Brittitutkimuksen mukaan miehet vaihtavat lasten vaipat nopeammin kuin naiset. Mieheltä kuluu vaipanvaihtoon keskimmäärin 1min 35sek kun taas naiselta 2min 5sek. Tämä johtuu siitä että miehet keskittyvät vaipanvaihtoon kun taas naiset lepertelevät lapselle vaipanvaihdon aikana. Miehet lepertelevät vaipanvaihdon jälkeen lapselle. Lastenhoito pitäisi jättää meille miehille kun me osaamme sen paremmin :)
Sensaatiomainen tutkimustulos!
Isukki
82096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi !
Mun ukkoni ei suostu vaihtamaan kakkavaippoja, joten tuu sä meille vaihtaan ne kun noin nopsa oot !!! Tervetuloa :)
yhdellä ehdolla. Lupaat lähteä kanssani iltaisin kävelylle juttelemaan kaikenlaista ja istumaan puistoon :-)
Ai sekö on joku mittari: kun hoidat lasta kuin pakettia liukuhihnalla ja suoriudut lapsen kanssa tehtävistä asioista mahdollisimman nopeasti ajallisesti, olet se parempi vanhempi?
Äidit lepertelevät lapselleen. Sama kait se tekeekö sen vaipan vaihdon aikana vai sen jälkeen (kuten isät?). Pääasia että juttelee ja seurustelee ja huomioi lapsen eikä kohtele jonain pakettina, tehtävän kohteena.
Kyse on lapsesta ja vaipan vaihdosta.
Ei autosta ja renkaan vaihdosta. Siinä on viha ero. Mutta luultavasti miehet eivät tiedä mikä se ero on, koska he ovat miehiä ja heillä on miesten yksikertaiset aivot. Jes.
katkeraa tilitystä :-) Yksinkertaisilla aivoilla suoriutuukin tehtävistä näppärämmin ja jää enemmän aikaa leikkiä lapsen kanssa =)
Taitaa olla niin, että noin empaattisen isukin on ollut vaikea pidättäytyä lepertelemästä vaippaa vaihtaessaan ;-)
Olen minäkin leperrellyt toisinaan... ei se periaatteessa ole vauhtia hidastanut pahemmin :-)
sitä tutkitaankin!
Englantilaiset ne osaavat nämä hommat.
Kerran oli tehty tutkimus englantilaismiesten keskimääräisestä yhdynnän pituudesta.
Tulos taisi olla jotain minuutin tai kolmen minuutin väliltä, en tarkkaan muista.
Ja kun katsoo esimerkiksi prinssi Charlesia, niin ehkäpä naisillekin on siinä minuutissa jo kestämistä...
Onkohan britit käsittäneet joitakin asioita väärin?
Ei kai kaikkea tarvitse koettaa tehdä mahdollisimman nopeasti?
Jos kerran heidän kantansa on tuo, niin jospa ne kuolevat sukupuuttoonkin hiukan ennen kuin muut.
En totisesti tahtoisi moisen ajattelutavan yleistyvän muualle.
Mitä vaipanvaihtoon tulee, niin kyllä minulla ainakin meni siinä aikaa paljonkin, riippuen tilanteesta.
Jossain reissunpäällä ollessa ei juuri viitsinyt jäädä lepertelemään minnekään levähdysalueen vessaan, koska joku oli kuitenkin takalaittoman käynyt sinne tekemässä.
Mutta kotisalla pyllyn pesun jälkeinen kuivattelu ja nenällä mahan kutittelu oli lystikästä puuhaa ja voi sitä riemua ja kutituksen kikatusta. Ei siinä minuutteja voi laskea, kaikki muu on toisarvoista sillä hetkellä. Olkoonkin lepertely "akkamaista", mutta niitä kokemuksia en mihinkään vaihtaisi.
Lapsen hankinnassa pitää ottaa huomioon sekin mahdollisuus, että joutuu/pääsee niitä kakkahommiakin tekemään.
Vaipanvaihto kokonaisuutenahan tähtää vauvan hyvinvointiin, eikä mielestäni mies voi siitä luistella.
Motto:
Ennen lapsen syntymää käydään läpi teoriassa vauvakäsitteen erittely.
Syntymän jälkeen kaydään läpi käytännössä vauvaeritteen käsittely.
:-))
kyllähän se totuus on, että useimmissa asioissa naiset "säätävät" miehiä enemmän ja siksi käyttävät enemmän aikaa. Tosin lopputulos on sama ja kaikki tekevät hommat omalla tyylillään.
Itse olen huomannut, että pojan kanssa(1,5 v) tulee lepellertyä ja pelleiltyä enemmän kuin mitä äiti tekee ja siksi jotkut asiat tuntuvat taas sujuvan paremmin ja nopeammin kun on hauskaa. Huumori auttaa :) Äiti taasen hoitaa jotkut asiat varmasti paremmin omalla tyylillään kuin minä.
Ei se tyyli vaan lopputulos !!