Miten lannoitetaan musta- ja punaherukkapensaat? Meillä on navetassa lehmiä, mutta kannattaako niitten lantaa laittaa herukkapensaiden juureen? Ja jos voi niin paljonko ja pitääkö vielä lisäksi laittaa jotain syyslannoitetta?
Pensaat ovat vielä nuoria ja satoa en ole saanut vielä paljonkaan. Tänä vuonna sain kolmesta mustaherukkapensaasta jopa 5 litraa. Pitääkö pensaita jo leikata?
Herukkapensaiden lannoitus
2
1095
Vastaukset 2
- Ei lantaa syksyllä
Ei missään nimessä lehmänlantaa nyt loppukesästä. Nyt on syyslannoituksen aika ja myös kalkituksen voi tehdä syksyllä tai oikeastaan milloin vaan. Syyslannoitteissa ei ole typpeä, jonka lisääminen saa kasvit kasvamaan kovaa vauhtia. Lehmänlannassa sitä on paljon. Syyslannoite ei kuitenkaan ole välttämätön, vaikka se saattaa parantaa talvenkestävyyttä ja seuraavan vuoden kukintaa ja satoa. Kompostoitua lehmänlantaa voi antaa sitten keväällä jolloin se on kasveille hyväksi ja ne ehtivät kuluttaa typen ennen kuin talvi uhkaa.
Herukkapensaiden leikkaustarve alkaa noin 5 vuoden iässä. Niistä poistetaan muutama vanhin verso (eivät tuota hyvin satoa vanhoina) ja vahingoittuneet ja lamoavat versot. - Ap.
Kiitos paljon vastauksesta! Enpä laita lehmänlantaa vaan jotain syyslannoitetta. Varmaan saa jo laittaa kun olen marjat kerännyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731207
- 711142
- 70963
- 95869
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois253774- 49757
- 27695
- 72659
- 54656
- 40600