Minkälainen moottori on 90 optimax?

Esa Jeppis

Kauppias tarjosi veneeseen 90hp optimaxia. Onko millaisia kokemuksia kyseisestä moottorista? Uisteluissa vie kuulemma vähemmän kun vastaava nelari ja matka-ajossa pitäisi olla lähes yhtä taloudellinen.. 2-t öljyä kuluu kuulemma n.2% Tiesikö kauppias mistä puhuu ja onko käytännön kokemukset samansuuntaisia?

7

5327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppias tietää

      Kulutus riippuneen paljolti siitä, että minkälaiseen aihioon olet konetta ruuvaamassa.
      Itsellä 90 optimaxi kiini 5*2m 570kg kiulussa. 3 kautta ei ainakaan viellä ongelmia.
      Tyhjäkäynti kierokset 700 rpm on hyvä uisteluvauhti kulutusta en ole katsonut.
      Marssi nopeus 19-20 kn / 10-11 l/h, täydellä kaasulla 38 kn / 30 l/h. Eikä ole 2t öljyn käryä, niin kuin vanhoissa koneissa. En lähde spekuloimaan ja haukkumaan 4t koneiden kulutuksia / ominaisuuksia. Kukin valitsee itselleen omaan käyttöön minkä tykkää.

    • Merläinen

      Kauppias taitaa tietää mistä puhuu

    • Kulutushan riippuu

      Kulutus riippuu täsmällee ja ainoastaan siitä, paljoko ajaa.

      Jos vanahan tekniikan koneella ajetaan 10 tuntia kesässä, ja uusimmilla laihaseos koneella lähes sata tuntia, niin taatusti se uusi laihaseos moottori syö enemmän.

      Ja uistellessa kulutus riippuu siitä, miten kalaa tulee,-elikkä kummalla koneella saa nopeammin kymmenen lohta veneeseen, niin nopeampi kalamies pääsee aiemmin kotisaunaan, ja pienemmällä bensan kulutuksella.

    • Vennee

      Optimax on hyvä kone, myyjä ei puhunut palturia noista asioista.

    • o.max

      Järkevä valinta, koska kone ei tarvitse juurikaan huoltoja, peräöljynvaihto ja joku ilmanputsari vuodessa ja tulpat 100h välein.
      Mulla on toista kesää 115hv optimax 750kg br:n perässä ja nyt ajettu noin 50h, ei mitään ongelmia, öljyä on muistaakseni mennyt kolme kannua(gallonaa) ja vieläkin on jäljellä. Bensaa on palanut vaihtelevassa ajossa noin 530l eli aika kohtuullisesti noin 11l/h . Mun veneellä mukava marssinopeus on 20solmua, joka tietenkin pitää kulutuksen kohdallaan. Muuten 90, 115 ja 125 on sama kolmemukinen koneen runko.
      Miksi minä otin veneeseeni 2-tahtisen koneen? Syynä on koneen vähäinen huollon tarve , ei ole jakohihnojen vaihtoa,öljynsuodattimen vaihtoa ym, ym mitä on nelareissa. Ja toi 115 optimaxi lähtee hyvin kun kierrokset on 4000 ja yli. Ja Optimaxi on edullinen.

      • kauppias tietää

        Jep. Lisäisin viellä tohon o.max juttuun. Ne on muuten 75 - 125 samalla lohkolla, 75-90 boxilla teho ero.
        90-115-125 boxilla / välityksillä teho ero. Eli lisä hepoja luvassa erittäin halvalla ja helposti jos joku haluaa tuunailla.
        Kyllä muuten optimax lähtee, kuin nappi housuista, jos kahvan kääntää eteen.


      • Optimies
        kauppias tietää kirjoitti:

        Jep. Lisäisin viellä tohon o.max juttuun. Ne on muuten 75 - 125 samalla lohkolla, 75-90 boxilla teho ero.
        90-115-125 boxilla / välityksillä teho ero. Eli lisä hepoja luvassa erittäin halvalla ja helposti jos joku haluaa tuunailla.
        Kyllä muuten optimax lähtee, kuin nappi housuista, jos kahvan kääntää eteen.

        Tekeekö mikään suomalainen firma näitä optimaxin päivityksiä tehokkaampaan? Ruotsissahan ainakin yksi firma noita mainostaa... Pitäisi siis päivittää 90 opti 115 heppaiseksi. Loistava moottori on ollut optimax. Yli 1500h takana ja mitään ongelmia..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11366
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2355
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1831
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1775
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1413
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe