
Suuret isännöitsijätoimistot ovat uhanneet jo kaikkia muita ihmisryhmiä ja vallanhimossaan ovat siirtyneet jopa perheellisten äitien kimppuun.
Ihmiskaupan uhrit
Taloyhtiön osakkaat: Perheellinen äiti tai muu osakas, joka vaatii tietoa taloyhtiön tililtä varastetuista rahoista.
Kritiikki ja vaikutukset
Tutkijahutkija-käsite on kritiikkiä seuraavista syistä:
Epäoikeudenmukaisuus
Valta-aseman väärinkäyttö
Pelon ilmapiiri
Korruptio
Lopputulos
Käsite ”Tutkijahutkija” tuo esiin ongelman, jossa viranomaisia käytetään painostuskeinona vastapuolen hiljentämiseksi, heikentäen oikeudenmukaisuutta ja luottamusta viranomaisiin.
Taustatieto
Tutkijahutkija kuvaa virkamiestä, joka käyttää aikaansa tarpeettomien asioiden tutkimiseen. Tämä ilmiö on todellinen ja sitä käytetään erityisesti suurten isännöitsijätoimistojen toimesta tiettyjen tavoitteiden saavuttamiseksi.