Herukkapensaiden lannoitus

opetteleva

Miten lannoitetaan musta- ja punaherukkapensaat? Meillä on navetassa lehmiä, mutta kannattaako niitten lantaa laittaa herukkapensaiden juureen? Ja jos voi niin paljonko ja pitääkö vielä lisäksi laittaa jotain syyslannoitetta?

Pensaat ovat vielä nuoria ja satoa en ole saanut vielä paljonkaan. Tänä vuonna sain kolmesta mustaherukkapensaasta jopa 5 litraa. Pitääkö pensaita jo leikata?

2

1095

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei lantaa syksyllä

      Ei missään nimessä lehmänlantaa nyt loppukesästä. Nyt on syyslannoituksen aika ja myös kalkituksen voi tehdä syksyllä tai oikeastaan milloin vaan. Syyslannoitteissa ei ole typpeä, jonka lisääminen saa kasvit kasvamaan kovaa vauhtia. Lehmänlannassa sitä on paljon. Syyslannoite ei kuitenkaan ole välttämätön, vaikka se saattaa parantaa talvenkestävyyttä ja seuraavan vuoden kukintaa ja satoa. Kompostoitua lehmänlantaa voi antaa sitten keväällä jolloin se on kasveille hyväksi ja ne ehtivät kuluttaa typen ennen kuin talvi uhkaa.

      Herukkapensaiden leikkaustarve alkaa noin 5 vuoden iässä. Niistä poistetaan muutama vanhin verso (eivät tuota hyvin satoa vanhoina) ja vahingoittuneet ja lamoavat versot.

    • Ap.

      Kiitos paljon vastauksesta! Enpä laita lehmänlantaa vaan jotain syyslannoitetta. Varmaan saa jo laittaa kun olen marjat kerännyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1207
    2. 71
      1142
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      70
      963
    4. 95
      869
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      774
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      695
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      656
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe