Pilkkiminen virvelillä

pilkkiväinen

Eli pilkkiminenhän on kaikille sallittua ilman kalastuslupaakin, eikös? Mutta miten on jos pilkkii virvelillä, ja kalastuslupavalvoja tulee kyselemään lupia? Viekö ne vermeet mukanaan koska virvelöinti ilman lupiahan on kiellettyä yli 18-vuotiailta. Mutta siis asiani koskee nimenomaan virvelillä pilkkimistä.

En ole varma kuuluiko tämä kysymys tälle palstalle mutta siellä se nyt on ja pois ei saa ;)

6

3021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkuvesi

      Kyllä se vaan niin on, että heittokalastusvälinein tapahtuva pilkkiminen vaatii viehekalastusluvan kalastuksen hoitomaksun, kun ollaan vierailla vesillä. Erillisen luvan lunastamalla tietylle vesialueelle asia muuttuu ja jos olet omilla vesillä. Kuitenkin kalastuksen hoitomaksu on oltava.

      • Laskee,

        Onkiminen ja pilkkiminen ei tarvitse lupaa. Jokaisen muuta kalastusta kuin onkimista tai pilkkimistä harjoittavan 18-64-vuotiaan on suoritettava kalastuksenhoitomaksu. On huomattava että ongessa tai pilkkivavassa ei saa olla heittokalastukseen soveltuvaa kelaa. Jos on, tarvitaan uistelulupa. Ongittaessa tai pilkittäessä ei kuitenkaan saa uistella, eli sen on tapahduttava esim ankkuroidusta veneestä tai paikallaan kiinteältä alustalta. Siis jos vedät pilkkiä vedessä esim. laiturilla kävellen tai ajelehtivasta veneestä, homma muuttukin uisteluksi. Tällaisista pikkurikkeistä tuskin on huomautusta tai neuvontaa suurempia seurauksia, ellei homma toistu, mutta asian ratkaisee ensi kädessä kalastuksenvalvoja.


    • 42333

      pillkivapakelasysteemejä myydään pilkkionki nimellä, pieni kela ja metrinen vapa max. itse ainakin pilkin veneestä. kyllä näillä heittäänkin pysytyy pientä lusikkaa5-10m. vieköön pois lupia en osta pilkkimiseen.

    • venepilkkijä

      Pilkkivirveli ja virveli tarvii heittokalastusluvan koska niillä voi periaattesa heitelläkin ( itse ainakin joskus teen niin et heittelen pilkkiä veneen sivuille parin heiton verran)

    • Laskee

      Tämä on muuttunut vuoden 2016 alusta. Kalastuslaki 379/2015 astui voimaan. 1.luku pykälä 4: ....pilkkimisellä kalastusta yhdellä lyhyehköllä vavalla ja siimaan kiinnitetyllä pystysuunnassa liikuteltavalla pilkillä;

      Nykyään pilkkieessä voi käyttää "virvelikelaa".
      Jos virvelisi vapaa ei voi luonnehtia lyhyehköksi, on hieman kyseenalaista, onko kysymys pilkkimisestä. Uskoisin, että jäältä avannosta kalastaessasi selvästi pilkinomaisella vieheellä, näin tulkitaan. Avovedessä paras käyttää alle 60-senttistä vapaa, jolloin myös vavan mittavaatimus täyttyy.

      • nähtykaupassa

        Jep. Nykyään myydään noita lyhyitä pilkkivapoja jossa on avokela.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      113
      4268
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      33
      3237
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2433
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1465
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      210
      1076
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1059
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1014
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      926
    9. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      792
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      60
      755
    Aihe