mistä apua unettomuuteen?

unettomuus-ongelmani on edennyt siihen pisteeseen, etten nuku yöllä kuin 0-3 tuntia. minne kannattaisi mennä hakemaan apua? mistä te olette hakeneet apua ja mitä apua olette saaneet? onko jotain vinkkejä jolla unen saisi yöllä paremmin?
7357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

- melatoniini 1(-5)mg
- tryprofaani 200(-500)mg
- L-teaniini 50(-150)mg

Jos noi ei auta yksin tai yhdessä, mene lääkärille.

Äänestä

Yksityiseltä neurologilta olen hakenut ja avun saanut.

Melatoniinille kannattaa hankkia resepti, tulee todella paljon halvemmaksi kuin jostain luont.tuotekaupasta ostettu Ihan vain vinkkinä

Äänestä

Melatoniini toimii omalla kohdallani. 5mg annostus ja Jenkeistä tilaamalla ilman reseptiä. HUOM! Muista säännöllinen käyttö joka ilta 30min ennen nukkumaanmenoa. Ja lopeta alkoholin käyttö.

Alennuskoodi ZIW677 saat alennusta $ 10 kun tilauksesi on yli $ 40. Muuten alennus on $ 5.

Äänestä
  • Ja seuraavalla tilauskerralla saat tällä samat alennukset;
    UVO904

    Äänestä

Unettomuutta on monenlaista ja monesta syystä. Itselleni tuli unettomuus jo 13-vuotiaana, ja tulin jotensakin asian kanssa toimeen ilman lääkkeitä aina 29-vuotiaaksi saakka. Nukuin aina jonkin verran, mutta sen verran vähän, että olin aina väsyneen näköinen. En tuntenut väsymystä. Nukkumiseni kanssa jotensakkin pärjäilin läpi keskikoulun, lukion, armeijan ja yliopiston. Säännöllinen työelämän elämäntapa vaati tarvittaessa säännöllistä nukkumista. Kävin psykiatrian erikoislääkärillä, ja hän antoi kokeiltavaksi Anxidin 10 mg (clorazepas). Se auttoi tilapäisesti käytettynä (max. 2-3 kertaa viikossa) , ja nykyisin tuon lääkkeen on korvannut Risolid 10 mg. Tärkeintä on ollut, että lääkkeen käyttö on ollut epäsäännöllistä, ja siten olen voinut 23-vuotta käyttää em.lääkkeitä. Tarvitsen vielä noin 12 vuotta em. lääkettä, ja sen jälkeen ei ole niin väliä. Tälläkin tavalla voi siis taapertaa nukkumisongelman kanssa.

Äänestä
  • olen siis vasta ylä-asteella, joten lääkkeitä en voi tilata/saada vielä moneen vuoteen. onko jotain muita vaihtoehtoja tai vinkkejä? voiko koulupsykologilta saada apua vai pitääkö mennä jollekin unilääkärille?

    Äänestä

  • uniApua kirjoitti:

    olen siis vasta ylä-asteella, joten lääkkeitä en voi tilata/saada vielä moneen vuoteen. onko jotain muita vaihtoehtoja tai vinkkejä? voiko koulupsykologilta saada apua vai pitääkö mennä jollekin unilääkärille?

    Kyllä saat melatoniinia lääkäriltä.

    http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uniApua kirjoitti:

unettomuus-ongelmani on edennyt siihen pisteeseen, etten nuku yöllä kuin 0-3 tuntia. minne kannattaisi mennä hakemaan apua? mistä te olette hakeneet apua ja mitä apua olette saaneet? onko jotain vinkkejä jolla unen saisi yöllä paremmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu