Ovatkohan muut kiinnittäneet huomiota siihen, että Varkauden kaupunki rappeutuu hissukseen? Minut herätti tähän Etelä-Suomalainen, Varkaudesta lähtöisin oleva tuttavaperhe, joka otti asian puheeksi toissapäivänä pistäytyessään täällä. Ja tottahan se on. Kaupungissa on koko ajan enemmän rähjäisiä, rappeutuvia taloja kuten esimerkiksi Relanderikadun rumat pienkerrostalot. Ruostevanat valuu pitkin seiniä ja maali hilseilee lähes jokaisessa. Paria on taidettu vähän korjata mutta muut on alkuperäisessä asussaan.
Ja entäpäs Komminselän silta. Kauniit näköalat mutta kun sillan kaiteet alkavat olla jo ruosteesta ruskeina ja myöskin katuvalopylväät. Ja betonikin alkaa lohkeilemaan kun raudoitukset ruostuvat.
Ja tietysti sitten Honeywellin kiinteistö, Hotelli Taipale yms tyhjillään olevat rakennukset. Ja tiet. Koko ajan vaan enemmän ja enemmän halkeamia sekä routakuoppia ja asfaltit kuluu. Mutta ei ole varaa korjata.
Ei näytä hyvälle. Ei tosiaankaan. Kaupunki alkaa näyttämään slummilta. Ja päiviönsaari alkaa olemaan jo aavekaupunki.
Ja entäpäs Komminselän silta. Kauniit näköalat mutta kun sillan kaiteet alkavat olla jo ruosteesta ruskeina ja myöskin katuvalopylväät. Ja betonikin alkaa lohkeilemaan kun raudoitukset ruostuvat.
Ja tietysti sitten Honeywellin kiinteistö, Hotelli Taipale yms tyhjillään olevat rakennukset. Ja tiet. Koko ajan vaan enemmän ja enemmän halkeamia sekä routakuoppia ja asfaltit kuluu. Mutta ei ole varaa korjata.
Ei näytä hyvälle. Ei tosiaankaan. Kaupunki alkaa näyttämään slummilta. Ja päiviönsaari alkaa olemaan jo aavekaupunki.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sanoppa yksikin kaupunki jossa ei ole rappeutuneita taloja tai vaikka sitä ruostunutta valaisinpylvästä.
Tusinpa sellaista kaupunkia onkaan. Mutta jos käyt vaikkapa Joensuussa, Kuopiossa, Iisalmessa, Pieksämäellä, Jämsässä, Mikkelissä tai Savonlinnassa kyllä minun mielestäni Varkaus on paljon rähjäisempi. Jos joku on eri mieltä niin ihan vapaasti vaan.
No puistopuoli ainakin näyttää ostopalveluna toimivan.Näyttää Varkauden kaupungilla olevan rahaa maksaa ex-suojatyöpaikkapalvelusta,missä käsin nypitään puita ja liikennemerkkien ympäryksiä ajetaan tuntikausia trimmerillä.
Vähän nyt voisi järjellistää tuotakin hommaa.
Tosin kaupungin puistopuoli ilmeisesti pyrkii kestäviin viheralueratkaisuihin.Kesäkukkaratkaisut vain pääpaikoille.
Jospa sitä rahaa alkaisi jäädä kohta maaliinkin.
Virhearviointeja ja täysin käsittämättömiä päätöksiä on tehty Varkaudessa jo pitkään, varkautelaisten veronmaksajien rahoja on laitettu moneen turhaan kohteeseen. En mainitse enää nimeltä, jokainen tietää mistä puhun.
Ukkoutuu ja mummoutuu Varkaus, se on totuus. Varkaus 10 vuoden kuluttua, syksyllä 2022, miltä silloin näyttää Varkaus (jos sen nimistä kaupunkia enää Suomessa on)..
Hotelli Taipaleen kohdalla on se pattitilanne josta oli lehdessä. Puurtilan silta kuuluu valtion hoidettavaksi ja eihä niillä ole rahaa kun Kuopion hulppeisiin siltoihin ja liikenne ympyröihin moottoritien päällä. Kieltämättä Rellun talot kaipaa siistimistä ja niiden pihat on kuin kaatopaikkoja. Paraatipaikka kuten Joutenlahti annetaan olla rytelikkönä StoraEnson puukasana. Mutta katselin tuossa Savontietä ajaessani että siellä ei oo kuin pari kerrostaloa enää kunnostusta vaille että jotain hyvääkin. Kauppakatu on myös siisti oman aikansa monumentti.
Olisi kiva nähdä jostakin Varkauden asujien ikäpyramidi ! Tietääkö joku mistä sellaisen saisi katsottua ?
Monestakin paikasta löytyy. Ajantasalla oleva tieto www.stat.fi tai www.pohjois-savo.fi. Linkkejä en kopsaa vaikka olisi pastata. Löytänet tuolta itse, jos sellaisia nimenomaan kaipaat. Huolestuttavaa on koko itä-suomen ikärakenne ei yksin Varkauden, Kuopion tai Pohjois-Savon. Olemme yhtä vanhaa väestöä kuin japanissa. Se on molempien maiden ongelma tulevaisuudessa. Varkautelainen on noin 48,5 vuotias ja yläpäähän painottunut.
tommi porkka
next step
minä olen palliharja
hurus
tumi liian vanha laittamaan kahviota