Onko kokemusta tuosta kylästä, etenkin Apollon matkasta? Ajatuksena lähteä syksyllä.
Puerto de Soller
6
352
Vastaukset
- toinen...
Up
- Skeida
Rantakuppilat pirun kalliita.
- aloittaja.....
Eli mitä tarkoittaa "kalliita" käytännössä? tarkoitatko aterioiden hintoja vai mitä? Espanjassa on kuuleman mukaan kallista, mutta mitä suunnilleen maksaa tavallinen ateria ( 1 ruokalaji) ravintolassa?
En ole ennen ollut Espanjassa joten kaikki kokemus puuttuu.
Hotellit olivat vielä eilen loppuunmyytyjä, nyt löytyi tilaa yhdestä. Mietin Kreikan Pargan tai Rodoksen Pefkosin välillä sekä yksi vaihtoehto myös tuo Puerto de Soller.
Drinkkejä tai vastaavia ei aiota ostella, ei olla biletysikäisiä. - don Luis
aloittaja..... kirjoitti:
Eli mitä tarkoittaa "kalliita" käytännössä? tarkoitatko aterioiden hintoja vai mitä? Espanjassa on kuuleman mukaan kallista, mutta mitä suunnilleen maksaa tavallinen ateria ( 1 ruokalaji) ravintolassa?
En ole ennen ollut Espanjassa joten kaikki kokemus puuttuu.
Hotellit olivat vielä eilen loppuunmyytyjä, nyt löytyi tilaa yhdestä. Mietin Kreikan Pargan tai Rodoksen Pefkosin välillä sekä yksi vaihtoehto myös tuo Puerto de Soller.
Drinkkejä tai vastaavia ei aiota ostella, ei olla biletysikäisiä.Soller on pienehkö kyläpari (espanjassa usein,kylä ja satama hieman erikseen)joka on melko pian läpkäyty.Hyviä puolia on se ,että mukava yhteys:Sollerin satamasta itse kylään ja sieltä Pääkaupunkiin,molemmat kiskoja myöten. Itse en miettisi noista vaihtoehdoista hetkeäkään,mutta olenkin espanja ja mallorca fani.Ravintolahintoja en tiedä mutta sataman rannassa olevat paikat ruokkivat turistiretkeläisiä hyvinkin mitättömin eväin,melko kovalla hinnalla.Kilpailun vähyys pitää varmaan hintatason yläkantissa.Jos menette niin käykää Palmassa!!
- Huoves con servessa
Hinnat vaihtelee paljon. Pippuripihvi kympin verran Santa ponsan Reinissa ja sitten taas Pagueran Haciendassa 40€. Calviassa meson Cantorrat lammas tai juottopossu n 15€. Sitten löytyy myös näitä ruuan kuvilla mainostavia "ruokaloita joista löytyy paljon alle 10€ ruokia. Olut tuoppi maksoi 1,5€ - 5 €. Sollerin keskusaukiolla oli halvempaa( hyviä tapaksia) kuin puerto sollerin rannassa. Tuolla kannatta sitten maistaa appelsiineja, ovat tosi makeita
- ketjun aloittaja
Kiitos infoista. Todella tuo rauhallinen Puerto de Soller on ainoa kylä Mallorcalla joka kiinnostaa. Mitään härdelliä ei kaivata, luontoa ja sensellaista. Hinnat kahviloissa ja ravintoloissa eivät ole este sinällään, ei viikossa kukaan aikuinen itseään konkurssiin aja. Tuo vaan sanotaan aina että Espanjassa on kallista... siksi mainitsin siitä. Suomessa on mielestäni kallista ravintoloissa ja laatu ei kummoista läheskään aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1383159EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402992- 1081408
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1411145Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621077Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 60997
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41807
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22783