Läskit liikkumaan

Ois niin kiva alkaa pikkuhiljaa treenaamaan jossain jumppa-/liikuntaryhmässä, mutta enhän mä kehtaa mennä joidenkin laiheliinien porukkaan mukaan näin lihavana.

Kun oiskin joku kaltaisten ryhmä, BMI raja ryhmään osallistujille vaikka 30, niin varmaan menisin, vois ihan rauhassa puhkua ja ähistä, läskit sais vapaasti hyllyä ja heilua, ei tarviis hävetä.

Onko tällaisia ryhmiä perustettu millään paikkakunnalla?
2151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei kande keksiä selityksiä sille miksi EI ala harrastamaan jotain. Mieluummin vaan aktivoidut, nyt heti, niin alkaa viimein tapahtuakin jotain.

Ota tavax kävellä rivakoita puolen tunnin lenkkejä joka päivä, pidä pulssi korkeella saman aikaa, hengästy ja hikoile, ja samalla opettele paneen suusta alas sellasta safkaa joka palaa kuluttamalla eikä kerry rasvakudoksiin. Siitä sitten pikkuhiljaa kävely hölkäksi, höystettynä lyhyillä pikaspurteilla eli intervalleilla.

Takaan, että talvella oot jo siinä kunnossa ettet tartte selityksiä etkä mitään, vaan menet ilosesti mihinkä liikuntaporukkaan tahansa ja vain siksi, että sulla on uudenlainen TARVE saada liikkua joka ikinen päivä.

Elämäntyylin muuttumiseen menee aikaa, mutta sen muutoksen on mahdollista alkaa heti tänään ja jatkua taas huomenna ja ylihuomenna jne., keskeytyksettä - tai muuten sitä valahtaa takas vanhoihin rutiineihin eikä mikään muutu mikskään.

Omasta aktiivisuudesta se kaikki on kiinni, eikä jostain ryhmästä samanlaisia epävarmoja kokelaita. Ryhmään kiinnittyneenä on myös vaarassa lepsua jos ryhmä lepsuu jne. Jokainen on vastuussa itsensä liikuttamisesta vain itselleen, ei jollekin ryhmälle.

Äänestä

kyllähän noissa ryhmissä käy kaiken kokoiset. Ei todellakaan vaan kauniit ja rohkeat. Mukaan vaan! Terveisin 155cm 77kg, 60vuotta, joka käy salilla 2-3 kertaa viikossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


163 cm/79 kg kirjoitti:

Ois niin kiva alkaa pikkuhiljaa treenaamaan jossain jumppa-/liikuntaryhmässä, mutta enhän mä kehtaa mennä joidenkin laiheliinien porukkaan mukaan näin lihavana.

Kun oiskin joku kaltaisten ryhmä, BMI raja ryhmään osallistujille vaikka 30, niin varmaan menisin, vois ihan rauhassa puhkua ja ähistä, läskit sais vapaasti hyllyä ja heilua, ei tarviis hävetä.

Onko tällaisia ryhmiä perustettu millään paikkakunnalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu