Usko Herraan Jeesukseen

Täällä on ollut paljon avauksia ja viestejä, joissa kerrotaan että "kiellän uskoni". Mutta mitään viitteitä siitä mihin kyseinen henkilö on uskonut, ei löydy.

Jos henkilö tarkoittaa kieltää uskonsa vanhoillislestadiolaisen yhdistyksen perinteeseen, jossa Kristuksen oppiin on sotkettu vaarallisia määriä ihmisoppeja, niin siitä tulee kiittää Jeesusta.

Siitä (pankroth) voi nimittäin avautua tie pelastavaan Kristus-uskoon.

Sitä uskoa ei yksikään ihminen kadu joka panee kaiken pelastuksensa toivon yksin Jeesukseen Kristukseen, (Jumalan lupauksiin) koska muuta pelastusta ei ole olemassa kuin Jeesus.
652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos kieltämisellä tarkoitetaan Herrasmme ja Vapahtajamme Jeesuksen kieltämistä, niin silloin päätöstään saa katua iankaikkisesti kadotuksessa.

Äänestä

Juuri näin. Vl-ihmiset katsovat jonkun "teoillaan kieltäneen uskonsa", jos toimii vastoin heidän kirjoittamattomia perinnäissääntöjään. Samoin he sanovat jonkun olevan väärässä hengessä tai muuten harhaoppinen, jos kritisoi heidän "Jumalan huoneen hallitustaan", vaikka Raamatun mukaan "yksi puhuu ja toiset tuomitsevat". Ennen vanhaan saarnamiehet nöyrästi sanoivat, että jos ovat puhuneet väärin, tulkaa kertomaan.

Niin, vl-liike on kaukana siitä, mitä se oli 100 vuotta sitten.

Kristus-usko on ihan eri asia kuin nykyinen vl-usko. Vl-liikkeestä luopujia on kahdenlaisia:

Sellaisia, jotka säilyttävät saamansa Kristus-uskon, mutta ovat menettäneet vl-uskon. Heille on onni jättää mädäntynyt ihmisoppeja täynnä oleva liike.

Sitten on sellaisia, jotka ovat vain kasvaneet vl-perinteen mukaan, mutta eivät ole koskaan uudestisyntyneet eivätkä he niin ollen ole Kristus-uskossa. Heille voi olla suuri henkinen helpotus jättää vl-liike, mutta Kristus-uskoa he eivät voi jättää, koska heillä sellaista ei ole ollutkaan.

Äänestä
  • Aamen "yks uskovainen". Usko Kristukseen on Jumalan lahja.
    Usein tämä tie Kristus-uskoon käy "kasvattajaorjan" lain kautta.

    Lain tarkoituksena ei ole sen täyttäminen, (lakihan pitäisi täyttää kokonaan että se hyödyttäisi) vaan sen osoittaminen että me syntiset ihmiset emme ilman Jumalan armoa pelastu.

    Kuten Paavali sanoo: Laki on kurittaja Kristuksen tykö, että me USKOSTA vanhurskaiksi tulisimme. KOska JUmalalle kelpaa vain täydellinen vanhurskaus, meille ei jää kuin yksi vaihtoehto, ottaa lahjana vastaan Kristukselta hänen vanhurskautensa.

    Ja totisesti se ihminen on maailman onnellisin ihminen, jolla on tämä lahjavanhurskaus. Lestadiolainen anteeksipyytely (armon kerjääminen) muistuttaa joskus ikäänkuin uhrijumalanpalvelusta.
    Totuus on nimittäin että me olemme JUMALAN KANSSA SOVITETUT KRISTUKSEN YHDELLÄ UHRILLA, ja usko on se käsivarsi, jolla tämä lahja vastaanotetaan. Kun usko horjuu syystä taikka toisesta, Jumala on antanut merille armovälineet uskomme vanhvistukseksi. JUmalan sana, Herran Pyhä Ehtoollinen. rippi ja muu sielunhoito eri muodoissaan. Armo ei ole näissä, vaan ne välittävät armon sanaa Jeesuksesta Kristuksesta, USKON vahvistukseksi.

    Silloin emme takerru joihinkin sanoihin tai muotoseikkoihin, vaan saamme levätä siinä uskon ihanassa VARMUUDESSA, että Jeesus Kristus elää minun sydämessäni ja HÄN on avannut ihanan tien Jumalan lepytetylle sydämelle.
    Se on hääjuhlaa jo täällä, rakkaat sisaret ja veljet Herrassa.

    Jos me alamme kuuntelemaan ihmisten ristiriitaisia opetuksia, ja lukemattomia erilaisia käsityksiä, niin siitä ei tule loppua, eikä rauhaa. Ihmisen mieli on etevä keksimään toisille ihmisille veräjäpuita elämän tielle vaikka kuinka paljon.

    Kun olemme Kristuksessa, olemme silloin yksi luomus Kristuksessa. Me toimimme aina niin että toisenkin usko vahvistuisi ja hänenkin olisi hyvä olla lähellä Jumalaa ja lähimmäistään. Rakkaus on ihanaa! Kiitos Jeesus

    Äänestä

Ihmispoloinen on niin herkkä tarttumaan kaikkeen näkyvään. Hän ei usko, ellei hän näe. Pelastava usko tarttuu kuitenkin näkymättömään, eli Jumalan lupauksiin jotka täyttyvät aikanaan, kun henki poistuu kehosta.

Mitä nämä näkyvät sitten ovat lestadiolaisten tapauksessa?
- Parannuksen tekoja ihmisten silmissä. (Mikään ei kuitenkaan muutu "parannuksen" tekijässä.)

- Luottaminen yhdistyksen laatimaan sääntökokoelmaan, jota saarnaajat toitottavat taukoamatta. (Joista ei ole kuitenkaan mitään hyötyä pelastuksen kannalta, koska ainoastaan usko Kristukseen palstaa syntisen).

- Näkyvien ihmisten, kuten sukulaisten, seurakunnan silmäätekevien ja seurakuntalaisten hyväksynnän etsiminen Jeesuksen Kristuksen (Jumalan lupausten) sijasta.

Voimakkaasti dominoivassa autoritäärisessä yhdistyksessä turvallisuus rakentuu joukkoon samoin ajattelevia ihmisiä, ei USKOON joka tarttuu Jumalan lupauksiin.

Paljon muutakin näkyvää on, eli liikkeessä määrätyt asusteet,
korujen puuttuminen, muiden uskovien härski tuomitseminen porukassa johon turva luetaan, luottaminen omaan erinomaisuuteen, joka on muka saatu "parannuksessa", vaikka todellisuudessa rakennetaan hengellistä ylpeyttä ja omavanhurskautta, tiettyjä liikkeessä määrättyjä rituaaleja toistamalla.

Tämän jääkylmän lasiseinän kyllä vaistoaa heti sellainen ihminen, joka elää Kristus uskossa, jossa kaikkia lähimmäisiä rakastetaan ehdoitta, ei ainoastaan omaa väkeä, taikka uskovia ihmisiä, vaan kaikkia ihmisiä.

Äänestä

"""Tämän jääkylmän lasiseinän kyllä vaistoaa heti sellainen ihminen, joka elää Kristus uskossa, jossa kaikkia lähimmäisiä rakastetaan ehdoitta, ei ainoastaan omaa väkeä, taikka uskovia ihmisiä, vaan kaikkia ihmisiä. """

Näin ikävä kyllä on asianlaita. On huomattu, sillä kokemusta on ollut ja on edelleen.

Äänestä
  • Asiaa saattaisi joissakin tapauksissa helpottaa tietoisuus siitä, että tuon lasiseinan takana on heikko ja hauras ihminen joka pelkää menetytävänsä elämänsä hallinnan, jos jokin muuttuu.

    Vasta usko Jeesukseen tuo sellaisen turvan, jossa ihmisten tuomiot eivät enää pelota. Tätä uskon lahjaa me tukoilemme Jumalalta Rakkaan Jeesuksemme nimessä.

    On erittäin turvallista tietää että minun Jumalani on koko ajan kuulomatkan päässä, korva höröllään rukouksilleni. Tällainen Jumala meillä on rakkaat kristityt, veljet ja sisaret Herrassa.

    Monien kristittyjen kuva Jumalasta on valitettavasti väärä, etäinen kylmä vihainen ja tuomitseva. Jeesus rakas poista armossasi tällaiset ankaran kasvatuksen tuloksena syntyneet väärät Jumalan kuvat meidän mielistämme ja omista tunnoistamme.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeesus tielle onnea kirjoitti:

Täällä on ollut paljon avauksia ja viestejä, joissa kerrotaan että "kiellän uskoni". Mutta mitään viitteitä siitä mihin kyseinen henkilö on uskonut, ei löydy.

Jos henkilö tarkoittaa kieltää uskonsa vanhoillislestadiolaisen yhdistyksen perinteeseen, jossa Kristuksen oppiin on sotkettu vaarallisia määriä ihmisoppeja, niin siitä tulee kiittää Jeesusta.

Siitä (pankroth) voi nimittäin avautua tie pelastavaan Kristus-uskoon.

Sitä uskoa ei yksikään ihminen kadu joka panee kaiken pelastuksensa toivon yksin Jeesukseen Kristukseen, (Jumalan lupauksiin) koska muuta pelastusta ei ole olemassa kuin Jeesus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu