Hoi Helsingin perhepäivähoitajat!

pph hki

Toki muidenkin kaupunkien hoitajien vastauksista olen kiitollinen :)

Minua askarruttaa tämä nykyinen käytäntö, kun olemme siirtyneet työaikalain piiriin. Lähinnä se, miten muualla toimitaan.

Työaikajakso on meillä 6 6 viikkoa, jona aikana tasaus pitää tehdä. Ylityöt korvataan pääsääntöisesti aikahyvityksenä ja näin olen toiminutkin. Nyt edellisen 12 viikon jälkeen minulle jäi yli 10 tuntia hyvitettävää, mutta näitä tunteja ei minulle maksettu, koska esimieheni mukaan kaikki kertyneet ylityötunnit tulee pitää vapaana. Näin ollen yli 10 tuntia on mennyt taivaan tuuliin :(
Toiniiko hän oikein?

Miten muualla toimitaan työaikaraporttien palautusten suhteen? Missä vaiheessa allekirjoitatte raportin? Näettekö työaikaraporttiin esimiehenne tekemät muutokset ennen allekirjoitusta, siis näettekö millaisena raportti lähtee palkanlaskijalle?

Tämä aloitus ei nyt ehkä kuulu tälle palstalle, mutta tiedän täällä pyörivän paljon perhepäivähoitajia, joten siksi aloitus tänne. Olen kiitollinen kaikkien vastauksista. :)

6

268

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ETELÄ-KARJALASTA

      meillä on 6 viikon tasoitusjakso ja sen sisällä on valmiiksi sovitut tasotusvp päivät.
      itselläni on kerran 6 viikossa 3 tasotusvapaata ke-pe ja jos jää ylitöitä ne maksetaan jakson jälkeen rahana.
      tietysti pyritään siihen että kaikki ylityöt pidetään vapaana mutta ei aina onnistu.
      työaikaraportit allekirjoitetaan kun palautetaan jakson loputtua ohjaajalle.

      ei meillä ainankaan ohjaaja ole tehnyt omia muutoksia ennen palkanlaskijalle menoa.
      otan aina itselleni kopion luettelosta ja siitä voin tarkistaa onko tunnit merkattu palkanlaskijalle oikein.
      meillä on toiminut järjestelmä tosi hyvin itse sekä vanhemmat tiedämme vuodenloppuun asti milloin on tasoitusvapaat näin voi suunnitella asioita etukäteen.
      lapset on varahoidossa päiväkotiryhmissä ja heitä varten on palkattu oma hoitaja joka hoitaa pphoidon varalapset, vanhemmat tosi tyytyväisiä.-

      • ap.

        Käsittääkseni Helsingin sopimuksen mukaan pääsääntöisesti ylityöt korvataan vapaana, mutta jos tunteja tuon 12 vko:n jälkeen jää yli, ne maksetaan rahana. Mietin lähinnä sitä, että onko esimiehelläni valtuudet päättää maksaako vai ei.

        Teillä homma näyttää toimivan hyvin :)


      • ETELÄ-KARJALASTA
        ap. kirjoitti:

        Käsittääkseni Helsingin sopimuksen mukaan pääsääntöisesti ylityöt korvataan vapaana, mutta jos tunteja tuon 12 vko:n jälkeen jää yli, ne maksetaan rahana. Mietin lähinnä sitä, että onko esimiehelläni valtuudet päättää maksaako vai ei.

        Teillä homma näyttää toimivan hyvin :)

        Jos teillä on tuommoinen sopimus, niin ei kai esimies voi toimia oman mielen mukaan.
        Pitäisihän ne tunnit saada ainankin vapaana seuraavassa jaksossa jos on vaikeuksia maksaa.
        Minä ottaisin asian esille luottamusmiehen kanssa.
        Ei kenkään tarvitse ilmaiseksi töitä tehdä. Meillä jos ylitöitä jää säännöllisesti maksuun lisätään tasoitusvapaiden määrää.


      • ap.
        ETELÄ-KARJALASTA kirjoitti:

        Jos teillä on tuommoinen sopimus, niin ei kai esimies voi toimia oman mielen mukaan.
        Pitäisihän ne tunnit saada ainankin vapaana seuraavassa jaksossa jos on vaikeuksia maksaa.
        Minä ottaisin asian esille luottamusmiehen kanssa.
        Ei kenkään tarvitse ilmaiseksi töitä tehdä. Meillä jos ylitöitä jää säännöllisesti maksuun lisätään tasoitusvapaiden määrää.

        Meinaan kyllä viedä asian eteenpäin, koska mielestäni esimies toimii väärin.

        Kiitos vastauksistasi :)


    • Länsisuomi

      Meillä myös ylityöt pidetään vapaana. Jos jotain jää tasoitusvapaiden jälkeen jäljelle niin se maksetaan jos hoitaja ei ole allekirjoittanut sopimusta, jossa sitoutuu pitämään vapaana myös jäljelle jääneet tunnit.

      Jotenkin ne tunnit on korvattava ja esimies ei voi poiketa sovitusta ainakaan omin päin. Pidä puolesi! Itsekin olen joutunut tarkistamaan asioita työaikalakiin siirtymisen jälkeen. Ohjaajatkaan eivät aina ole täysin selvillä kaikesta kun asia on kuitenkin vielä aika tuore ja kokeilujen kautta etsitään toimivaa systeemiä.
      Ja pakko sanoa, että monissa paikoissa työnantajan etu on tärkeämpi kuin hoitajien. Siksi asiat eivät vaan ala toimimaan eikä työnantajapuolella ole edes halua saada niitä toimimaan.

      • ap.

        Nyt kun näitä lueskelen, olen vahvasti sitä mieltä, että meidän alueellamme toimitaan väärin.

        Ehdottomasti pidän puoleni ja vien asiaa eteenpäin. Kiitos paljon vastauksestasi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      114
      2358
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      32
      1275
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      973
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      631
      944
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      808
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe