Vinttikoira minulle

moikkelisvaan

Olen koko pienen ikäni ajan ollut kiinnostunut vinttikoirista. Whippet, saluki, grey ja borzoi kiinnostavat. Eniten borzoi. Haluaisinkin kuulla kokemuksia näistä enemmän :)

Minkälainen turkinhoito on borzoilla ja salukilla? Luin jostain, että riittää jos borzoin harjaa viikon välein, jotkut harjaavat jopa 2-3viikon välein? Olen luullut, että borzoit vaativat turkkiin enempi aikaa, menevät paljon takkuun ym? Itse olen n. joka päivä valmis harjaamaan eikä karvanlähtö huoleta, labradorin 24/7 karvanlähtöön kun tottunut :D Takkuja en koirassa siedä yhtään, minulla menee hermot jo omia hiuksia harjatessa joten niitä en haluaisi olla joka päivä selvittelemässä.

Ja kuinka paljon vaativat liikuntaa? Vapaana pääsisi olemaan reilusti, mutta ilmeisesti metsään ei voi laskea kun ovat kovia saalistamaan? Riittääkö tunnin remmilenkki 10-30min kusetukset pitkin päivää vapaana olot pelit, leikit :D

Olen myös kiinnostunut agilitystä jonkin verran, sopivatko vinttikoirat siihen lajiin? Tarkoitus olisi vain omaksi mieliksi harrastella, jos koirakin siitä pitää. Ja ratajuoksut, pääseekö näihin mukaan ihan omaksi ilokseen ilman että olisi tarkoitus kisaila? Tosin mistäs sitä tietää, jos innostuukin :D Näyttelyissä aikoisin koiran kanssa käydä.

Entä koulutus? Onko mielytyshalua, oppivatko nopeasti asiat?

Olen kiitollinen, jos joku viitsii vastata näihin.

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+16

      Minulla on kokemusta wipukoista 4 koiran verran. Vinttikoiralla ei juurikaan ole halua miellyttää ihmistään, vaan ne ovat itsenäisiä omanarvontuntoisia ja ainakin wipukat myös kissamaisia. Toki perusasiat nekin oppivat, mutta tottelevaisuuskoulutukset ja niissä kilpaileminen on syytä unohtaa. Jotkut wipukat kilpailevat agissa ja vauhdikkaana lajina on myös niiden mieleen. Juoksupuoleen en ole hirveästi perehtynyt, mutta kasvattaja varmaan osaa neuvoa mistä aloittaa. Liikunnasta sen verran, että vinttarit on luotu liikkumaan, mutta kyllä ne aivan "normaalin" koiran liikunnalla tulevat toimeen. Wipukat mukautuvat palvelijansa elämään ja eivät pidä sateesta ja tuulesta silkkisen karvansa vuoksi.

    • Laihapoika

      Koira on sellainen, minkälainen sen annetaan olla. Kyllä perustottelevaisuus ja esteiden hyppely sujuu vinttikoiraltakin, kun sitä tehdään positiivisessa hengessä koiran mielenkiinnon mukaan. Juoksutreeneihin pääsee mukaan totta kai, vaikkei haluaisikaan kisata. Yleensä vinttarit rakastavat juoksemista.

      Vapaalenkkeily metsässä onnistuu hyvin, vinttikoira ei lähde jäljelle, vaan ajaa vain sitä minkä näkee. Metsässä ei juuri riistaa näe, satunnainen jäniskin piiloutuu nopeasti. Kun ajettava häviää, koira tulee heti takaisin. Pelloilla sen sijaan on suurempi riski jänisvahinkoihin.

      Eri mieltä olen tuosta, että riittää normaalin koiran liikunta. Remmilenkit kyllä ihan samat, mutta se vauhtijuoksu on tärkeää.

      http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/959056F5-7710-4F7C-9108-7F95A89B1F2B/0/unkarinvinttikoira620.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe