Eli nyt kävi iiso hups. Eli harrastimme seksiä kihlattuni kanssa ja kondomi petti. Pesin alapääni kyllä erittäin hyvin ja kävin sen jälkeen vielä pisulla, koska olen kuullut että tämä huonontaa raskaaksi tulemisen mahdollisuutta. Mitä nyt teen??
Eli miten saan jälkiehkäisypillerin? Kävelenkö vain apteekin tiskille ja pyydän jälkiehkäisypilleriä, vai onko niitä hyllyssä?? Tarvitsenko mukaani jonkin näköisen henkilöllisyystodistuksen esim.kelakortin?? Kuinka paljon jälkiehkäisypilleri maksaa, ja kuinka monta niitä kaikkiaan pitää ottaa?? Menen huomenna päivällä apteekkiin eli tarvitsisin melko pikaisesti neuvoja ettei tosiaan tarvitsisi tehdä aborttia, koska otin pillerin liian myöhään. Tarvitsen vastaukset kysymyksiini.
Kiitoksia paljon etukäteen. Vähennätte ehkä aborttien määrää yhdellä!!
Eli miten saan jälkiehkäisypillerin? Kävelenkö vain apteekin tiskille ja pyydän jälkiehkäisypilleriä, vai onko niitä hyllyssä?? Tarvitsenko mukaani jonkin näköisen henkilöllisyystodistuksen esim.kelakortin?? Kuinka paljon jälkiehkäisypilleri maksaa, ja kuinka monta niitä kaikkiaan pitää ottaa?? Menen huomenna päivällä apteekkiin eli tarvitsisin melko pikaisesti neuvoja ettei tosiaan tarvitsisi tehdä aborttia, koska otin pillerin liian myöhään. Tarvitsen vastaukset kysymyksiini.
Kiitoksia paljon etukäteen. Vähennätte ehkä aborttien määrää yhdellä!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ehkäpä nää on just niitä asioita joista pitäs hankkia tietoa jo ennen kun alkaa seksiä harrastamaan..
Olipa aikuismainen ja asiallinen viesti. huokuu ihan sellaista kypsää "ähäkutti"-fiilistä. Kävitkö itse pyytämässä luennon apteekin tädeiltä tai terveydenhoitajalta ennenkuin lähdit vakaville treffeille? Kondomia käytetään, jotta ei saataisi lapsia ja jos se pettää on ihan oikein kysellä neuvoja. Jos olet aikuinen ( mitä kirjoituksen perusteella vahvasti epäilen), tiedät, että autollakin ajetaan siinä uskossa että se vie perille. Jos se menee rikki, niin kuinkahan moni kuski on käynyt sitä mahdollisuutta varten opiskelemassa itsensä automekaanikoksi?
Joskus ammoisina aikoina pestiin alapää semmosella veikkeen näkösellä pumpulla yhtenä ehkäsynä, mutta eihän se kovin kummonen tapa ole..
Jälkiehkäsystä sen verran että menet tiskille ja pyydät niitä tätiltä. Henkilöllisyyspaperia ei kysytä.
Pillerimäärä riippuu niitten merkistä. Ei niitä ole kun muutama. Lue pakkauksen ohje vaikka saisit suulliset kassalta..
joo,eli ne jälkiehkäsytabletit maksaa noin 15 euroa,paikasta riippuen.. ja mun tietääkseni niitä on siinä pakkauksessa yksi,joissakin kai on kaksikin.ja sullahan on 72 tuntia aikaa ottaa ne,eli etköhän aika hyvin kerkeä.
tsemppiä apteekkireissuun!
Ne ei ole 100 % varmoja. Teho heikkenee mitä myöhemmin pillerit otetaan.
Itse tulin raskaaksi vaikka vetäisin pillerit ajallaan. Vieläpä, niin että kuukautiseni olivat olleet poissa puoli vuotta hormonihäiriöiden takia, joten en edes tiennyt sillä hetkellä minulla olevan ovulaation. Aika huonoa yhteen sattumaa. Niin ja vielä...se oli ,ensimmäinen yhdyntä kokonaiseen vuoteen.
Että kyllä meni luottamus kaikkiin maailman ehkäisy keinoihin.Nykyisin syön E-pillereitä ja silti kokoajan pelkään, että tulen raskaaksi.
Jälkiehkäsypillerit maksaa tosiaan vähän alle 15 euroa, paketissa niitä on kaksi ja ne pitää ottaa kummatkin heti.
Itsekin tulin raskaaksi,vaikka otin heti seuraavana päivänä tapahtuneesta. Niin ja aikaa on 72 tuntia,mutta parempi mitä aikaisemmin ne ottaisit. :)
Niitä on lyhyemmälläkin tehoajalla toimivia.. 48 tuntia tais olla..
katumuspillerin saat vain käymällä lääkärissä. Se kirjoittaa sinulle reseptin ja haet sit sen pillerin apteekista. Sinulla on 3 päivää aikaa ottaa se pilleri. Eli sinänsä ei mitään hätää.
Ei jälkiehkäisytabletteihin oo tarvinnut reseptiä enää muutamaan vuoteen. Mutta muuten ehkäisyneuvolassa käynti vois olla hyvä idea, ettei tarvii ottaa niitä jälkiehkäisyjä uudestaan.