Olen pohdiskellut piirtopöydän hankkimista ja mietin, että mikähän mahtaisi olla sellainen "aloittelija ystävällinen" malli tms.?
Kaverini ainakin kehui näitä Wacom -merkkisiä, mutta kun ne mokomat tuppaavat olemaan melko hintavia..
Ja sitäkin mietin, että minkähän kokoinen sen kannattaisi olla? Kun yleensä tulee piirrettyä A4 kokoisia töitä, niin vaikuttaako se millä tavoin jos ostaa A5 kokoisen pöydän? Vai onko se vain tottumis kysymys?
Ja vaikuttaakos se valintaan pöydän valintaan mitä piirrustus ohjelmaa käyttää (Itselläni on Gimp 2)?
Eli siis mikä olisi helppo käyttöinen mahdollisimman hyvä ja halpa piirtopöytä joka toimisi Vistalla, tukisi Gimppiä ja se liitettäisiin koneeseen usb:llä?
Piirtopöydistä
1
300
Vastaukset
- hjujkui
Taitais ainakin noista Aiptekin ja Tevionin piirtopöydistä löytyä melko huokeita malleja, joiden laadusta en tiedä. Wacomit kieltämättä tuppaavat maksamaan, mutta ovat taatusti laadukkaita.
Koolla ei niinkään oo väliä, on vain makuasia, missä koossa tykkää työskennellä. Isot pöydät vievät tilaa, mutta niillä saa pitkiä kynänvetoja tehdyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294977Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1564788Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2174784Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194590Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133680Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661677
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241594- 1981305
