Onko kenelläkään ollut tätä sairautta. Sain diagnoosin vasta ja lääkehoito on alullaan. Toinen keuhko saadaan ehkä kuntoon lääkkeillä, toisesta joudutaan poistamaan osa. Tartuntalähdettä ei tiedetä, eikä sitä kuinka kauan pöpöt ovat ennättäneet keuhkoissa lisäänty. Maaperäinen bakteeri, ei tartu ihmisestä toiseen?
Vastaukset 1
- Hankala tauti
Tauti tulee lisääntymään rajusti sen jälkeen, kun yleinen tuberkuloosi rokottaminen Suomessa lopetettiin. Tämä rokotus ehkäisi hyvin myös näitä atyyppisia mycobakteereita.
Hankala hoito, huomattavasti vaikeampi kuin mykoplasmassa. Yleensä vaaditaan sekä saastuneen keuhkojen osan poisto, että kahden vuoden ja kolmen antibiootin kuuri.
Tietoa taudista Suomessa on todella heikosti. Usassa tehdyssä tutkimuksessa todettiin, että joka kolmannessa suihkun suuttimesta löydettiin ko. bakteeria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465