Canalys: 68% uusista älypuhelimista Androideja!!!

Järisyttävä uutinen. Kun varovasti arvioitiin alkuvuonna että Android saattaisi saavuttaa tänä vuonna "jopa" 60%:n markkinaosuuden on todellisuus on jotain aivan järisyttävää. Vuoden toisella neljänneksellä Androideja myytiin jo yli kaksi kertaa enemmän kuin muita puhelimia yhteensä.

http://techcrunch.com/2012/08/02/canalys-q2-68-of-all-smartphones-shipped-were-android-chinas-the-biggest-market-by-a-wide-margin/
20114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Jos Canalysin tiedot pitävät paikkaansa on myyty 90 päivässä n. 104 miljoonaa Androidia eli päivätahti on jo n. 1 150 000. Kymmenkertainen myynti Nokian luureihin verrattuna.

Äänestä
  • Hetkonen. Määrähän oli lähes 108 miljoonaa eli n. 1 200 000 Androidia päivässä. Niitä menee siis 3½ päivässä sama määrä kuin Lumioita 3 kuukaudessa!

    Äänestä

Android on suosittu. Ihmiset pitävät Androidista ja sen helposta käytettävyydestä sekä laajasta ilmaisen softan saatavuudesta Google playsta. Android on kaikkiaan massiivinen onnistuminen Googlelta.
Linux on vallannut älypuhelinmarkkinat täysin. Applekin on siinä jäänyt kakkoseksi. Microsoft vajoaa alle 1,2 % markkinaosuudella koko ajan alemmas.

Microsoftin ja Nokian ei kannata yrittää kaupata mennen talven Lumia enää. Windows ei kiinnosta yleisöä. Ihmiset ovat jo tottuneet Linuxiin ja pitävät siitä.

Äänestä
  • Musiikin tekemiseen android ei sovellu sen hurjan viiveen takia, rautateho laitteissa riittäisi yleensä.

    Äänestä

Näyttää siltä että iPhonen glamour hiipuu ja Microsoft puskemalla lähes ilmaisia älypuhelimia pultsareille ja muille kovaosaisille kasvattanee markkinaosuutensa - tosin kovilla markkinointikuluilla - noin viiteen prosenttiin vuoden loppuun mennessä. Jos katsotaan menettäjiä (RIM, Symbian, Apple, Bada ja muut) niin tuosta 22,5%:n menetyspotista hyötyivät

Android: 91% (+20,5%-yksikköä)
Windows: 9% (+2,0%-yksikköä)

Tuokin tilasto kertoo saman trendin: Android kasvattaa etumatkaansa muihin suhteessa 10:1. Ja kun Androidin etumatka kasvaa sen alustasta tulee sovelluksien standardi, sen volyymit ovat niin valtavia että näitä puhelimia kyetään jatkossa myymään entistä edullisemmin.

Äänestä
  • Hei pojunen, iPhonea valmistaa yksi ainoa yhtiö mutta Android kuraa tuuttaa lukemattomat yhtiöt.

    Mutta siltikään yhdenkään yksittäisen yhtiön Android puhelin ei päihitä iPhonen myyntilukuja!!!!! Ei edes Samsungin.

    Äänestä

Apple on luottanut liian pitkään vain iPhonen vetovoimaan. Nyt olisi Applen aika tuoda joku uusi puhelin ihan uudella WAU!!!-efektillä markkinoille. Siten jatkuisi Microsoftin polkeminen suohon entiseen tahtiin Applenkin osalta.

Iphone5 voi olla merkittävä uudistus jo, sen näemme kun ko. luuri julkaistaan.

Äänestä
  • No voihan vempele !
    Kyllä mickrosofti osaa rahasta jopa "ilmaisia open-soosi" kurttauksia "mutkantakaa", joten ei se open-susi olekaan niin ilmainen, miksi sitä mainostetaan ?

    Äänestä

On tuo Androidin osuus kyllä niin hurja ja vielä hurjempi on sen osuus vallatuista markkinoista. Käytännössä tilanne on se, että jos RIM, Bada ja muut pienet luovuttavat ja Apple ja MS jäävät jäljelle nappaa Android 80%:n siivun itselleen ja Apple jää 15%:iin. Microsoftin on tyytyminen noin 5%:iin ja sillä ei kisassa kauan mukana pötkitä.

Ennustan että Ballmer tai hänen seuraajansa joutuu ennenpitkää heittämään pyyhkeen kehään.

Äänestä
  • heittämään pyyhkeen kehään ?

    Miksi ? Sillä jokaisesta androidista Microsoft tekee rahaa ja ilman mainoskamppanjaa, joten rahastus jatkuu ja toivottavasti android jatkaa ryntäilyä, sillä se kasvattaa mikkiksen pussia lisää ?

    Taitaa olla niin, että linux sucks ?

    Äänestä

Jostakin olen lukenut että Microsoft saisi keskimäärin noin 30 senttiä "mafiamaksuja" jokaisesta myydystä Android-puhelimesta. Vaihtoehtona se että M$ saisi 30 dollaria nettoa jokaisesta Windows-puhelimesta. Nykyisin se käy kauppaa WP-puhelimillaan tappiollisesti. Kaikenkaikkiaan mobiilibusiness tuottaa rutkasti tappiota Redmondille.

Äänestä

Ihmisillä on kohtuullisen vapaa valinta ostaa erimallisia puhelimia. Näyttää siltä että kansalaisten selkeä enemmistö haluaa juuri Android-puhelimia. Ratkaisevaa on juuri se, että Android muodostaa sellaisen alustan jolle halutaan ja voidaan kätevästi rakentaa sovelluksia. Mitkään lumiat tai wp:t eivät voi tätä tilannetta muuksi muuttaa. Nokia on myynyt epätoivoisesti (valtavin kustannuksin) muutaman miljoonan Lumia-puhelimien mutta Androideja myydään tällä hetkellä yli 1,2 miljoonaa joka päivä.

Äänestä

virus-hooveri android-linux, urpoille sopiva rypistys että ei tarvii urpon winkkua käyttää puhelimessakaan, peruna-poika pelikin siinä mopossa varmaan pelittää !

Äänestä

Älypuhelinkaupassa ratkaisee se mikä alusta on sovelluskehittäjien kannalta se paras. Android on osoittanut ylivoimaisuutensa. Muihin älypuhelimiin on työläänpää laatia sovellusohjelmia. Ja siihen kaatui Nokia ja Microsoft.

Äänestä

Nettiin kytkettävistä uusista laitteista tulee tänä vuonna markkinoille eniten sellaisia jotka käyttävät Linux-ydintä. Windows jää selvästi kakkoseksi sillä niitä tulee vain 250 miljoonaa kun Linux-älypuhelimia myydään pelkästään lähes 400 miljoonaa.

Äänestä

Mitkä valmistajat vievät tuosta Android-potista suurimman osan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Drupal kirjoitti:

Järisyttävä uutinen. Kun varovasti arvioitiin alkuvuonna että Android saattaisi saavuttaa tänä vuonna "jopa" 60%:n markkinaosuuden on todellisuus on jotain aivan järisyttävää. Vuoden toisella neljänneksellä Androideja myytiin jo yli kaksi kertaa enemmän kuin muita puhelimia yhteensä.

http://techcrunch.com/2012/08/02/canalys-q2-68-of-all-smartphones-shipped-were-android-chinas-the-biggest-market-by-a-wide-margin/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu