Mitä mieltä arvoisa raati, tai laituriparlamentti, tai kokeneet purjehtiat, tai ym,ym olette siitä, kun en osaa päättää ostaisinko moottori vai purjeveneen. Rahaa tosin ei ole, mutta vesille tekisi mieli, Olisko joku vanha volkkari sopiva kevyeen rannikkopurjehdukseen. Makuupaikkoja ei tarvise olla,koska vihaan veneessä nukkumista,ja haluan illaksia kotiin. Haluaisin myös opetusta, koska en osaa navikoida, enkä tunne merimerkkejä. Jos joku n 20-25 vuotias naispurjehtija voisi tulla opettamaan, niin että pääsisin alkuun, niin olis ihan kiva juttu. Itse olen seitsämänkymppinen ikäisekseni nuorekas herrasmies.
Moottori vai purje
Skoijakalle
9317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varsinaiseen kysymykseesi suora vastaus: Minusta on harmi, jos et osaa päättää.
Kokeile purkkaria.
Taidat ettiä naisseuraa ennemin kun venettä
Purjevene jos haluat harrastaa ja nauttia vesilläolosta. Moottorivene jos haluat leikkiä hetken tai siirtyä paikasta a paikkaan b.
Hanki likainen vanha äijä moottorivene, ja jätä nuoret naispurjehtiat rauhaan saat vielä sydärin.
Ei ne voimat, tasapaino ja havaintokyky enää riitä purjehtimiseen.
Kun vielä haluat illaksi kotiin niin moottorivene on sulle se oikea valinta.
Taitaa skoijata.
Ei ollut tarkoitus kusettaa, enkä uskonut, että kukaan tätä tosissaan ottaakaa.
Vinkkasin kuitenkin varmuuden vuoksi. Miksi sitten kirjoitin minkä kirjoitin. Mielestäni tänne tulee jatkuvasti avauksia, jotka eivät ole uskottavia.
Kuitenkin niistä keskustellaan kiihkeästi pitkiäkin aikoja. Onko täällä joku yksittäinen häirikkö, vai mistä on kysymys.
3716:lle, joka vähän yksinkertaisena henkilönä ilmeisesti otti tämän ketjun avauksen tosissaan. Olen 72 v ja kiersin juuri maapallon purjeveneellä yksin Uuden-Seelannin ja Kap Kaupungin kautta. Kuinkahan nuoriherra siitä selviäisi? Voimat varmaankin riittäävät, mutta kestäisikö kantti? www.snoopy.fi
Kaikki muu paitsi purjehdus on turhaa, niinhän se menee..
Mee vaikka johonki veneilykurssille, niin pääset alkuun.. ties vaikka sieltä löytyis kipparille emäntä.. :)