Bremeniin Ryanairilla.. onko sama terminaali, kuin muillakin, vai jossain toisellapuolen kaupunkia tms?
Miten pääsee kätevimmin (pää)rautatieasemalle? Tai entä autonvuokraus?
Bremen
9
747
Vastaukset
- B
Sama kenttä kun muillakin, rautatieasemalle pääsee kätevästi taksilla tai ratikalla. Taksilla ajelu on saksassa halpaa, eikä kenttäole edes kakana keskustasta. Auton saat vuokrattua netin kautta, noutopaikkana lentokenttä.
Nämä on matkaajan perus tietämystä, kannaa vähän tutkia internetin ihmeellistä maailmaa.- Paa-vo
Tuota... kenttä on toki sama, mutta terminaaleja on Bremenissä kaksi. Rakennukset vierekkäin ja yhdyskäytäväkin löytyy, mutta Ryanair käyttää sitä vanhempaa terminaalia kuitenkin.
Ratikka on kätevä ja nopea, vuoroja paljon.
- TMP-CIA
Keskustaan pääsee jopa kohtuullisella kävelymatkalla. Jos jatkat matkaa junalla, osta lentoasemalta esim. osavaltiolippu 21€ , 4 € lisämatkustaja. Voit ajaa ratikalla, junalla ja bussilla koko päivän.
http://www.bahn.de/regional/view/regionen/niedersa/freizeit/niedersa_ticket.shtml
tai koko Saksaan vastaava lippu 42€ (Quer-durchs-Land-Ticket). - stressless tt
Ratikkaa suosittelen minäkin - olin lapsen kanssa reissussa ja ratikalla pääsi suoraan joka paikkaan. Ja siinä oli kiva matkustaa :) Lipun voi ostaa ratikastakin.
- rkjalsdhfkjasldfh
"Lipun voi ostaa ratikastakin." Voikohan?
- raikkuMatkaaja
rkjalsdhfkjasldfh kirjoitti:
"Lipun voi ostaa ratikastakin." Voikohan?
Ratikassa oli automaatti, josta sai kolikoilla ostettua lipun. En muista onko niitä automaatteja ihan joka vaunussa.
Myös lentoaseman tiskilta sai ostettua ratikkalipun, joka piti taittaa ja siten sen sai leimattua ratikan automaatissa.
- stressless p
No minä ainakin ostin lipun aina suoraan ratikasta :) Siellä on vaunussa automaatti, joka oli helppo käyttää. Kunhan on kolikoita mukana.
- Ich liebe Bremen
Ratikkalinjan 6 päätepysäkki on lentoasemalla ja sillä pääsee päärautatieasemalle alle kymmenessä minuutissa.Perhelippu maksaa alle 8 euroa(2 aikuista 2 lasta) ja sillä saa ajella kaupungin ratikoilla ja busseilla vuorokauden.Jos et ole lähdössä kauemmas,niin en autoa vuokraisi ollenkaan,keskikaupungin alueella on yksityisautoilu rajoitettua ja ratikkaliikenne on tosi jouhevaa ja helppoa.
- LondonLondonLondon
Ryanairin käyttämä terminaali on ihan kaupungin kyljessä. Olimme kesällä käymässä Bremenissä ihan vaan välilasku juttu ja kerkesimme hyvin käydä raitsikalla keskustassa kahvilla siinä hienolla torilla. Raitsikoita lähtee tieheään tahtiin heti kentän vierestä ja me emme kyllä tienneet mistä lippuja sinne saa? menimme istumaan ilman lippuja ja jäimme pois kun näytti että olemme saapuneet keskustaan:) Turisti voi välillä heittäytyä tyhmäksikin:)....kun olimme kahvit juoneet ja kaupunkia ihastelleet niin toistimme saman kentällä mentäessäkin:) Nousimme koneeseen joka vei meidät todelliseen suurkaupunkiin, lontooseen:) Lontoossa huomasimme että osassa busseja voin ihan huoleta matkustaa ilman lippujakin, meinasin bussiin hypättyäni alkaa maksaa lippuja pienillä kolikoilla, sen huomattuaan kiireinen ja vihainen kuljettaja huitaisi kädellä että menkää menkää! ? menimme istumaan maksamatta lippuja? ja meitä oli sentään matkassa kolme:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821359Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661144Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2071136Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1941125Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121029Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68896Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍124846Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755