muilla hammasongelmia?

niin iso ikävä

mun ekalla sinsulla todettiin purentavika 4-vuotiaana. Se joutu kerran kuussa eläinlääkäriin Arkkiin missä lyhennettiin ilman rauhotusta yhteenkasvaneet poskihampaat. Itse leikkasin sen ylipitkät etuylähampaat 2-viikon välein kynsileikkurilla. Se eli 12-vuotiaaksi.

Sen tyttöystävä jouduttiin eilen lopettamaan, koska se ei syönyt enää kunnolla, tiputti ruuat suusta lattialle, mitään ei niellyt. Siltä poistettiin kuukausi sitten yksi mätä hammas ja leikattiin/viilattiin poskihampaita koska ne kasvoi yhteen, lisäksi yksi hammas puuttui kokonaan ja yksi oli lähtenyt irti kun lääkäri vähän koski siihen.

Hyvästä hoidosta huolimatta tilanne suussa ei parantunut. Se sai antibiooteista ripulin, laihtui ja jouduin syöttää sille ruiskulla kauravelliä. Eilen vein sen taas lekuriin, ja suussa oli tyhjiä koloja, mihin jää ruokaa, luupiikkejä ja haisi mädälle. Se piti lopettaa. Ikää oli 14-vuotta.

Onko mulla käynyt paska tuuri noitten sinsujen kanssa, vai onko tollanen yleistä? Tiedän yhden eläinkaupan jossa ei myydä kääpiökaneja sen takia kun nillä on niin paljon purenta vikoja, on kuulemma jalostettu niin pieniksi ettei hampaat mahdu kasvaa suussa.

Olen aivan romuna enkä enää ikinä aio ottaa uutta sinsua jos siitä luopuminen sattuu näin paljon.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chinchillat100+

      Chinchillan ruokavalio vaikuttaa oleellisesti hammasongelmien syntyy (erityisesti kalsiumin, A- ja D-vitamiinin puute, mutta myös muut vitamiinit ja kivennäisaineet). Siksi on tärkeää syöttää laadukasta pellettiä ja heinää. Toki muillakin tekijöillä on vaikutusta, mutta huonolaatuinen ruoka on yksi pahimmista altistajista..

      Mitä ruokaa eläimesi ovat syöneet?

      Tarkoitatko, että tuo 14-vuotias oli tähän asti ollut terve, mutta nyt sitten sairastui ja se piti lopettaa?

      • iso ikävä

        Kyllä, 14-vuotias oli ollut terve kuin pukki, ei ikinä mitään. Oikein kaunis, kiltti ja ihana yksilö, voitti jonku ruusukkeenki näyttelystä kun kerran vein. Oli iso tyttö, 800-grammaa.
        Ne molemmat söi jotain altromin pellettiä ja heinää, ei ikinä mitään muuta.


    • Chinchillat100+

      En ihan tajua pointtia, jos chinchillojen odotettu elinikä on 10-15 vuotta (joskus 20 vuotta) ja naaraasi eli terveenä 14 vuotta. Kyllähän vanhalla eläimellä aina lopuksi jokin elimistössä "pettää". En näkisi, että naaraallasi oli varsinaista hammasvikaa vaan siitä vain tuli vanha. Osanottoni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3857
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3054
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2111
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1994
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1838
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1038
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      748
    Aihe