Hei
Olemme lähdössä kuukauden päästä Barcelonaan mieheni kanssa ja olemme miettineet, kuinka siirtyisimme kätevimmin (ja halvasti) lentokentältä hotellille? Miten helposti löydämme siihen lentokenttä junaan ja mistä löydämme aikataulut ja mistä ostamme liput siihen? Hotellimme sijaitsee n. 1.2 km placa de catalunialta koilliseen/itään ja ajattelimme jäädä pois catalunialla ja kävellä siitä kaikkine tavaroinemme hotellille. Onkohan tämä siirtyminen kaikkine matkatavaroineen vaarallista, kun paljon on tullut luettua tarkuvarkaista yms. ja kun kuljemme laukkuinemme ja selvästi etsimme jotain? Ajattelimme ostaa jotkin useamman matkan liput (t10??) josta ensimmäisen matkamme käyttäisimme lentokentältä poistumiseen. Mistä näitä kortteja saa ostettua, jo lentokentältäkö?
Kiitos jos joku jaksaa vastata :)
Kuinka siirtyä lentokentältä hotellille?
4
586
Vastaukset
- markkulainen
Helpoin tapa mennä bussilla lentokentältä suoraan Pl Catalunyalle, joka on bussien T1 ja T2 päätepysäkki. Seuraa lentokentällä bussimerkkejä niin pääset pysäkille.
Terminaalista 1 lähtee tuo bussi T1 ja muista terminaaleista T2, joka kiertää myös terminaalin 1 kautta. Osta meno/paluulippu kuljettajalta (tai saattavat myydä lippuja siijnä bussipysäkilläkin). Meno/paluulippu on voimassa muistaakseni 9 pv.
Lue täältä aikataulut, hinnat yms (valitse aerobus...)
http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/airport/barcelona-airport-transport.html#aerobus - äi-ty-li
Me ollaan menossa syyskuussa ja ajateltiin ottaa lentokentältä taksi. Minusta ainakin kätevintä vieraassa kaupungissa. Bussilla ehtii ajella myöhemminkin, kun tutustuu kaupunkiin.
- hel-poin
Kätevin ja helpoin on ehdottomasti taxi.Jos on oikein tiukka matkabudjetti niin sitten bussilla Katalonian aukiolle ja siitä taxilla hotelliin.
- ffsfsfsfs
Bussi maksaa 5,65e/suunta ja 9,jotain meno-paluuna. Ajaa terminaalista Espanyan ja siitä Catalonyan aukiolle. Jos jää Catalonyan aukiolle, niin bussi pysähtyy suoraan el corte inglesin eteen jossa on todella pitkä taksitolppa ja siitä suhauttaa loput.
Taksilla Terminaali 1:stä keskustaan maksaa 30-40e riippuen matkalaukkujen määrästä. Kyllä matkalaukut lisätään extrana hintaan.
Terminaali 2:sta keskustaan 20-30e riippuen matkalaukkujen määrästä.
Aerobussit lähtee suoraan ulko-oven edestä ja kulkee 5min välein kentälle, kuin kentältä pois. Bussissa on mukavin keino nähdä maisemia ja viileä. Ainakin osa keskustan Skoda Taxeista ajaa ilman ilmastointia ikkunat auki....f
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11586Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras981514Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva204966- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29770Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703