Laitetaan Jämsässäkin kerralla vanhushuolto kuntoon ottamalla Virkkusen tarjoamat varruskunnan tilat käyttöön! Ideana aivan loistava mutta käytäntö vaatii hieman viilaamista. Onhan siellä aidattu alue kulunvalvonnalla joten eivät karkaile samoin upeat asfalttialueet potkutella "Harley-Parkinssonilla" virkistäytymään ruokailuun sekä sotkun kautta saunaan! Paraskuntoiset voisivat käydä Lintulammessa päivän lomassa pulahtamassa uimaan ja talvella pilkillä valaistusta hiihto/pururadasta puhumattakaan. Siinä hieman maistiaisia, tosin kaikkihan lähtee siitä että valtio tilat luovuttaessaan ylläpitää ne vastikkeettomasti 20v. Metsähallitus samoin antaa ympäriltä sievoisen palan "Villipohjolaa" yhteisille virikeretkille jotta voidaan järjestää vuotuiset mottimestaruuskisat lähialueella.
Virkkusen väläys!
"Seniorikomppania"
1124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aivan Loistava idea.
Komppania ykköseen vanhustentalo ja
Komppania kakkoseen maahanmuuttajien vastaanottokeskus.
Koulutetaan maahanmuuttajista vanhustenhoitajia.
Varuskunnassa kaikki oheispalvelut. Opetustilaa jokatarpeeseen. On ruokalat, keittolat ja vaatepesulat. On pururataa, kirjastoa ja biljardipöytää. Löytyy putkakin jos joku mummo tai mamu alkaa rettelöimään.
Paikkakunnalta löytyy myös kokeneita kouluttajia, jotka voivat opastaa maahan muuttajille taidokasta sängyn petaamista ja hyvässä järjestyksessä ruokailuun siirtymistä.
Seuraavista vastaanottoeristä voi sitten kouluttaa tulevan Hallin rahtilentokentän työntekijät.