Olen hankkimassa ensimmäistä hämähäkkiäni ja koska olen köyhylä, niin vein vanhan akvaarioni modifoitavaksi lasiliikkeeseen. Tyyppi teki siihen ihan hienon kannen saranoilla ja hyvällä kiinnityksellä, mutta unohti pistää siihen ilmanvaihtoreikiä.
Kun hain lootaani, niin pyysin häntä poraamaan siihen reikiä ja hän sanoi yhden riittävän, koska hänen pojallaan on tarantula, niin hän tietää.
Pyysin enemmän ja hän pisti kahdeksan reikää. En kehdannut pyytää enää, vaan otin akvaarion ja lähdin. Nyt mietin, että riittävätkö reijät. Siis 8 kroksin reijän kokoista reikää siinä kannen keskellä; riittääkö?
Toinen kysymys: Juoma-astiaan kannattaa laittaa joku kökkö, kuten kivi estämään hämpän hukkumista. Voiko siihen pistää ametistin, jonka pinta on karhea? En ole ihan varma näistä "ei mitään terävää terraarioon" asioista. Voiko siitä ametistista liueta jotain veteen? Haluan ametistin, koska se on kaunis, mutta en halua, että hämppäni peba puhkeaa... kide on tällainen: http://www.jalokivigalleria.fi/images/ametisti_kivi.jpg
Ja vielä yksi: Niin tarvitseeko hämähäkki jotain lämpömattoa tai valaistusta? Jossain sanotaan, että ei ja jossain oikein kehotetaan.
Kiitos!
Reijät ja ametistikide
1
219
Vastaukset
- zpirrel
Mitähän mahtoi akvaarion modifioiminen maksaa? Mulla on sellainen perstuntuma, että lasiliikkeet ottaa aika mukavan liksan työstään.
Ilmanvaihtoreikiä olisi hyvä olla siellä lootan alareunassakin, että ilma edes jollain tapaa kiertäisi. Jos jonkun hämy kestää ja voi hyvin, kun lasilootassa on vain yksi reikä kannessa, niin okei, hyvä, vaikka vähän eppäilenkin. Voihan se toimia.
Itse en tuollaista kiveä laittaisi juomakuppiin. Se on ihan sen näköinen, että siitä jotain mineraalia liukenee veteen. En ole koskaan kuullut enkä nähnyt hämyn hukkuvan juomakuppiinsa, ja mulla on kuitenkin ollut hmm kauan ja monta hämyä. Ihan slingin kanssa pitää tietysti olla tarkkana, mutta muuten.
Itse en laittaisi hämylle lämpömattoa, kun hämyt on yleensä ihan huoneen lämmössä. Jotkut tykkää jos on lamppu. Kaikki ei tarvitse sitäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 538383
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1527854Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953933Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593929- 1113795
- 553313
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753279IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2412669Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint382647- 531804