Eli siis miten pääsisin verikokeeseen? Menenkö vain terveyskeskuksen päivystykseen pyytämään sellaista? Nimittäin haluaisin varmistua siitä, ettei väsymykseni ja aivojeni hitaalla käyminen johdu esim. aineiden puutoksista/hiivasyndroomasta/kilpirauhasen vajaatoiminnasta.
Oireeni ovat ns. "brain fog" englanninkieliseltä nimeltään.
Eli siis:
-väsymys
-muistin huononeminen
-lihasten heikkous ja hidas palautuminen
-tuntuu kuin olisin vähän humalassa 24/7
-vaikea keskustella ihmisten kanssa (jäätyminen, en löydä oikeaa sanaa)
-muutenkin epäsosiaalisempi
-vaikea keskittyä tai lukea kirjaa
Olen 18-vuotias mies.
Ulkoilu ei tunnu auttavan - olin koko perjantain viikonlopun ulkona leirillä ja siellä ihan sama juttu.
Miten verikokeeseen? Lista oireistani.
6
775
Vastaukset
- Nossu Jäätä
Et sä itse voi mitään verikokeita mennä pyytämään. Lääkärin vastaanotolle ja tämä määrää kokeet oireiden perusteella jos katsoo aiheelliseksi.
- Pistoksissa
Ei ihan niinkään, monet pyytävät kolesteroleja, D-vitamiinia yms. Näitähän ei lääkärit oma-aloitteisesti määräile jos ei ole niihin liittyviä epäilyjä, mutta terveydestään kiinnostuneelle ehdottomasti ovat erittäin tarpeellisia testejä. Tässä tapauksessa kuitenkin ilman muuta lääkärille ja antaa sen sitten päättää, mitä kannattaa ottaa hänhän se on sitä lääkärikirjaa plärännyt vuositolkulla.
- Loppu Propagandalle
Olet lukenut vähän liikaa nettien huuhaapalstoja... ainoa, joka väsymystä ja masennusoireita voi aiheuttaa, on kilpirauhasen vajaatoiminta, mutta tuo oireistoon viittaa kyllä muuhun.
Menen lääkärille ja sitten katsotaan.- Loppu Propagandalle
Ja siitä D.vitamiinista vaahtoamisenkin voi jo lopettaa.
- hfdjshakflhjlf
kuulostaa home oireilta oletko tutkinut talosi
http://www.youtube.com/user/KAUPUNKISHAMAANI
Home oireet ovat tuollaiset. - itsekin vajaa
Loppu Propagandalle kirjoittaa nyt kyllä kummallisia.
Nuo aloittajan kuvaamat oireet sopivat ihan täysin kilpirauhasen vajaatoimintaan. Sinun kannattaa varata aika terveyskeskuksen lääkärille ja kertoa hänelle oireet. Jos on fiksu lääkäri, hän määrää nuo verikokeet. Ja jos ei määrää, niin pyydä itse päästä kilpirauhasverikokeisiin (tsh ja t4-v-verikokeet).
Jos asut Pirkanmaalla, niin FimLabin laboratorioihin voi mennä ottamaan kilpirauhasverikokeet ilman lääkärin lähetettä (lähetteen voi tehdä itse netissä):
http://www.fimlab.fi/lake/oma_terveys/index.tmpl?sivu_id=36
http://www.fimlab.fi/lake/oma_terveys/tutkimuspaketit.tmpl?sivu_id=36
Verikokeisiin pitää mennä hyvin nukkuneena (mielellään jo muutama hyvin nukuttu yö takana), mahdollisimman pian heräämisestä, klo 8-10 välillä aamulla, mutta mieluiten heti, kun labra aukeaa, älä syö, älä juo kuin max. lasi vettä aamulla, älä polta tupakkaa, vältä alkoholia edellisinä päivinä, vältä labra-aamuna rankkaa liikuntaa. -> Muutoin verikoetulokset saattavat vääristyä ja näyttää parempaa tulosta kuin oikeasti ovat.
Pyydä tulokset kirjallisena itsellesi. Jos lääkäri sanoo tulosten olevan ok, pyydä arvot silti itsellesi. Moni lääkäri on valitettavasti pihalla kilpirauhasen vajaatoiminnasta eikä osaa diagnosoida "rajatapauksia", joiden tulokset ovat rajalla tai viitearvojen sisässä.
Jos mitään ei selviä, mutta oireet jatkuvat, kannattaa ehdottomasti käydä kontrolloimassa verikokeet uudestaan silloin tällöin. Joillain saattaa oireita alkaa esiintyä jo vuosiakin ennen kuin verikokeissa näkyy mitään. Toki muut mahdolliset sairaudet tulisi lääkärin myös ottaa huomioon.
Kannattaa lukea lisää näistä:
http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi/ (lue etusivun alaosasta!)
http://www.kilpirauhas.info/foorumi/ucp.php?mode=logout&sid=42dd0a1e20cf6fe92e453d915ffc4902
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2024208
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463768Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat823126Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.431579Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191418Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi241360Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58321357Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271341Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1151128Martina haluaa Marbellaan
Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust2151053