Osuipa mielenkiintoinen k*setustyöilmoitus silmään. Työ sisältää mm. piirivartiointia yms. mutta palkka TES tason 1 mukaan. Voi v.... sentään ettei mitään rajaa. Toivottavasti kukaan kokematon keltanokka ei mene halpaan.
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/9/0/6/Vartija$$$!06024119.html
http://www.mol.fi/Tyovoimapalvelut/Paikat/9/0/6/Vartija$$$!06024119.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
oletko ehkä orimattilasta/lähistöltä?
itse toimin orimattilassa jonkun näkösenä vartijana.
Eikös tämä ole se vankilakundin pitämä firma?
Mistä se heebo on istunut? Ja onko Mutua vai faktaa?? Meinaan että millaisella taustalla vartiointi lafkaa saa oikein pyörittää?
taposta istunu... ampui liikekumppaninsa..
Jep,
ihan pitää paikkaansa. Se sama tyyppi, joka 90-luvun puolivälissä teki selvää työkaveristaan; on yhä liikkeessä töissä. Tosin, ei tule koskaan saamaan vartijakorttia tai vastaavan hoitajan lupia.
Harmillista, että alallamme on näinkin surullisella taustalla olevaa porukkaa töissä. Mielestäni turvallisuusalan ykkösvaatimus on se, että työntekijää ei ole tuomittu vakavista henkirikoksista. Tappo pieleen menneen ravintolaillan (sormikoukussa ja kädenväännössä) hävittyään on vähän sairasta, to put it mildly. Meinaan vaan, että jos palveluspistoolia kannetaan mukana, se on vastuu, ja ei ole mitään millä hölmöilynsä voisi selittää. Erityisesti hommaa pahentaa se, että kyseessä oli liikkeen korkea-arvoinen henkilö, vastaava hoitaja ja joidenkin tietojen mukaan tämä henkilö on nykyjään toimitusjohtaja.
Ehkä mun mielipide on ankara, mutta tässä on koko alan maine kyseessä.. Jos spedeillään, niin tehdään se spedeily jossain muualla kuin turvallisuusalalla.
Millaiselle firmalle uskomme yrityksemme luottotiedot? Minä ainakin kaksi kertaa miettisin, ennen kuin antaisin toimeksiannon ko. firmalle.