Isotretinoin ja tatuointi

Onko kenelläkään tietoa/kokemusta siitä, että kuinka kauan roaccutan kuurin lopettamisen jälkeen pitäisi odottaa ennen kun ottaa tatuoinnin? Kuulin pari päivää sitten että siinä voi olla joku tulehdusriski tai jotain??? Itsellä kuuri loppui heinäkuun lopulla ja tatuointiaika on jo varattu lokakuun lopulle, eli siinä tulisi semmoset kolme kuukautta väliä. Tässä alkaa vähän paniikki iskee sillä tatuonti aika lähenee koko ajan ja pelkään että joudun tän takia peruun sen enkä millään haluais :/
17449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei. Tämä ei sitten ole varmaa tietoa...
Ymmärtääkseni se isotretinoin ohentaa ihoa koko kehossa, ja kuurin jälkeen kestäisi ainakin 6kk kunnes iho on normaalin paksuinen. Itsekin olen miettiny samaa asiaa ja aion ottaa uuden kuvan vasta puoli vuotta kuurin jälkeen (vähintään). Kuvittelisin, että jos ihosi on vielä liian ohut ja tatuoitsija tekee sinulle uuden kuvan, niin väri voisi mennä liian syvälle. Jolloin väri saattaa ymmärtääkseni levitä tai parantuessaan jäädä koholle.
Joltain englannin kieliseltä sivulta luin kanssa, että iho ei välttämättä parane vielä niin hyvin kuin normaalisti ja että tatuoitsijan olisi hankalampi saada väriä pysymään ihossa...

Kannattaa varmaan käydä kysymässä siltä tatuoitsijalta asiasta, jos kyseisellä henkilöllä olisi aiemmin kokemusta asiakkaasta jolla ollut sama kuuri.
Olisinko myös netissä törmännyt jonkun tatuointiliikkeen sivuilla (suomalaisen) myöskin juttuun, jossa kehotettiin olemaan ottamatta tatuointia puoleen vuoteen kyseisen kuurin jälkeen. (en valitettavasti muista mikä sivusto oli kyseessä...)
Mut suurimmassa osassa keskusteluja missä mainittiin jotain aikoja kuurin ja uuden kuvan välillä, oli vähintään se puoli vuotta.
Jos itse olisin sinun kengissä nyt, niin kävisin siirtämässä sitä aikaa ainakin kolmella kuukaudella ihan vaan varmuuden vuoksi. Päätös on tietysti sinun.
:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


panikoiva likka kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa/kokemusta siitä, että kuinka kauan roaccutan kuurin lopettamisen jälkeen pitäisi odottaa ennen kun ottaa tatuoinnin? Kuulin pari päivää sitten että siinä voi olla joku tulehdusriski tai jotain??? Itsellä kuuri loppui heinäkuun lopulla ja tatuointiaika on jo varattu lokakuun lopulle, eli siinä tulisi semmoset kolme kuukautta väliä. Tässä alkaa vähän paniikki iskee sillä tatuonti aika lähenee koko ajan ja pelkään että joudun tän takia peruun sen enkä millään haluais :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu