C2-01 "Tiedonsiirtotila on päällä"

Miten saan tiedonsiirtotilan pois päältä Nokia C2-01:ssä? Kun kytken puhelimen tietokoneessa Nokia PC Suite -ohjelmistoon, saan ilmoituksen, jossa pyydetään kytkemään tiedonsiirtotila pois päältä. En kuitenkaan löydä puhelimen asetuksista mitään kohtaa, josta tuo tilan voisi kytkeä pois päältä.

Kiitos vastauksista!
4668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ensinnäkin PC Suite on jo 3-vuotta vanha ohjelmisto jota ei enää päivitetä'. Suosittelen sen poistoa ja Nokia Suiten asennusta.

Tuleeko puhelimen näyttöön mitään ilmoitusta, kun kytket sen tietokoneeseen?

Äänestä
  • Tarkoitus oli kopioida PC Suitesta vanhalla puhelimella tallennetut numerotiedot uuteen puhelimeen, joten päivityksillä ei ole asiassa sen kummempaa merkitystä. Kun tämä ei onnistunut, poistin PC Suiten ja asensin Nokia Suiten tilalle. Se pyytää kytkemään puhelimen, vaikka olen yhdistänyt sen usb-johdolla tietokoneeseen ohjeissa pyydetyssä Suite-tilassa.

    Päin vastoin kuin aikaisempi päivittämätön PC Suite, uusi Nokia Suite ei kuitenkaan osaa kertoa, miksi yhteyttä ei synny. Näyttöön ei tule mitään ilmoitusta. Noh, ei maha mittään. Kaikki ei maailmassa toimi!

    Äänestä

Kokeile buutata sekä kännykklä että tietokone. Yhteyden pitäisi muodostua kun avaat Nokia suiten ja liität kännykkäsi tietokoneeseen usb kaapelilla.

Äänestä
  • "Kokeile buutata sekä kännykklä että tietokone. Yhteyden pitäisi muodostua kun avaat Nokia suiten ja liität kännykkäsi tietokoneeseen usb kaapelilla."

    Yhteys puhelimen ja tietokoneen välille syntyi, kun tutkln Suiten käyttöohjetta ja löysin tiedon, että Suitessa pitää automaattisten päivitysten olla päällä uutta laitetta kytkettäessä, sillä Suite hakee kännykän tiedot netistä, kun se yhdistetään Suiteen ensimmäisen kerran. Mitään valitusta päällä olevasta tiedonsiirtotilasta Suite ei antanut, päin vastoin kuin PC Suite.

    Näin sain varmuuskopioitua puhelimen tiedot tietokoneelle ja saman tien tein kopion myös usb-tikulle. Kiitos Sinulle kommenteistasi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liikaa tietoa? kirjoitti:

Miten saan tiedonsiirtotilan pois päältä Nokia C2-01:ssä? Kun kytken puhelimen tietokoneessa Nokia PC Suite -ohjelmistoon, saan ilmoituksen, jossa pyydetään kytkemään tiedonsiirtotila pois päältä. En kuitenkaan löydä puhelimen asetuksista mitään kohtaa, josta tuo tilan voisi kytkeä pois päältä.

Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu