Miten tankataan moposcootteri? Siis onko se samalla tavalla kun autossa ?
Heelp!?
Heelp!?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pistooli vaa bensa tankkii ja sit painetaa sitä liipasinta
Mistä näkee että minkälaista bensaa mistäkin pönykästä tulee?
pistoolissa lukee joko 95e tai 98e ja jos siinä lukee D niinsitä laitetaan vain dieselmoottorilla varustettuihin mopoihin/ajoneuvoihin
Nyt on avutonta porukkaa :DDD
Ei kukaan syntyessään tiedä kaikkea. On sullekin joku joskus selittänyt tuon asian.
Tankkaushan tapahtuu siten, että ajetaan tankille. Jos tankkipiste on automaatti, niin sitten tungetaan kortti sisään, ja seurataan ohjeita, eli näppäillään tunnusluku, sitten valitaan millä euromäärällä, eli paljonko enintään tankataan. Laitat vaikka 20e. Sitten valitaan kummasta tankista . Sitten otetaan kortti pois ja mennään valitsemaan pistoolia. Aukaistaan mopon korkki ja otetaan joko 95e huonoa bensaa tai 98e hyvää bensaa, sitten tungetaan se pistoolin pää sinne tankkiin ja painetaan liipaisinta ja pumppu lähtee päälle. Jos ei lähde, niin sitten siinä pistoolin vieressä tankissa on nappi, josta pitää painaa. Pumppu lopettaa automaattisesti, kun se havaitsee, että pinta on pistoolin kärjen kohdalla. Sitten pistooli pois ja takaisin telineeseen. Sitten korkki kiinni, mopo käyntiin ja menoksi.
Manuaalitankkauksessa jätetään tuo korttihässäkkä pois, mutta muuten toimii samoin. Ja sitten kävellään sisälle ja sanotaan, että 5 litraa ykköspumpusta. Määrä siksi, että jos siinä on joku muu tankannut just oman dodgen tankkiin 120 litraa, niin et joudu sitä maksamaan.
Kiitos , tuosta on varmasti apua tulevaisuudessa ! :)
Ei kannata läiskyttää polttoainetta tankin maalipinnalle. Se Tekee tankista rumannäköisen ajan kuluessa