Vihkiminen juhlapaikalla; maistraatti ei osaa sanoa onnistuuko

Morsian2013

Olisiko jollain antaa vinkkejä miten toimia? Olemme menossa naimisiin ensi kesänä. Häät tulevat olemaan melko suuret, joten suunnittelu täytyy aloittaa ajoissa. Soitin maistraattiin ja minulle ilmoitettiin, etteivät he osaa sanoa ennen toukokuuta että tuleeko joku vihkimään paikan päälle vai joutuuko maistraatissa suorittamaan itse vihkimisen. Meillä unelmissa kuitenkin se että vihkiminen tapahtuisi kauniilla paikalla jonka itse vuokraamme. Käräjäoikeudessa oltiin melko pessimistisiä että sieltä saisi ketään... Miten siis toimia, jotta saisi juhlat suunniteltua ajoissa?

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Maistraatista varmasti saa jo varattua vihkiajan kuitenkin? Mielestäni voisitte varata ajan ja aloittaa juhlan suunnittelut. Isossa juhlassa on paljon mietittävää sopivasta juhlatilasta alkaen tarjoilujen kautta hääparin näyttävään poistumiseen asti :o)

      Sinne kauniille paikalle voisitte suunnitella oman seremonian. Esim. musiikkiesitys ja itse kirjoittamanne vihkivalojen lausuminen toisillenne. Vihittävänä käytte ennen tapahtumaa.

      Mikäli maistraatista kuitenkin päästään paikalle, tapahtuisi siellä kauniilla paikalla lisäksi itse vihkiminen. Joka tapauksessahan maistraatin vihkikaava on niin lyhyt ja hieman koruton, että omaa ohjelmaa on tarpeen järjestää oheen. Ja tuleepahan tilaisuudesta ainakin ainutlaatuinen! Kirkollinen vihkiminen kun on aina aika samanlainen vihittävästä parista riippumatta.

    • 2 + 9

      Vastasin toiseen samanlaiseen kyselyyn toisella palstalla:


      Moni on tehnyt niin, että ensin hoitavat sen virallisen vihkimisen maistraatissa ja sitten juhlapaikalla on siviilipuhuja, esim. Pro-Seremoniat -nimisestä palvelukeskuksesta tai jos omista joukoista löytyy joku rohkea puhuja.

      Sormusten vaihtaminen ja niihin tärkeisiin kysymyksiin vastaaminen juhlaväen edessä on aika tärkeä asia ja se onnistuu kun siviilipuhuja vetää tilaisuuden.

      Lisäksi siviilipuhujan puhe on yleensä paljon henkilökohtaisempi kuin maistraatin puhujien, vaikka esim. Hyvinkään maistraatista saa todella hyvää palvelua.

      Saat ilmaisia neuvoja Prolta ja sieltä voit tilata häätodistuksen kansineen, jonka vieraat allekirjottavat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      128
      1653
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      199
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      843
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      837
    Aihe