Karviaispoimuri

Käsivarret aina naarmuilla ja sormet piikitettyinä olen joka kesä kerännyt ämpärillisen karviaisia. Sisareni kehui eilen poimineensa marjanpoimurilla oman karviaissatonsa talteen.Oksaa pitelevään käteen vielä rukkanen, niin hipiä tykkää. Täytyy varmaan kokeilla.
7696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vanha vitsi. Noin on aina tehty.

Äänestä

Mut ei sitä kaikki tiedä. On paljon hyviä vinkkejä joita voi välillä kertoa eteenpäin, varsinkin jos ei monellakaan ole karviaisia. Sama juttu yhden hyvän vinkin kanssa että miten tehdä kääretorttu tuhlaamatta joka kerta voipaperia. Ei tartte edes sokeria kun kumoaa kääretorttulevyn leivinliinalle ja siitä käärii. Eikä varmasti tartu.

Äänestä

Just tappelin karviaispuskani kanssa ja kädet verillä ja 10 metrin päässä olis ollu kaksi poimuria. Mä en vaan tienny, vaikka olen yli 60 v. Tai pitäiskö sanoa niin kuin moneen muuhunkin puolustukseksi käy, että MÄ EN AATELLU.

Äänestä

Mielestäni tavallisen poimurin raot ovat liian kapeat.

Äänestä

Kaivoin karviasen piikit pois käsistäni Victorinoxin linkkuveitsellä. Piikit eivät olleet syvällä.

Äänestä
  • Olen aina poiminut karviaiset ilman poimuria ja hanskoja. Tietysti piikit vähän pistelevät, mutta koskaan ei ole ollut kädet verillä. Puskalla on ikää jotain 10-15 vuotta

    Äänestä

Lajike "Captivator" on piikitön ja jos itseäni kehun monet Suomessa tuntemattomat lajikkeet maistaneeksi voin sanoa että parhaimman makuinen karviainen kaikista. Saatavilla Suomestakin, harvoin tosin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Karviainen kirjoitti:

Käsivarret aina naarmuilla ja sormet piikitettyinä olen joka kesä kerännyt ämpärillisen karviaisia. Sisareni kehui eilen poimineensa marjanpoimurilla oman karviaissatonsa talteen.Oksaa pitelevään käteen vielä rukkanen, niin hipiä tykkää. Täytyy varmaan kokeilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu