HEI!

Sallamanteri

Miten teillä on alkanut koulut ja eskarit käyntiin? Mulla aloitti tyttö juuri ensimmäisen luokan ja jo ensimmäisenä päivänä hänelle tuli joku sanomaan "sä et ole suomalainen". Tyttärelläni on afrikkalainen isä joten ihon sävy on muutaman asteen tummempi kuin meillä vaaleilla. Syntynyt ja saanut täysin suomalaisen kristillisen kasvatuksen.Huomasin selvästi että tuokin ääneen toteaminen vaikutti tyttöön vaikkei mitään haukkumista ilmennyt. Aiemmin ei kukaan ole kommentoinut mitään tummasta sävystä ja mietinkin mitä voisin tytölle sanoa ettei hän välittäisi ääneen kommentoinnista,mitä voisin sanoa vahvistaakseni häntä?
Kiusaaminen ja haukkuminenhan on sitten eriasia mutta miten reagoida siihen että lapsen kuullen kommentoidaan hänen ulkonäköään? Jos kovasti reagoi ja kommentoi takaisin kuinka helposti kääntyy kiusaamiseksi ja nimittelyksi?
Kurjaa kyllä. Lapseni ei ole ainoa ns tummempi koulussa joten erikoistapaus ei ole. Kiitos vastauksistanne

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chom chom

      Lapseni mieltävät itsensä suomalaisiksi, vaikka toisaalta ovat huomanneet olevansa siinä mielessä erilaisia, että heillä on äidinkielen lisäksi myös isän kieli.

      Mä olen sanonut, että jotkut ihmiset eivät ole tottuneet siihen, että suomalaisia voi olla monenvärisiä. Väri on vain pintaa. Voi olla Suomen kansalainen tai Suomessa pysyvästi asuva, vaikkei olisi täällä syntynyt. Olen neuvonut, että lapsi voi korjata väärän käsityksen, mutta ei kannata ruveta jankkaamaan. Sukunimestä jotkut ovat kuittailleet, mutta olen sanonut, että haukkuja voi tulla sanomaan suoraan mulle tai lasten isälle. Lapsihan ei ole nimeään valinnut, eikä ketään pitäisi haukkua nimensä takia.

      Enemmän lapseni ovat kuitenkin saaneet kuulla kommenttia pienestä koostaan, esikoinen varsinkin.

      Olennaista on se, että lapsi saa vastapainoksi hyviä kokemuksia. Että tutustuu kavereihin, jolloin kaverit (ja heidän vanhempansa?) pääsevät näkemään, ettei se elo teidän perheessänne sen kummallisempaa ole.

    • fasdölk

      Itsekin puoliksi suomalaisena, jota kaiken lisäksi vielä haukuttiin ja kiusattiinkin, on pakko sanoa, että kaikkein helpointa on vaan ilmoittaa suoraan, että minkämaalaisia vanhemmat ovat. Mulla loppui kiusaaminen aina siihen, ja vastapuolella heräsi yleensä mielenkiinto, ja he alkoivat kysymään lisää elämästäni. Avoimuus kannattaa. Vaikka ärsyttää vielä tänä päivänäkin, jos joku yrittää väittää mua ulkomaalaiseksi.

    • sovussa eronnut

      Näin juuri. minun kaksi poikaani ovat avoimesti kertoneet mistä maasta heidän isänsä on kotoisin. Tärkeää on että isästään voi olla ylpeä, kotona ei saa mollata isää tai isän kotimaata. pojat ovat käyneetkin siällä muutaman kerran ja voivat kertoa faktoja. Minäkin erosin lasten isästä mutta hänestä voi aina puhua lasten isänä missä ja milloin vaan. Silloin lapsella ei ole mitään ongelmaa tässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      203
      1443
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1139
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      836
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe