Tarinani on tämä; Mulla oli lievä näköhermontulehdus vasemmassa silmässä vuonna 2007 joka kesti aikansa ja parani automaattisesti suunnilleen normaaliksi. Vasemmassa jalassa oli puutumista jotain vuosi ton jälkeen. Tämäkin sitten katosi ajan myötä ja nyt pari viikkoa sitten huomasin että vasemman jalan ukkovarvas on puutunut tosta päältä eikä puutuminen ole lakannut.
Silloin 2007 kävin magneettikuvauksissa ja näkökenttätestissä eikä muistaakseni kertoneet juuri ihmeellisemmin mitään, paperi kertoi jostain singaalista tms magneettikuvauksissa mutten juuri tajunnut siitä tuloksesta kun luin. Yksi aika oli neurologilla joka kertoi mahdollisesta MS taudista ja ehdotti mm. sitä selkäydinjuttua otettavaksi mutta jätin väliin silloin. Nyt tämä ukkovarpaan puutuminen heittää jälleen kysymysmerkkejä ilmaan.
Pitäisikö olla huolissaan
4
364
Vastaukset
- Eräskin
Tunnen erään, jolla näköhermontulehdus oli ensimmäinen ulkoinen ja näkyvä MS-taudin oire. Yhdestä oireesta ei vielä diagnoosia yleensä tehdä. Mikäli lisää oireita tulee, niinkuin sinulle on tullut, kannattaa ehdottomasti suunnata lääkärille. Selkäydin nesteestä saa varmempaa tietoa mahd sairaudesta.
- Mielipide tämäkin
Noilla oireilla antaisin vielä olla tutkimatta. Eihän se tutkimalla parane. Ms on etenevä sairaus,joka usein etenee hyvin hitaasti. Tietenkin jos varpaan tunnottomuus vaivaa kovasti, niin kannattaa mennä lääkäriin, mutta kun mielipiteitä kyselit, niin minä olisin rauhassa ja unohtaisin koko sairauden mahdollisuudenkin.
- Lääkäriin
Toi vaivaa selvästi sinua, niin käy lääkärissä. Yleensä ne ottavat koko nipun eli mangneettikuvat, selkäydinkokeen ja nipun poissulkevia verikokeita.
- mismäs
Kyllä minullakin alkoi noin 2009 näköhermon tulehduksella vasemmassa silmässä,näkö lähti melkein kokonaan mutta palautui noin kuukaudessa suunnilleen puoleen tehoon jota se on tänäkin päivänä. kortisoonitiputukset sain sairaalassa ja kuvaksien/selkäydinneste näytteiden jälkeen ms diagnoosi!
Nyt on pientä silmien nykimistä ja ärsyyntymistä, todella kurjaa, myös pientä nivelsärkyä käsissä ja yleistä voimattomuutta/ kömpelyyttä (johtuneeko myös tuosta silmästä) vm. -45
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123179
- 181811
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191672En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321565- 731553
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91344Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111284Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341262