Olympialaiset

Kyseleekö turhia

Olympialaiset sitten tuli ja meni. Taas ihmetellään suomalaisurheilijoiden tasoa, hyvää ja huonoa.

Hesarissa oli tänään melko hyvä artikkeli suomalaisten kilpailijoiden onnistumisista eli siitä, ylittikö urheilija itsensä! Kuinka moni teki kauden parhaan tuloksen kauden päätapahtumassa?

Tulos oli melko kehno. Harva urheilija pääsi omaan tämän kesän parhaaseen tulokseensa, suurin osa jäi roimasti alle sen. Miksi? Mikä on pielessä? Olisiko urheilijoiden henkinen valmennus pielessä? Miksi he eivät yllä siihen parhaimpaansa, vaan alisuorittavat?

Olisiko urheiluvalmennuksessa tässä Lontoonmentävä aukko vieläkin? Suomalaisurheilijat eivät usko itseensä.

Minä en väitä mitään, en tiedä aiheesta, kysyn teiltä!

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kateellisia kaikki

      Näillehän on turha puhua mistään, tietävät aina kaikesta kaiken.

      - Jos ei ole Robbins Tony niin ei voi osata mitään ja jos ei ole vähintään tohtori niin ei voida hyväksyä mihinkään.


      Kateus on niin sairasta ettei ketään voi pitää minään kun itse ei tiedä tai osaa niin muutkaan eivät tiedä tai osaa.

      Olisi todellakin hommaa vaikka kuinka, ei vain voi ja sillä siisti.

    • jo entinen

      Ongelmia on monia, mutta yksi ongelma on juuri henkinen valmennus. Suomalkainen urheilu on aika valmentajakeskeistä. Valmentaja käy kurssinsa ja kuvittelee sen jälkeen osaavansa kaiken, tekniikka, ravinto fyysisen ja psyykkisen valmennuksen. Minulla on käynyt urheilijoita hypnoosivalmennuksessa SALAA omalta valmentajaltaan. Kerran puhuin erään jalkapallovalmentajan kanssa psyykkisestä valmennuksesta. Hän tokaisi että homma on hanskassa hän on lukenut monta kirjaa aiheesta. Tämä ehkä kertoo siitä missä mennään psyykkisen valmennuksen saralla.

      • Kyseleekö turhia

        Minä olen kuullut, että jotkut käyvät "salaa" jäsenkorjauksessa... Mutta kun virallinen taho ei sitä salli eikä tue, niin ei voida kutsua leireille jäsenkorjaajia. Vastikään kävi eräs golfarikin selkäänsä laitatuttamassa, mutta heilläpä ei olekaan mitään lajiliittoa estämässä... (siis kun tienaavat itse palkkionsa eivätkä saa lottotukia.) Käyhän niitä, hiihtäjiä ja muitakin.

        Tiger Woods on sanonut jossain, että kun hän kävelee kahdeksan askelta lyöntipaikalta, hän ei enää muista edellistä lyöntiään. Miten mahtaa olla tämäkin henkinen valmennus tehty? Olisiko sittenkin pientä suggerointia?

        Mäkihyppääjäthän muinoin käyttivät hypnoosia valmennuksessa, vieläkö on näin?


    • räyhäsuggeri

      Olis se komiaa, kun Suomen huippu-ureheilijat leikkis kivien kanssa tai tehtäs jotain reiki energiasiirtoja ja siinä olis se valmennus.
      Hahhhaaaaaaaa

      • Täh?

        No, melkein samoissa taitaisi olla tulokset, vai mitä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7054
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4652
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      40
      4353
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3292
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1716
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe