Ostin soneran prepaid nettitikkuliittymän ja Huawei tikun. Nettiyhteys ptäisi ohjeen mukaan
käynnistyä yhteysohjelmasta, joka pitäisi ilmestyä työpöydälle. Mitään yhteysohjelmaa ei löydy, vaan nettiyhteys syntyy automaattisesti.
Mitään muuta tiedostoa koko hommasta ei löydy kuin emotum/driver install logi jonka mukaan se on "autorun".
Kun ei viitsisi yhteyttä pitää kaikenaikaa päällä sentakia, että kapasiteetti menee umpeen, niin
haluaisin saada sen muutettua niin, että yhteyden voi panna päälle ja katkaista muutenkin kuin repimällä tikku ulos aina kun ei halua netissä roikkua.
Rekisteristä ei löydy sanaakaan koko asiasta. Lisää/poista tiedoista ei löydy mitään joten ohjelmaa ei voi poistaa ja uudelleen asentaa. Muissa käyttämissäni tikuissa on aina ollut selkeästi poistettava ohjelma.
Mikä ihmeen pellesysteemi tämä on ja mitä pitäisi tehdä? Osaako joku neuvoa?
WindowsXP käyttiksenä.
käynnistyä yhteysohjelmasta, joka pitäisi ilmestyä työpöydälle. Mitään yhteysohjelmaa ei löydy, vaan nettiyhteys syntyy automaattisesti.
Mitään muuta tiedostoa koko hommasta ei löydy kuin emotum/driver install logi jonka mukaan se on "autorun".
Kun ei viitsisi yhteyttä pitää kaikenaikaa päällä sentakia, että kapasiteetti menee umpeen, niin
haluaisin saada sen muutettua niin, että yhteyden voi panna päälle ja katkaista muutenkin kuin repimällä tikku ulos aina kun ei halua netissä roikkua.
Rekisteristä ei löydy sanaakaan koko asiasta. Lisää/poista tiedoista ei löydy mitään joten ohjelmaa ei voi poistaa ja uudelleen asentaa. Muissa käyttämissäni tikuissa on aina ollut selkeästi poistettava ohjelma.
Mikä ihmeen pellesysteemi tämä on ja mitä pitäisi tehdä? Osaako joku neuvoa?
WindowsXP käyttiksenä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei mikään pelleyhteys, vaan erinomainen tekninen oivallus muuttaa mobiilidatatikku USB-liitäntäiseksi reitittimeksi, jolloin ei mitään yhteyssovelluksia tarvita.
Jos haluat katkaista yhteyden, se onnistuu ihan Windowsin omilla työkaluilla katkaisemalla se kiinteä verkkoyhteys, johon kuvake (yleensä) on tehtäväpalkissa.
Soneran datarajoitus sinänsä on kyllä syvältä. Firma käyttäytyy edelleen kuin sillä olisi telemonopoli.
Eipä alapalkissa eikä verkkoyhteyksissä näy muuta kuin "tila" ja poista käytöstä on harmaana. Katkaise yhteys-mahdollisuutta ei ole näkyvissäkään.
Jostain syystä myös Operalla tänne kirjoittaminenkaan ei onnistu. ainoastaan Chrome on toimiva. Kotiverkosta ei mitään ongelmia.
Oliskohan siinä tarkoituksena nimenomaan saada kiintiö täyteen, että asiakas ostaisi lisäaikaa?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10352077
Ei kovin mairittelevaa
Ihmettelen kauhiasti kuinka ihmiset ostaa tuota Soneran prepaidsysteemiä kun Saunalahdella on sama myynnissä ilman datarajoitusta. Soneralla prepaid kuuluu myös luokkaan ö ja sen nopeutta rajoitetaan vaikka ei olis tarvettakaan. Sauniksella ei rajoiteta yhtään sen enempää kuin normaalia datayhteyttä ja täällä missä asun on nopeudet koko ajan tapissa, satunnaisesti voi tippua 3-4 megaan down mutta se on hyvin hyvin harvoin nyt kun tukiasemat on päivitetty 4 g:tä varten ajan tasalle. Pääseekö Soneran tikulla koskaan edes tuohon nopeuteen. Sitäpaitsi ei sillä edes voi katsoa nettistriimejä kun se 3 gigaan on täys heti.
