Kertokaa mustikan kilohinta mitä maksetaan poimijalle. Löysin hyvän paikan ja poimin myös kaupaksi.
Mustikan kilohinta poimijalle
mustikka mättäällä
333690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
ei mitään...lämmintä kättä:)
Asiallisia vastauksia KIITOS !
1,50 €/kg roskineen.
Tänään 1,60€/kg roskineen. :)
Myin pomimani mustikat tänään, ihan hyvä saldo 3 h työstä :) Kannatta mennä poimimaan ken kynnellekykenee.
Jos vain 1.5o euroa maksetaan kg se ämpäri vetää 6.6 kg, se tekee siis 10 euroa se ämpärillinen jota joutuu poimimaan noin 2-4 h riippuen kuinka hyvä paikka ei siis lyö leiville näillä hinoilla Suomessa jos eleilee, jos 2 ämpäriä vain poimii päivässä se 20 euroa on vähän kun voi kulujakin poistaa sen 8-10 e jos 50 km ajaa( 4,0 l bensaa) auton bensat ynm siis tunti palkka noin 6 euroa ja se kaksi ämpäriä, joka vaatii jo hyvää kuntoa ja eväät jotka lähikaupasta maksaa 5 euroa. siis palkkaa ämpäri noin 4-5 euroa. 2-3 euroa tunti.
NIin, parempi se on antaa ulkomaalaisten poimia, niille riittää vähempikin palkka.
Ootetaan me alkuasukkaat vaan rahakasta messiasta elättämään itsemme.
kylläpä oot tarkkaan laskeskellu, olishan sitä muusta pahasta pois jos olis haluja tienata mustikanpoimulla vähä ylimääräistä vielä verotonta käyttörahaa. van mikäpäse siinä jos sossusta saapi helepommalla ja onhan se niin pirun raskasta se marjanpoimu verrattuna esim.netissä selailuun!!!
Thaimaalaiset ovat pakkotöissä kun ovat tulleet velkarahalla tänne, olipa kilohinta vaikka 50 senttiä.
Täällä korpikommonistit itkee, että tulee ulkolaisia valtion elätettäviksi ja sitten kun tulee työteliämpää porukaa on naama norsun veellä, että kun poimivat kovasti.
Rahakas messias elättää jo teitä se on valtio.
mitäpä se hyvejää
suu vain makeaksi terveysmarjasta .ei niillä rikastu mutta omaankäyttöön kannatta aina poimia.
Hyvä jos kenen kunto kestää, minun rahat menee hierojalle sitten.
Ainahan hinta on poimijalle pieni ja ostajalle liian iso. Kyllä jos osaa kustannuslakentaa, ei kannata yksin kaukaa hakea.
Kyllä mustikkaa kannatta poimia. vaikkei paljoa kerry.
Kuka helkkari poimii yhtä ämpäriä 2-4 tuntia???? Täytyy olla kyllä todella tumpelo!! väh. 100 kg päivässä ja 160 egee, muutamaan tuntiin, niin on se jotain päevärahan päälle, tai sossu luukun päälle!
100 kg. päivässä tarkoittaa kutakuinkin 150 l. , eli tosi kovasta määrästä nyt puhutaan (valehdellaan) puhutaan (valedellaan) puhutaan!
"Rohmuilija" kirjoittaa lähes idioottimaisesti, että saa helposti poimittua 100 kg. muutamassa tunnissa!
Tuollaiset määrät metsän antia saa vain jos pomii marjat poimurilla ja metsässä riittää mustikoita siihen tahtiin, että marjametsään kannattaa mennä suoraan rekka-autolla!
Kaiken lisäksi poimurilla poimittaessa pminnan päätyttyä on tiedossa aina valtaisa putsausurakka, jos meinaa myydä mustikat mahdollisimman hyvään kilohintaan, eli puhataina (poimurilla poimittaessa poimuri rikkoo mustikoita ja sankoon tulee liikaa roskia).
Itse kerään mustikoita pelkästään käsin, yksi kerrallaan -periaatteella. Niin kuin legendaarinen columbialainen Juan Valdez kertoi aikoinaan tv-mainoksessa poimineensa kahvipapuja.
Käsin mustikoita poimiessa on ihan hyvä jos metsämarjoja saa pomittua litra tunnissa -tahtia.
Ja kuka hullu tuolla mustikkametsässä jaksaa kyykkiä päivisin kolmen kuukauden ajan kahdeksan tuntia päivässä väliin jopa hirmuhelteitten keskellä!
Käsinpomintaperiaatteella olen kesäisin kerännyt metsän "mustaa kultaa", eli mustikoita, suunilleen 200-400 l. heinä-elo-syyskuun aikana.
Myöhäisin mustikkapaikalta soiselta alueelta löytämäni hyvät mustikat olen poiminut hintaan 6 e. kg. myyntiin puutarhaliikkeen myyntitiskille 03.10.2010.
Korkeintaan 1€/kg.
Turuss ulkomaine ostaja maksoi 9 eur kilo hyvä tulos 760 kg
Euro on kohtu hinta tänävuonna, kun on lamaa ja kaikkea ikävää maailmantaloudessa.
Löysät pois ja mehtään kaikki, siten suomi saahaan nousuun.
Älkää myykö näille nilviäisille,odottakaa kun euro rekka tulee hakee 8 eur kilu
10l ämpäristä on täällä Satakunnassa maksettu jopa50€,tosin roskat poissa
Marjakeisarit myyvät moninkertaisella voitolla eteenpäin,eikait se seppänenkään harrastuksena marjan ostoo ois pitäny kymmenie vuosie,tyhmät myy marjakesareille,myykää suoraan kuluttajille,puhdistettuna,tienaatte parhaiten.
Ei seppänen oo mikään keisari, pelkkä ketku vaan.
Niin,kyllähän se on valehtelematon tosi asia,että marjanjalostajat ja marjanvälittäjät/=jopparit ovat sopineet marjan ostohinnan sellaiseksi kyin se nykyään on. Enti vanhoja kun muistelee,niin ostivat jotkut ahkerat jopa auton ,ei tosin uutta syksyn marjatienesteillä.Ja ahkerat perheet syrjäkylillä, kun veivät paikalliseen kauppaan saivat talven ruokarahat kasaan. Taisipa olla vielä niin ,että marjasta maksettiin parempi kilohinta, kun vaihtoi elintarvikkeisiin. Mutta vanhaan ei ole paluuta.Riistokapitalismi kukoistakoon.
Kaveri osti aikoinaan auton marjarahoilla Datsun 160 SSS, kuka muistaa tapauksen?
No tottakai ovat sopineet, se on normaalia toimintaa.
Mistä sitä kukaan muuten tietäisi mitä pitää maksaa marjoista.
Ja jopparit ne hinnan päättää, niinhänse on metsänostossakin ostomies päättää maksetaanko kuutiosta 30 vai 70€ ja yhtiöitö se ei kiinnosta tippaakaan.
Jos Jussi ostaa 3€ kilo, niin kyllä kiantama sen maksaa mielellään, jokainen sen tajuaa.
Mutta kun maksaa vain euron jää itelle 2€ kilo, ei se isossa talossa merkaa mitään maksaako syksyn marjat 4 vai 12 miljoonaa pikku juttu.
Et tunnu tietävän asiasta höykäsen pöläystä!Kiantama määrää hinnan mitä maksetaan poimijalle,marjanvälittäjä saa sen hinnan päälle tosi mitättömän
välityspalkkion vaivannäöstä.Jussi jos maksais 3€ kilolle siinä riittäisi mustikan
mussuttamista loppuijäksi ja jopa jälkipolville saakka.Kiantama ostaa marjaa
sieltä mistä halvimmalla saa esim. Veikalta koska niillä on thaipoimijoita
halpatyövoimana(kiantaman kutsumana) vaikka maksas 50snt kilolle
taikku jatkaa päivää ohtalampun kanssa.ps mene torille ite ostamaan
äläkä inise peräkammarista.
No miten se "jopparit" kirjottelee, että kiantama määrää hinnan ja heti perään että jollakin on halpa työvoimaa ja se rikastuu niillä ja hän ei.
Luulisi että taikkujenkin marjan hinnan määrää se joka ne on kutsunut ja on niistä vastuussa eikä kukaan pa. joppari.
Katselin viestiä sillä silmällä, että siinä mainittiin nimeltä Jussi joka ei saa mitään ja veikka joka saa paljon. Kumpikin ostaa samaan taloon marjoja.
Ja sama talo on kutsunut thaimaalaisia.
Jobbarit on poloisia renkejä jotka saavat vihat niskoilleen, eivätkä varmaankaan sanele kenenkään poimia hintoja.
Monesti on kuitenkin niin, että jos ei paljpn satsaa ei paljon saa, ei poimiessa eikä jopatessa, mutta ainahan voi kantaa kaunaa ja tuntea kateutta on se sekin jotain.
Totta puhut, vein vuosia marjani torille ja siellä aina jauhetiin , että kun muilla on ulkomaisia poimioita ja me vain palvellaan suomalaisia. Nyt näyttäs olevan sama jumalaton meno sielläkin ja vielä enemmän jos mahdollista.
Miten nyt suu pannaan , kun ollaan samassa veneessä heidän kanssaan.
Pidetäänkö vielä pitkiä palopuheita ulkolaisten haitallisuudesta kotimaan poimioille ja miten jotkut julkeavat oikein kutsua ulkolaisia poimioita tänne meidän rakkaille vainioillemme ja vielä rikastua heitä sortamalla.
Kuvottaa tuommoinen kaksi naamaisuus, hyi hitto.
Höpö höpö, Hänhän elää sillä hommalla ja on sioittanut siihen koko omaisuutensa. on ymmärrettävää että suusta pääsee joskus sammakoita.
Se on imelä p...a, itseään täynnä !
eiköse+puukaupoissa+päältäviedä+-20-25%
EI riitä puuyhtiöille niin pienet rahat suomi toimitti saksaan sahattua 2x5 parrua täällä
hinta 5 saksassa sama kalikka 21 taisi olla upm. Laske siitä katteet
Puolukkaa traktorilla ajettu metästä kahta tuuria alkaa olla varastot täynnä pitäis vielä
saada naapurin latoon 8000kg ens viikolla ostaja hakee rekal.