Eli siis miten pääsisin verikokeeseen? Menenkö vain terveyskeskuksen päivystykseen pyytämään sellaista? Nimittäin haluaisin varmistua siitä, ettei väsymykseni ja aivojeni hitaalla käyminen johdu esim. aineiden puutoksista/hiivasyndroomasta/kilpirauhasen vajaatoiminnasta.
Oireeni ovat ns. "brain fog" englanninkieliseltä nimeltään.
Eli siis:
-väsymys
-muistin huononeminen
-lihasten heikkous ja hidas palautuminen
-tuntuu kuin olisin vähän humalassa 24/7
-vaikea keskustella ihmisten kanssa (jäätyminen, en löydä oikeaa sanaa)
-muutenkin epäsosiaalisempi
-vaikea keskittyä tai lukea kirjaa
Olen 18-vuotias mies.
Ulkoilu ei tunnu auttavan - olin koko perjantain viikonlopun ulkona leirillä ja siellä ihan sama juttu.
Miten verikokeeseen? Lista oireistani.
6
817
Vastaukset 6
- Nossu Jäätä
Et sä itse voi mitään verikokeita mennä pyytämään. Lääkärin vastaanotolle ja tämä määrää kokeet oireiden perusteella jos katsoo aiheelliseksi.
- Pistoksissa
Ei ihan niinkään, monet pyytävät kolesteroleja, D-vitamiinia yms. Näitähän ei lääkärit oma-aloitteisesti määräile jos ei ole niihin liittyviä epäilyjä, mutta terveydestään kiinnostuneelle ehdottomasti ovat erittäin tarpeellisia testejä. Tässä tapauksessa kuitenkin ilman muuta lääkärille ja antaa sen sitten päättää, mitä kannattaa ottaa hänhän se on sitä lääkärikirjaa plärännyt vuositolkulla.
- Loppu Propagandalle
Olet lukenut vähän liikaa nettien huuhaapalstoja... ainoa, joka väsymystä ja masennusoireita voi aiheuttaa, on kilpirauhasen vajaatoiminta, mutta tuo oireistoon viittaa kyllä muuhun.
Menen lääkärille ja sitten katsotaan.- Loppu Propagandalle
Ja siitä D.vitamiinista vaahtoamisenkin voi jo lopettaa.
- hfdjshakflhjlf
kuulostaa home oireilta oletko tutkinut talosi
http://www.youtube.com/user/KAUPUNKISHAMAANI
Home oireet ovat tuollaiset. - itsekin vajaa
Loppu Propagandalle kirjoittaa nyt kyllä kummallisia.
Nuo aloittajan kuvaamat oireet sopivat ihan täysin kilpirauhasen vajaatoimintaan. Sinun kannattaa varata aika terveyskeskuksen lääkärille ja kertoa hänelle oireet. Jos on fiksu lääkäri, hän määrää nuo verikokeet. Ja jos ei määrää, niin pyydä itse päästä kilpirauhasverikokeisiin (tsh ja t4-v-verikokeet).
Jos asut Pirkanmaalla, niin FimLabin laboratorioihin voi mennä ottamaan kilpirauhasverikokeet ilman lääkärin lähetettä (lähetteen voi tehdä itse netissä):
http://www.fimlab.fi/lake/oma_terveys/index.tmpl?sivu_id=36
http://www.fimlab.fi/lake/oma_terveys/tutkimuspaketit.tmpl?sivu_id=36
Verikokeisiin pitää mennä hyvin nukkuneena (mielellään jo muutama hyvin nukuttu yö takana), mahdollisimman pian heräämisestä, klo 8-10 välillä aamulla, mutta mieluiten heti, kun labra aukeaa, älä syö, älä juo kuin max. lasi vettä aamulla, älä polta tupakkaa, vältä alkoholia edellisinä päivinä, vältä labra-aamuna rankkaa liikuntaa. -> Muutoin verikoetulokset saattavat vääristyä ja näyttää parempaa tulosta kuin oikeasti ovat.
Pyydä tulokset kirjallisena itsellesi. Jos lääkäri sanoo tulosten olevan ok, pyydä arvot silti itsellesi. Moni lääkäri on valitettavasti pihalla kilpirauhasen vajaatoiminnasta eikä osaa diagnosoida "rajatapauksia", joiden tulokset ovat rajalla tai viitearvojen sisässä.
Jos mitään ei selviä, mutta oireet jatkuvat, kannattaa ehdottomasti käydä kontrolloimassa verikokeet uudestaan silloin tällöin. Joillain saattaa oireita alkaa esiintyä jo vuosiakin ennen kuin verikokeissa näkyy mitään. Toki muut mahdolliset sairaudet tulisi lääkärin myös ottaa huomioon.
Kannattaa lukea lisää näistä:
http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi/ (lue etusivun alaosasta!)
http://www.kilpirauhas.info/foorumi/ucp.php?mode=logout&sid=42dd0a1e20cf6fe92e453d915ffc4902
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu571381- 26990
- 78869
- 64768
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69744- 47722
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131675Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.10642- 89640
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i13626Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �133559- 4552
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45550- 93508
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24493- 18482
- 36465
Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113464- 36457