"Kun ei viitsisi yhteyttä pitää kaikenaikaa päällä sentakia, että kapasiteetti menee umpeen"
Siis eihän Soneran liittymä ole aikapohjainen, vaan datamäärään perustuva. Jos suljet selaimesta kaikki sivut, niin datan säästö on olematonta, joten turhaa nettiä on katkaista. Jos haluat dataa säästää niin Operasta turbo päälle (pakkaa kuvat jne...), sekä kunnon mainos blokkeri.
selaimen osoitepalkkiin ohjekirjasta löytyvän osoitteen ja painat enter, niin pääset hallitsemaan nettitikun asetuksia näkemään signaalitason ja katkaisemaan yhteyden jos haluat.
Nettitikun mallia et maininnut, että olisi voinut osoitteen sinulle valmiiksi katsoa.
No sieltäpä ne tiedot löytyi. Mutta vain chromella. Opera ei sinne yhdistä. Ei muuten ohjekirjasa muuta osoitetta kuin soneran asiakaspalvelun numerot ja nettiosoitteena paikka mistä voi ostaa lisäaikaa :(
Mutta chromella antaa automaattisesti esiin tikun hallintaosoitteen.
Jotain asetuksia tikku muutti koska operalla ei voi tänne kirjoittaa ollenkaan ja opera herjaa javascriptien puuttumisesta, vaika ne on päällä. Firefoxilla sama juttu. Kotiin päästyäni täytyy katsoa toimiiko kaapeliyhteyskään entisellään.
Luulisi, että asennuksen voisi jostain poistaa. Jos ei muutoin niin sitten järjestelmän palautuksella, koska asennus loi palautuspisteen. Kuitenkin omituista, että mitään tietoja koneelta ei löydy.
http://www.3g-antennit.fi/product/228/huawei-e353-avoin-hspa-nettitikku-antenniliitannalla
...Tuossapa osoite, jolla pääset muillakin selaimilla. http://192.168.1.1
Ja tuossa soneran oma sivu, jolta tämäkin ohje löytyi.
http://www5.sonera.fi/ohjeet/Huawei_E353
Toimimattomuus tietyillä selaimilla saattaa olla pelkästään tikun ominaisuus. Silloinhan mitään asennuksiakaan ei ole tarvittu sen takia, että muut selaimet eivät toimi normaalisti. Oliskohan näin?
Mistähän syystä se palutuspiste tuli siinä mukana kuitenkin?
Soneran periaate asiakas aina väärässä ei sovi palvelualan yritykselle vaikka kuinka monopolia olisi, koska se kertoo ylimielisyydestä asiakkaita kohtaan. Sen kyllä näkee muut soneran tekemästä tuloksestakin, joka laskee kuin lehmänhäntä paitsi soneran johto ei näe mitään korjattavaa toimintatavoissaan.
Datamäärän rajoittaminenkin on pimeydenytimestä kaivettu toimintamalli, kun ei tavallinen käyttäjä voi mitenkään siihen datamäärään vaikuttaa kuin olla käyttämättä koko nettiä.
Näissä älypuhelin yhteyksissäsatojen eurojen laskut asiakkaille riippuen siitä onko ymmärtäneet tilata nettipaketin vai ei kertoo jo yrityksen moraalista jotain, kun ainoa erottava tekijä on sopimus 10 euron ja 1000 euron kk-maksun välillä, joka johtuu asikkaiden tietämättömyydestä ja yrityksen informointi "kyvyttömyydestä".
Sonera on nylkyriistäjäfirma. Rahansa sille antavat hyväksyvät myös ihmisyyttä vastaan suunnatut teot, kuten salakuuntelut ja muut epärehellisyydet joita TeliaSonera harjoittaa ulkomailla. Se tunkee itsensä vaikka mihin banaanivaltioon ja tekee käskystä mitä vaan kunhan rahaa vaan tulee.
http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2012/08/15/teliasoneran-tadikistan-sotku-paisuu-liian-pitka-aika/201235701/66
Haluatteko todella, soneralaiset, antaa rahanne tällaiselle firmalle?