Reijät ja ametistikide

Hämpänpeba

Olen hankkimassa ensimmäistä hämähäkkiäni ja koska olen köyhylä, niin vein vanhan akvaarioni modifoitavaksi lasiliikkeeseen. Tyyppi teki siihen ihan hienon kannen saranoilla ja hyvällä kiinnityksellä, mutta unohti pistää siihen ilmanvaihtoreikiä.

Kun hain lootaani, niin pyysin häntä poraamaan siihen reikiä ja hän sanoi yhden riittävän, koska hänen pojallaan on tarantula, niin hän tietää.

Pyysin enemmän ja hän pisti kahdeksan reikää. En kehdannut pyytää enää, vaan otin akvaarion ja lähdin. Nyt mietin, että riittävätkö reijät. Siis 8 kroksin reijän kokoista reikää siinä kannen keskellä; riittääkö?

Toinen kysymys: Juoma-astiaan kannattaa laittaa joku kökkö, kuten kivi estämään hämpän hukkumista. Voiko siihen pistää ametistin, jonka pinta on karhea? En ole ihan varma näistä "ei mitään terävää terraarioon" asioista. Voiko siitä ametistista liueta jotain veteen? Haluan ametistin, koska se on kaunis, mutta en halua, että hämppäni peba puhkeaa... kide on tällainen: http://www.jalokivigalleria.fi/images/ametisti_kivi.jpg

Ja vielä yksi: Niin tarvitseeko hämähäkki jotain lämpömattoa tai valaistusta? Jossain sanotaan, että ei ja jossain oikein kehotetaan.

Kiitos!

1

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zpirrel

      Mitähän mahtoi akvaarion modifioiminen maksaa? Mulla on sellainen perstuntuma, että lasiliikkeet ottaa aika mukavan liksan työstään.

      Ilmanvaihtoreikiä olisi hyvä olla siellä lootan alareunassakin, että ilma edes jollain tapaa kiertäisi. Jos jonkun hämy kestää ja voi hyvin, kun lasilootassa on vain yksi reikä kannessa, niin okei, hyvä, vaikka vähän eppäilenkin. Voihan se toimia.

      Itse en tuollaista kiveä laittaisi juomakuppiin. Se on ihan sen näköinen, että siitä jotain mineraalia liukenee veteen. En ole koskaan kuullut enkä nähnyt hämyn hukkuvan juomakuppiinsa, ja mulla on kuitenkin ollut hmm kauan ja monta hämyä. Ihan slingin kanssa pitää tietysti olla tarkkana, mutta muuten.

      Itse en laittaisi hämylle lämpömattoa, kun hämyt on yleensä ihan huoneen lämmössä. Jotkut tykkää jos on lamppu. Kaikki ei tarvitse sitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe