Sain tossa pari viikkoa sitten piilarit optikolta 2 opastuskerran jälkeen. Nyt ku oon käyttänyt näitä, arviolta 5 kertaa viikossa, oon huomannut että mun silmien ulkopuolet (siis ne ku on se kyynelkanava sillä sisemmällä puolella, niin se ulompi puoli :D) että mulla on tullut punasuutta ja verisuonia siihen. Siinä on myös sellanen aika lyhyt, alle sentin pitunen "raja" siitä mistä se piilolinssi menee.. :/
Mulla on parin viikon päästä lopputarkastus, ja pelkään et ne lääkärit ottaa multa piilolinssit pois... Kai toi on ihan normaalia? Mun silmät tuntuu muuten ihan mukavilta ja normaaleilta, toi punasuus on vaan ilmestyny :S
apua!
Mulla on parin viikon päästä lopputarkastus, ja pelkään et ne lääkärit ottaa multa piilolinssit pois... Kai toi on ihan normaalia? Mun silmät tuntuu muuten ihan mukavilta ja normaaleilta, toi punasuus on vaan ilmestyny :S
apua!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ehkä sulle kokeillaan toisia piilolinssejä, kun nuo eivät tunnu sopivan. Sitä vartenhan se tarkastus on, että löydetään varmasti sopivat linssit.
Aa okei, kiitti! Ku pelkäsin että ne ajattelee ettei mulle sovi piilarit ja en saa enää käyttää sellasia :/
Minkä merkkiset ne sun piilarit ovat ?. Onko ne kertakäyttö, vai kuukausilinssit ?? Kannattaa kokeilla sellaisia linssejä , joissa on hyvä hapenläpäisy kyky. esim. biofinity, tai Air Optix Aqua Night & Day.
Toisaalta kyllähän ne piilarit lisää hieman punaisuutta silmiin, vaikka olisikin hyvät piilarit. Ei oo vielä keksitty sellasia piilareita, jotka päästäisivät 100% happea..
Myös huonolaatuiset piilolinssinesteet voivat lisätä silmien punoitusta..
Itse olen käyttänyt jo useamman vuoden Biofinity linssejä ja Piiloset biotwin nestettä, joihin olen ollut tyytyväinen..
http://www.linssit.net/hintavertailu.php?lens=Biofinity
En yhtään tiiä minkälaiset piilarit ne on, sain kuukausilinssit ja ne tuli vaan sellasen kotelon sisällä :o
aaa okei, kiitti! ja käytän sellasta jotain comfort nestettä mitä se optikko suositteli sieltä :)
Onko ihan mahdoton ajatus, että ostaisit nätit sankalasit ja käyttäisit niitä? Minä olen tällainen sankalsien suosija! Piilolasit sitten vain erikoistilanteisiin, juhliin ym.
No, luultavasti siinä pakkauksen päällä lukee se piilarimerkki. Optikko voi sanoa, kuinka ne punottavat ja punottavatko ne liikaa.
Itse lopetin piilareiden käytön kun alkoi tulemaan verisuonia. Kysy optikolta jotain toista piilarimerkkiä, jos vaikka verisuonet sitten häipyisivät.