Karviainen voi huonosti

Äiti-74

Hei!
Karviaismarjapensaani on alkanut voida huonosti. Lehtiin on alkanut tulla mustia pilkkuja (,joissa keltainen keskus), ja aika nopeasti sen jälkeen lehdet kellastuvat ja varisevat pois. Myöskin marjat alkavat tippuilla, vaikkeivat ole edes valmiita. Onko kyseessä jokin tauti vai jokin ötökkä (lehtiä näyttäisi olevan kyllä syöty) tehnyt tihutöitä? Miten tästä pääsisi eroon? Yritin jo sumuttaa puskaa mäntysuopanesteellä.

Kiitollisena avusta!
Äiti-74

4

3271

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie_26

      ...onko kyseessä seuraavankaltainen probleema, ehkä ei, koska meidän tapauksessa lehdet eivät kellastuneet ja pudonneet, mutta kerronpahan kuitenkin!

      Kotonani karviaispensaaseen iski karviaispistiäinen, sellainen noin sentistä puoleentoista pitkä toukkaa muistuttava mato, joka pisteli poskeensa kaikki lehdet. Se siirtyi myös punaherukkapensaaseen, josta seuraavaan jne, lopputuloksena aivan lehdettömät pensaat. Mustaherukka sai olla rauhassa.

      En ole aivan varma siitä, mitkä olivat ensimmäiset merkit ko. olioiden ilmestymisestä, mutta sitten kun lehdet alkoivat kadota, niin vauhti oli hurja, lähestulkoon päivässä kaljuuntui isokin herukkapensas. Elukoita oli samassa lehdessä jopa kymmeniä, siis todella paljon. Nyt ne kuitenkin hävisivät kuin tuhka tuuleen, jopa kesken erään pensaan syönnin. Kukaan ei ole osannut kertoa mihin ja miksi kaverit katosivat?!?

      Marjat jäävät jäljelle, ja ilmeisesti ne voisi syödä, mutta ainakin herkempisieluisia inhottaa syödä niitä..

      Torjuntakeinona tähän on ruiskutus keväällä tai syksyllä, ei siis sadonkorjuun aikaan. Ne tuholaiset ilmeisesti talvehtivat maassa, joten tänä syksynä kotonammekin myrkytetään kaiken varalta kaikki pensaat. Tehoava aina on malasiini-ruiskute, hyvin yleinen ja tunnettu torjunta-aine, en tiedä tehoaisiko se sinunkin tapaukseen, jos kyseessä ei ole nämä pistiäiset.

      Toivottavasti tuhon syy selviää, ja saat pelastettua pensaasi!

    • Putte Puutarhuri

      Näkemättä ei voi varmaksi sanoa, mutta kuvauksestasi päätellen on pensaisiin iskenyt Varistetauti. Se on etenkin sateisten kesien vitsaus ja leviää pahiten silloin. Ilman torjuntaa se lisääntyy vuosi vuodelta ja sato pienenee jatkuvasti. Torjuntana voi tehdä sadonkorjuun jälkeen ruiskutuksen noin 10% ureavedellä. Muut torjunnat voi tehdä vasta ensi vuona viikon sisällä kukinnon päätyttyä. Haravoi syksyllä tarkoin kaikki sen lehdet kun ne on varisseet ja hautaa ne kompostin pohjalle tai 20cm syvälle maahan. Edellisen ohjeen antajalla on ollut Isokarviaispistiäinen tekemässä tuhoja. torjunta erilainen vain lehtien poisto on sama siinäkin. Jos Sinulla on vain yksi pensas niin ei kannata ostella aineita. Kasvatahan hyviä karviaisia lapsillesi nuori äiti.

      • Anonyymi

        Hei!

        Olisi kiva kuulla karviaismarjapensaan kuulumisia pienen tauon jälkeen.


    • Anonyymi

      Konnien tuohoaminen on aloitettava nyt.
      Ne talvehtii maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      165
      1790
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1330
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      975
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      887
    5. 55
      806
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      747
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      745
    8. 89
      721
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      667
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      622
    Aihe