Pressukatoksesta peltikatos? Kukaan tehnyt?

remppa832

Sain isohkon autokatoksen kehikon (pressu revennyt). Mitat n.6 X 3 m.
En koe kovin mielekkäänä tilata uutta pressua ja ihmetellä sitten talvella kun lumi painaa höskän matalaksi...

Ajatus oli vahvistaa kehikkoa ja tehdä pellistä uusi pinta.

Olen kerran nähnyt vähän vastaavan rakennuksen,siinä oli tuettu kehikkoa kunnolla ja pressun allakin taisi olla vaneri. Koko ´komeus´kestänyt 15 v hyväkuntoisena ja omistaja vielä sen kokonaisena nosti traktorin lavalle muuttaessaan pois.

Onko kukaan tehnyt tällaista? Vinkkejä? Lähinnä oli ajatus heinät saada säänsuojaan tähän katokseen.

3

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuunailijakin

      Mikäs siinä..laudasta koolaus, että saat pellit kiinni, kattoon laittaisin myös aluskatteen. Luujuuslaskelmia sille on vähän vaikea antaa, ihan nopeesti..

    • Takkaveto

      Onkohan katto kyllin jyrkkä, että lumi putoo ittestään?
      Ja seinät? Miten tiiviissä laatikossa heinät säilyy?

    • ihb pihj pih

      Ei kokemusta.

      Mutta tuntuis, ei mahdoton projekti. Jos on toiminut pressulla aikansa, toimii kyllä pellilläkin. Runkoon puuta, helpompi saada pellit kiinni. Pelti itsessään jäykentää rakennetta todella paljon. Vähän kun suunnittelet, homma onnistuu varmasti.

      Ikinä en ole kuullut tasakattoisesta pressukatoksesta, että eiköhän ne lumet tipu liukkaalta pelliltä oikeinkin hyvin. Mutta kannattaa varautua siihen, että talvella voi joutua pudottelemaan lumia, lumi tarttuu peltiin kiinni mun kokemuksien mukaan paljon helpommalla kuin muoviin, muovi kun on liukasta ja elää. Ehkä joitamia pystyparruja lisätueksi katon ylhäällä pitämiseksi?

      Kyllä ton projektin pitäis olla toimiva, kattele vanhoja puisia heinälatoja.

      MUTTA. Ilmanvaihto. Heinäladossa pitää olla hyvä ilmanvaihto, muuten heinät homehtuu. Eli pitääpi olla tuuletusta riittävästi. Mikä on riittävä tuuletus, en mä tiedä. Latojen ja liitereitten seinät erittäin avoimia, puuta vain puolet pinta-alasta. Tärkein asia on katto, sen pitää olla vettä pitävä. Ehkä riittää, jos jättää alhaalta ja ylhäältä etenkin tarpeeksi rakoja, että kosteus pääsee haihtumaan. Rakoihin verkkoa, että heinät pysyy sisällä. Muista jonkinlaiset räystäät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      188
      17578
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3795
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      32
      1894
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1530
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      64
      1499
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1427
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1304
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe